Říjnové zastupitelstvo Jablonce má projednávat i tramvajovou trať

10.10.2019 18:37:00 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Říjnové zastupitelstvo Jablonce má projednávat i tramvajovou trať

Odlišná stanoviska mají jablonečtí zastupitelé k projednávání příspěvku na rekonstrukci a prodloužení tramvajové trati, kterým se má zabývat zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou ve čtvrtek 17. října.

Seminář byl podle aktuálního vedení města interní záležitostí pro jablonecké zastupitele, stanovisko město vydá až po jejich rozhodnutí, které padne na jejich jednání. Do té doby město Jablonec nad Nisou nechce nic předjímat ani komentovat.

„Minulý čtvrtek proběhl seminář pro jablonecké zastupitele, jehož jediným tématem bylo financování stavby a provozu tramvajové linky č. 11 spojující Liberec a Jablonec nad Nisou. Cílem semináře bylo dát na stůl všechny existující relevantní informace a možnosti, aby se každý zastupitel mohl 17. října zodpovědně rozhodnout. Bylo třeba, aby zastupitelé měli před sebou všechny důležité termíny spojené s projektem, aby věděli o odporech veřejnosti žijící v ulici Budovatelů a Soukenná k prodloužení tramvajové trati včetně kroků, které jsou obyvatelé připravení udělat. Aby znali náklady na stavbu i provoz, jež do budoucna zatíží městský rozpočet, a to včetně krizové varianty," uvedla tisková mluvčí města Jablonec nad Nisou Janou Fričová.

Dodané podklady se nelíbí klubu Společně pro Jablonec

Zcela odlišné stanovisko má ale zastupitelský klub Společně pro Jablonec: Jablonec musí do konce listopadu schválit příspěvek na rekonstrukci a prodloužení tramvajové trati. Pokud se tak nestane, Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce n. N. (DPMLJ) na to nezíská dotaci a trať se bude muset do několika let uzavřít. Zastupitelé od nového vedení města (ODS, ANO, SLK) obdrželi podle nich podklady zkreslené tak, že ukončení provozu tramvaje a její nahrazení autobusy zdánlivě vypadá jako výhodnější varianta. „Chce snad nové vedení města pomocí zavádějících údajů přimět zastupitele, aby provoz tramvaje nadobro ukončili?" ptá se Jakub Macek, zastupitel a člen dozorčí rady DPMLJ.

Na semináři 3. října k problematice tramvaje č. 11 zástupci DPMLJ potvrdili, že většina tratě linky č. 11 z Vratislavic do Jablonce je v téměř havarijním stavu. Bez dokončení rekonstrukce za 807 milionů korun ji lze podle nich provozovat sotva pár let, než bude z bezpečnostních důvodů uzavřena. Zpracovatel cost-benefit analýzy pro dotaci potvrdil, že bez prodloužení trati na plánovaný přestupní terminál v centru Jablonce není možné získat ani dotaci na rekonstrukci stávající trati. Vzhledem k finančním možnostem obou měst tak jsou podle Společně pro Jablonec jen dvě možnosti - tramvaj prodloužit a přitom zrekonstruovat, nebo ukončit její provoz.

Hned u první prezentace vedení města Jablonce, ve které byly srovnávány náklady Jablonce na provoz tramvaje s případným nasazením autobusů, přítomné zastupitele za Společně pro Jablonec překvapil odhad nákladů na provoz autobusů na méně než polovině realistických nákladů. Zastupitel Petr Klápště vysvětlil své stanovisko: „Až na základě našich dotazů se ukázalo, že u autobusů by se jednalo o obrovské zhoršení pro cestující - počítalo se s delšími intervaly a menší kapacitou než u tramvaje, lidé by cestovali déle a nakonec by dojeli jen do Vratislavic." Zástupci Liberce navíc upozornili, že toto řešení s nimi nikdo neprojednal a rozhodně odmítli, že by byli ochotni na své náklady navýšit kapacitu tramvaje č. 5 a vybudovat ve Vratislavicích přestupní terminál.

Zastupitelstvo města Jablonec, které má ve čtvrtek 17. října kromě otázky tramvajové tratě projednávat od 16.30 i petici 300 občanů proti zástavbě na Proseči, která má zachránit překrásnou přírodu, včetně vodního zdroje, mokřadů a zvěře. Zřejmě tak říjnové zastupitelstvo vzbudí i velký zájem veřejnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec opět povede ODS
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Provoz křižovatky Poštovní a Budovatelů se od 22. září opět obnoví
Změnou projektu prodloužení tramvaje vytvoří 13 parkovacích míst
Jablonecká křižovatka ulic Poštovní a Budovatelů zatím průjezdná
Tramvaj číslo 11 kvůli pádu koalice v Jablonci jezdit nepřestane
Zastupitelé Jablonce odvolali radního Klápště a náměstka Matka
Soutěže architektů na podobu dvou území v Jablonci mají své vítěze

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žitavská úzkokolejka dá Čechům dárek ke státnímu svátku
Velké Hamry přivezly bod po prohraných penaltách
Jablonecká firma dostala za znečišťování ovzduší pokutu 200 tisíc korun
Začíná hlasování o nejoblíbenější knihovníky a knihovnice v kraji
Béčko Jablonce již patří ke špici ČFL

Nejčtenější články

21.10.: Neznámá šelma se stále pohybuje u Jablonce, vydali povolení k odlovu
19.10.: Od listopadu budou jablonečtí strážníci nasazovat autům botičky
21.10.: Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn