Říjnové zastupitelstvo Jablonce má projednávat i tramvajovou trať

10.10.2019 18:37:00 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Říjnové zastupitelstvo Jablonce má projednávat i tramvajovou trať

Odlišná stanoviska mají jablonečtí zastupitelé k projednávání příspěvku na rekonstrukci a prodloužení tramvajové trati, kterým se má zabývat zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou ve čtvrtek 17. října.

Seminář byl podle aktuálního vedení města interní záležitostí pro jablonecké zastupitele, stanovisko město vydá až po jejich rozhodnutí, které padne na jejich jednání. Do té doby město Jablonec nad Nisou nechce nic předjímat ani komentovat.

„Minulý čtvrtek proběhl seminář pro jablonecké zastupitele, jehož jediným tématem bylo financování stavby a provozu tramvajové linky č. 11 spojující Liberec a Jablonec nad Nisou. Cílem semináře bylo dát na stůl všechny existující relevantní informace a možnosti, aby se každý zastupitel mohl 17. října zodpovědně rozhodnout. Bylo třeba, aby zastupitelé měli před sebou všechny důležité termíny spojené s projektem, aby věděli o odporech veřejnosti žijící v ulici Budovatelů a Soukenná k prodloužení tramvajové trati včetně kroků, které jsou obyvatelé připravení udělat. Aby znali náklady na stavbu i provoz, jež do budoucna zatíží městský rozpočet, a to včetně krizové varianty," uvedla tisková mluvčí města Jablonec nad Nisou Janou Fričová.

Dodané podklady se nelíbí klubu Společně pro Jablonec

Zcela odlišné stanovisko má ale zastupitelský klub Společně pro Jablonec: Jablonec musí do konce listopadu schválit příspěvek na rekonstrukci a prodloužení tramvajové trati. Pokud se tak nestane, Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce n. N. (DPMLJ) na to nezíská dotaci a trať se bude muset do několika let uzavřít. Zastupitelé od nového vedení města (ODS, ANO, SLK) obdrželi podle nich podklady zkreslené tak, že ukončení provozu tramvaje a její nahrazení autobusy zdánlivě vypadá jako výhodnější varianta. „Chce snad nové vedení města pomocí zavádějících údajů přimět zastupitele, aby provoz tramvaje nadobro ukončili?" ptá se Jakub Macek, zastupitel a člen dozorčí rady DPMLJ.

Na semináři 3. října k problematice tramvaje č. 11 zástupci DPMLJ potvrdili, že většina tratě linky č. 11 z Vratislavic do Jablonce je v téměř havarijním stavu. Bez dokončení rekonstrukce za 807 milionů korun ji lze podle nich provozovat sotva pár let, než bude z bezpečnostních důvodů uzavřena. Zpracovatel cost-benefit analýzy pro dotaci potvrdil, že bez prodloužení trati na plánovaný přestupní terminál v centru Jablonce není možné získat ani dotaci na rekonstrukci stávající trati. Vzhledem k finančním možnostem obou měst tak jsou podle Společně pro Jablonec jen dvě možnosti - tramvaj prodloužit a přitom zrekonstruovat, nebo ukončit její provoz.

Hned u první prezentace vedení města Jablonce, ve které byly srovnávány náklady Jablonce na provoz tramvaje s případným nasazením autobusů, přítomné zastupitele za Společně pro Jablonec překvapil odhad nákladů na provoz autobusů na méně než polovině realistických nákladů. Zastupitel Petr Klápště vysvětlil své stanovisko: „Až na základě našich dotazů se ukázalo, že u autobusů by se jednalo o obrovské zhoršení pro cestující - počítalo se s delšími intervaly a menší kapacitou než u tramvaje, lidé by cestovali déle a nakonec by dojeli jen do Vratislavic." Zástupci Liberce navíc upozornili, že toto řešení s nimi nikdo neprojednal a rozhodně odmítli, že by byli ochotni na své náklady navýšit kapacitu tramvaje č. 5 a vybudovat ve Vratislavicích přestupní terminál.

Zastupitelstvo města Jablonec, které má ve čtvrtek 17. října kromě otázky tramvajové tratě projednávat od 16.30 i petici 300 občanů proti zástavbě na Proseči, která má zachránit překrásnou přírodu, včetně vodního zdroje, mokřadů a zvěře. Zřejmě tak říjnové zastupitelstvo vzbudí i velký zájem veřejnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec opět povede ODS
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Provoz křižovatky Poštovní a Budovatelů se od 22. září opět obnoví
Změnou projektu prodloužení tramvaje vytvoří 13 parkovacích míst
Jablonecká křižovatka ulic Poštovní a Budovatelů zatím průjezdná
Tramvaj číslo 11 kvůli pádu koalice v Jablonci jezdit nepřestane
Zastupitelé Jablonce odvolali radního Klápště a náměstka Matka
Soutěže architektů na podobu dvou území v Jablonci mají své vítěze

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?
Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn