První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

06.02.2020 09:33:22 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

První tramvaj vyjela v Jablonci před 120 lety

Před 120 lety začala jezdit pravidelná linka tramvaje z Jablonce do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Jablonec byl tak sedmým městem v zemích Koruny české, ve kterém tramvaje jezdily. Toto výročí si připomene statutární město společně s Dopravním sdružením obcí Jablonecka a Jabloneckou dopravní, a.s., uspořádáním výstavy v přízemí radnice i doprovodným programem.

Pravidelný tramvajový provoz byl v Jablonci nad Nisou zahájený 7. února roku 1900. Proto město Jablonec, DSOJ a JD připravily spolu s Boveraclubem, společností BusLine a Sdružením pro obnovení elektrických kolejových drah Jabl. n. Nisou důstojné připomenutí tohoto významného dopraváckého výročí.

Vývar ze staré slepice a lívance

„Ve čtvrtek večer uspořádáme slavnostní večeři v hotelu Zlatý lev ve stejném duchu jako před 120 lety v předvečer zahájení provozu," připomněl předseda Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah Jablonec nad Nisou Lukáš Pleticha a dodal: „V archivu jsme objevili menu tehdejší večeře, a tak se pokusíme o její zopakování, což nebude úplně jednoduché. Menu je psáno rakouskou němčinu, tak ne úplně všemu jsme správně porozuměli. A některé suroviny jsou už špatně sehnatelné," vysvětlil Pleticha.


Tak si hosté slavnostní večeře po polévce „ze staré slepice", budou moci vybrat candáta na másle s vařenými brambory, ragú ze zvěřiny, konkrétně z jeleního masa, filet Wellington nebo kohouta s francouzským salátem či kompotem. Sladkou tečkou pak bude dezert v podobě lívanečků. „Poté se páni odeberou do vedlejšího salónu na kafe a doutníky," dodal s úsměvem Lukáš Pleticha.

Historické tramvaje na konečné

V pátek 7. února jsou pak všichni fandové kolejové dopravy i milovníci historie zvaní na vernisáž výstavy ke 120. výročí zavedení tramvajové dopravy v Jablonci. Výstava bude v přízemí jablonecké radnice v informační centru a potrvá do konce února. „Vystaven bude například model elektrické tramvajové lokomotivy nebo kopie zaměstnanecká knihy Jabloneckých elektrických drah," řekl ředitel JD Luboš Wejnar s tím, že expozice je přístupná v době otevíracích hodin informačního centra.

Součástí oslav 120. výročí tramvajové dopravy v Jablonci bude také doprovodný program. „Připravili jsme jízdy historickými autobusy z Mírového náměstí do Rychnova u Jablonce nad Nisou. Pro autentičnost a připomenutí si části tramvajové trati pojedou autobusy z Mírového náměstí Lidickou ulicí do ulice 5. května, a tak budou kopírovat někdejší koleje, dále budou pokračovat po trase linky č. 101," popsal Wejnar s tím, že první spoj odjíždí z Mírového náměstí ve 14:30 hodin a dále pak každou hodinu do 17:30 hod. Odjezdy z Rychnova jsou v 15, 16, 17 a 18 hodin.

Stranou nezůstane ani skutečná tramvaj. „Bude možné se svézt také historickou tramvají. Celá tramvajová souprava složená z motorového vozu typu 6MT č. 117 z roku 1953 a vlečného vozu č. 44 „Plecháč" z roku 1932 přijede na konečnou u Tyršových sadů, kde bude vlečný vůz od 13:35 do 16:55 hod. vystavený. Motorovým vozem se pak zájemci mohou během dvou jízd z Tyršova parku do Zeleného údolí a zpět svézt," dodal Wejnar. Odjezd historické tramvaje z Tyršova parku je v 15:12 a 15:57 hodin, ze Zeleného údolí v 15:27 a 16:12 hod. Zpět do Liberce souprava odjede v 16:57 hod.

HISTORICKÉ MEZNÍKY TRAMVAJOVÉ DOPRAVY

• 1892 - první úvahy o zřízení tramvajové dopravy v Jablonci
• 1895 - továrník Gustav Hoffmann získal předběžnou koncesi pro provoz tramvaje; ve stejném roce vznikl první projekt
• 1898 - začaly přípravné práce na stavbě tramvajové trati
• 1899 - vznik společnosti Gablonzer Strassenbahn und Elektrizitäts Gesellschaft
• 1900, 7. února - v Jablonci vyjely první tramvaje na trati spojující dnešní Mírové náměstí s Rychnovem u Jablonce n. N. Celý úsek byl jednokolejný s výhybnami, měl rozchod 1000 mm a měřil přibližně 9,3 km.
• 1900, duben - provoz na trati od divadla přes Mírové náměstí na náměstí Boženy Němcové
• 1900, květen - trať z Mírového náměstí do Rýnovic k poště a od divadla do Brandlu (trať byla zrušená v roce 1945)
• 1900, září - provoz na úsecích Rýnovice, pošta - Janov nad Nisou a z Brandlu do Rýnovic (tato trať ukončila provoz v roce 1950)
• Na konci roku 1900 celá tramvajová síť měřila přibližně 21 km a vedla hodně členitým terénem. Jablonecké tramvaje měly spíše charakter malodráhy, protože spojovaly s Jabloncem obce v blízkém i vzdálenějším okolí.
• 1904 - prodloužení trati z náměstí Boženy Němcové do Jabloneckých Pasek. Dalších 30 let se síť tramvajových tratí neměnila.
• 1902-1904 - velký rozmach nákladní tramvajové dopravy; na celé síti vzniklo několik nákladišť a vleček do různých podniků
• 1904 - pravidelnou přepravu zásilek zahájila pošta, která tramvaje využívala až do roku 1945

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké zastupitelstvo odsouhlasilo finance na provoz tramvaje
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Změnou projektu prodloužení tramvaje vytvoří 13 parkovacích míst

Diskutujte s námi

Ke stažení

Jízdní řád historické tramvaje z Liberce do Jablonce 7. 2. 2020 | Jízdní řád historického autobusu z Jablonce do Rychnova 7. 2. 2020

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?
Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn