Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

09.02.2021 19:20:16 | Autor: Vojtěch Robovský | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

Jako první v republice se dopravní policisté v Libereckém kraji mohou pyšnit novými přístroji, které až o polovinu zkrátí dobu vyměřování vážných dopravních nehod. Do služby byly zařazeny na konci listopadu 2020. V pondělí 8. února je dopravní policisté představili veřejnosti při zaměřování fiktivní dopravní nehody.

Za Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se představení nových přístrojů veřenosti zúčastnil náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA a kpt. Bc. Tomáš Hnilička z Odboru služby dopravní policie.

Geodetické přístroje, tzv. „robotizované totální stanice" Geomax Zoom, získalo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje z rozpočtu v oblasti podpory, Krizového fondu, Libereckého kraje.

Vysoce efektivní přístroje, které naleznou uplatnění zejména při společných zásazích složek Integrovaného záchranného systému, například u vážných dopravních nehod, leteckých nehod a dalších mimořádných událostech s velkým počtem zraněných osob či obětí, využívají nyní policisté Dopravních inspektorátu Liberec a Semily.

 Moderní pomocníci jsou určeni pro dokumentaci místa činu a jeho přesného zaměření. Nesporné kvality spočívají zejména v rychlosti a přesnosti zaměřování, bez ohledu na velikost ohledávaného prostoru a počtu stop. Výhodou práce s přístroji je také to, že v nezměněné kvalitě umožňují policistům práci i za snížených světelných podmínek či v nepříznivém počasí.

Oproti původním totálním stanicím, které policisté v kraji aktivně využívali, viz. tento článek, nové robotizované totální stanice může obsluhovat již jen policista. Výhodou tedy je až o polovinu kratší doba měření. Přístroj vyměřuje a zaznamenává důležité stopy až do vzdálenosti 800 metrů, kromě toho může až do vzdálenosti 100 metrů sledovat všesměrový 360 stupňový hranol, pohybující se rychlostí až 90 km/h. Proškolení policisté ovládají přístroj dálkově pomocí tabletu.

„Z polohy vysílače laserového paprsku získáváme horizontální a vertikální úhly zaměřeného bodu, tato získaná informace je vyjádřena v metrech na osách x, y, z a získáme tak přesnou vzdálenost zaměřeného bodu. Na základě toho jsou vypracovávány unikátní modely vyměřovaného místa činu," sdělil vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kpt. Bc. Tomáš Hnilička.

„Souběžně jsme prováděli měření původní totální stanicí a novou robotizovanou totální stanicí na místě fiktivní dopravní nehody, kdy jsme zaměřovali dvě vozidla, místo jejich střetu a další přesně dané druhy stop. Celkově jsme provedli měření 27 důležitých bodů na místě nehody. Když robotizovaná totální stanice zvládla zaměření všech předem daných bodů, byla původní totální stanice teprve u bodu číslo 14," doplnil kpt. Hnilička.

„Oba přístroje jsou moderními a efektivními doplňky pro práci našich policistů na místech mimořádných událostí. Velmi si ceníme účasti Libereckého kraje na tomto projektu, bez jehož financování z Krizového fondu by nebylo možné tento projekt realizovat," uvedl plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. „Přístroje nejen, že ulehčí práci policistům, ale zásadním způsobem přispívají ke zkvalitnění rozsahu vyměřování a zdokumentování místa činu," dodal plk. Bartoš.

Od konce ledna roku 2021 mají policisté v kraji další dva tyto geodetické přístroje. Pokrytí je tak již na všech územních odborech. Poslední dvě totální stanice převzalo krajské ředitelství do služby od Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policie dohlíží na bezpečnost v horských oblastech
Novým ředitelem policie Libereckého kraje je jmenován Ondřej Musil
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Policisté s Týmem silniční bezpečnosti apelovali na viditelnost chodců
Policisté se zaměřili na železniční přejezdy, ale i na viditelnost chodců

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zimním stadionu v Turnově otevřou antigenní odběrové centrum

Na zimním stadionu v Turnově otevřou antigenní odběrové centrum Několikatýdenní jednání přinesla výsledky! Po získání řady povolení může od čtvrtka 22. dubna zahájit provoz antigenní odběrové centrum na zimním stadionu v Turnově. Provozní doba bude zatím pondělí až čtvrtek od 12 do 16 hodin. Kapacita bude 120 testů za den. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hledá se nejlepší kronika. Hlásit se lze do konce května
Liberecký kraj jako kolébku nanotechnologií podpoří Nanoprogress
Hodně vydařené fotbalové představení na Střelnici
Na český sdruženářský trůn letos poprvé usedl Ondřej Pažout
Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého

Nejčtenější články

18.04.: Mladá naděje na zimní olympiádu 2022 jezdí na Tanvaldském Špičáku
19.04.: Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy
18.04.: Zápas v Plzni pro kardiaky nebyl

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn