První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

06.02.2020 09:33:22 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

Před 120 lety začala jezdit pravidelná linka tramvaje z Jablonce do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Jablonec byl tak sedmým městem v zemích Koruny české, ve kterém tramvaje jezdily. Toto výročí si připomene statutární město společně s Dopravním sdružením obcí Jablonecka a Jabloneckou dopravní, a.s., uspořádáním výstavy v přízemí radnice i doprovodným programem.

Pravidelný tramvajový provoz byl v Jablonci nad Nisou zahájený 7. února roku 1900. Proto město Jablonec, DSOJ a JD připravily spolu s Boveraclubem, společností BusLine a Sdružením pro obnovení elektrických kolejových drah Jabl. n. Nisou důstojné připomenutí tohoto významného dopraváckého výročí.

Vývar ze staré slepice a lívance

„Ve čtvrtek večer uspořádáme slavnostní večeři v hotelu Zlatý lev ve stejném duchu jako před 120 lety v předvečer zahájení provozu," připomněl předseda Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah Jablonec nad Nisou Lukáš Pleticha a dodal: „V archivu jsme objevili menu tehdejší večeře, a tak se pokusíme o její zopakování, což nebude úplně jednoduché. Menu je psáno rakouskou němčinu, tak ne úplně všemu jsme správně porozuměli. A některé suroviny jsou už špatně sehnatelné," vysvětlil Pleticha.


Tak si hosté slavnostní večeře po polévce „ze staré slepice", budou moci vybrat candáta na másle s vařenými brambory, ragú ze zvěřiny, konkrétně z jeleního masa, filet Wellington nebo kohouta s francouzským salátem či kompotem. Sladkou tečkou pak bude dezert v podobě lívanečků. „Poté se páni odeberou do vedlejšího salónu na kafe a doutníky," dodal s úsměvem Lukáš Pleticha.

Historické tramvaje na konečné

V pátek 7. února jsou pak všichni fandové kolejové dopravy i milovníci historie zvaní na vernisáž výstavy ke 120. výročí zavedení tramvajové dopravy v Jablonci. Výstava bude v přízemí jablonecké radnice v informační centru a potrvá do konce února. „Vystaven bude například model elektrické tramvajové lokomotivy nebo kopie zaměstnanecká knihy Jabloneckých elektrických drah," řekl ředitel JD Luboš Wejnar s tím, že expozice je přístupná v době otevíracích hodin informačního centra.

Součástí oslav 120. výročí tramvajové dopravy v Jablonci bude také doprovodný program. „Připravili jsme jízdy historickými autobusy z Mírového náměstí do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Pro autentičnost a připomenutí si části tramvajové trati pojedou autobusy z Mírového náměstí Lidickou ulicí do ulice 5. května, a tak budou kopírovat někdejší koleje, dále budou pokračovat po trase linky č. 101," popsal Wejnar s tím, že první spoj odjíždí z Mírového náměstí ve 14:30 hodin a dále pak každou hodinu do 17:30 hod. Odjezdy z Rychnova jsou v 15, 16, 17 a 18 hodin.

Stranou nezůstane ani skutečná tramvaj. „Bude možné se svézt také historickou tramvají. Celá tramvajová souprava složená z motorového vozu typu 6MT č. 117 z roku 1953 a vlečného vozu č. 44 „Plecháč" z roku 1932 přijede na konečnou u Tyršových sadů, kde bude vlečný vůz od 13:35 do 16:55 hod. vystavený. Motorovým vozem se pak zájemci mohou během dvou jízd z Tyršova parku do Zeleného údolí a zpět svézt," dodal Wejnar. Odjezd historické tramvaje z Tyršova parku je v 15:12 a 15:57 hodin, ze Zeleného údolí v 15:27 a 16:12 hod. Zpět do Liberce souprava odjede v 16:57 hod.

HISTORICKÉ MEZNÍKY TRAMVAJOVÉ DOPRAVY

• 1892 - první úvahy o zřízení tramvajové dopravy v Jablonci
• 1895 - továrník Gustav Hoffmann získal předběžnou koncesi pro provoz tramvaje; ve stejném roce vznikl první projekt
• 1898 - začaly přípravné práce na stavbě tramvajové trati
• 1899 - vznik společnosti Gablonzer Strassenbahn und Elektrizitäts Gesellschaft
• 1900, 7. února - v Jablonci vyjely první tramvaje na trati spojující dnešní Mírové náměstí s Rychnovem u Jablonce n. N. Celý úsek byl jednokolejný s výhybnami, měl rozchod 1000 mm a měřil přibližně 9,3 km.
• 1900, duben - provoz na trati od divadla přes Mírové náměstí na náměstí Boženy Němcové
• 1900, květen - trať z Mírového náměstí do Rýnovic k poště a od divadla do Brandlu (trať byla zrušená v roce 1945)
• 1900, září - provoz na úsecích Rýnovice, pošta - Janov nad Nisou a z Brandlu do Rýnovic (tato trať ukončila provoz v roce 1950)
• Na konci roku 1900 celá tramvajová síť měřila přibližně 21 km a vedla hodně členitým terénem. Jablonecké tramvaje měly spíše charakter malodráhy, protože spojovaly s Jabloncem obce v blízkém i vzdálenějším okolí.
• 1904 - prodloužení trati z náměstí Boženy Němcové do Jabloneckých Pasek. Dalších 30 let se síť tramvajových tratí neměnila.
• 1902-1904 - velký rozmach nákladní tramvajové dopravy; na celé síti vzniklo několik nákladišť a vleček do různých podniků
• 1904 - pravidelnou přepravu zásilek zahájila pošta, která tramvaje využívala až do roku 1945

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké zastupitelstvo odsouhlasilo finance na provoz tramvaje
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Změnou projektu prodloužení tramvaje vytvoří 13 parkovacích míst

Diskutujte s námi

Ke stažení

Jízdní řád historické tramvaje z Liberce do Jablonce 7. 2. 2020 | Jízdní řád historického autobusu z Jablonce do Rychnova 7. 2. 2020

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zahájili rekonstrukci Komenského ulice v Turnově

Kvůli kompletní rekonstrukci byla v pondělí 17. února uzavřena ulice Komenského. Stavební práce budou probíhat až do 9. září 2020. Hned v první den uzavření přišly dopravní komplikace. Řidiči své vozy totiž odstavili do zálivů autobusových zastávek v Husově ulici, kam autobusy nemohly zajet a vyložit ráno děti do školy. Více podrobností na Našem Pojizeří

Vrchol Sněžky z Polska je opět otevřen

Práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce byly dokončeny. Ředitel polského Krkonošského národního parku proto s okamžitou platností otevřel trasy vedoucí na vrchol. Výstupové trasy z Polska na vrchol Sněžky bylo v pondělí nutné uzavřít s ohledem na možné riziko uvolnění plechových částí střechy meteorologické stanice. Předchozí článek k tématu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Otevření nové knihovny v Železném Brodě lákalo
KAM ZA SPORTEM: 21. 2. – 26. 2. 2020
V pondělí 2. března začne rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn
Regionální produkt Český ráj představuje nové nositele značky
Policie hledá svědky incidentu v centru Liberce

Nejčtenější články

19.02.: Atleti LIAZu byli na Gigantu neúspěšnějším oddílem v republice
19.02.: Střet nákladního a osobního auta u Bílého Kostela si vyžádal lidský život
20.02.: Slavnostně otevřeli pavilon intenzivní medicíny v jablonecké nemocnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn