První české gymnázium v Jablonci nad Nisou oslaví 70 let od svého vzniku

04.04.2015 10:17:52 | Autor: redakce | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

První české gymnázium v Jablonci nad Nisou oslaví 70 let od svého vzniku

Od založení českého gymnázia v Jablonci nad Nisou uplyne v září tohoto roku 70 let. Po velkolepých oslavách 50. výročí a skromnějších k 60. výročí si tak škola po deseti letech opět připomene vznik českého gymnaziálního vzdělávání v Jablonci nad Nisou.

Nahlédneme-li do úplných začátků českého Gymnázia U Balvanu, objevíme na listu č. 11 Kroniky státního reálného gymnázia v Jablonci nad Nisou, jejíž stránky se začaly psát v roce 1945, tento text: „Na vybídnutí zemského školního inspektora pana Dr. Wanglera navštívil profesor při státním reálném gymnáziu v České Třebové, Antonín Sisr, dne 11. července 1945 Okresní správní komisi a Místní správní komisi v Jablonci nad Nisou, zda by bylo možné zříditi v tomto městě českou střední školu, zároveň měl tam sdělit, že ministerstvo školství a osvěty má v úmyslu, kdyby k tomu byly nutné předpoklady, zříditi v Jablonci nad Nisou střední školu." Protože ministerstvo školství a osvěty vyhovělo žádosti Místní správní komise o zřízení státního reálného gymnázia v Jablonci nad Nisou, bylo výnosem č. A-68.727-1945/III/3 otevřeno namísto bývalého státního německého reálného gymnázia české státní reálné gymnázium v Jablonci nad Nisou, a to od 1. září 1945.

Toto rozhodnutí tak odstartovalo vznik dnešního Gymnázia U Balvanu, jehož třídy se žákům znovu otevřely po ukončení činnosti německého reálného gymnázia. K prozatímnímu zápisu, který proběhl ve dnech 16. - 18. srpna 1945, se tehdy přihlásilo v sedmi třídách celkem 108 žáků. Nejpočetnější byla třída druhá, která čítala 37 žáků.

„Oslavy 70 let gymnázia vyvrcholí v sobotu 10. října 2015. Absolventy, příznivce školy a veřejnost budeme o oslavách průběžně informovat. Pro zájemce o další informace k 70. výročí školy je již nyní zřízen samostatný odkaz na www.gymjbc.cz," upřesnil za přípravný výbor ředitel školy Jiří Kozlovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom už 23. listopadu

Městský úřad v Jablonci nad Jizerou, místní dobrovolné spolky a Katolická farnost zvou na slavnostní rozsvícení Vánočního stromu, které se bude konat v sobotu 23. listopadu 2019 od 14 hodin v Pilišťatech u hájenky. Více podrobností

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka
Bezpečně na silnice se zimními pneumatikami
Zlepšení béčka Bižuterie i v krajském přeboru
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře

Nejčtenější články

18.11.: Setkání atletů na Střelnici se vydařilo
19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí
19.11.: Pozvánka na již devátý ročník Charitativního zumba maratonu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn