První české gymnázium v Jablonci nad Nisou oslaví 70 let od svého vzniku

04.04.2015 10:17:52 | Autor: redakce | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

První české gymnázium v Jablonci nad Nisou oslaví 70 let od svého vzniku

Od založení českého gymnázia v Jablonci nad Nisou uplyne v září tohoto roku 70 let. Po velkolepých oslavách 50. výročí a skromnějších k 60. výročí si tak škola po deseti letech opět připomene vznik českého gymnaziálního vzdělávání v Jablonci nad Nisou.

Nahlédneme-li do úplných začátků českého Gymnázia U Balvanu, objevíme na listu č. 11 Kroniky státního reálného gymnázia v Jablonci nad Nisou, jejíž stránky se začaly psát v roce 1945, tento text: „Na vybídnutí zemského školního inspektora pana Dr. Wanglera navštívil profesor při státním reálném gymnáziu v České Třebové, Antonín Sisr, dne 11. července 1945 Okresní správní komisi a Místní správní komisi v Jablonci nad Nisou, zda by bylo možné zříditi v tomto městě českou střední školu, zároveň měl tam sdělit, že ministerstvo školství a osvěty má v úmyslu, kdyby k tomu byly nutné předpoklady, zříditi v Jablonci nad Nisou střední školu." Protože ministerstvo školství a osvěty vyhovělo žádosti Místní správní komise o zřízení státního reálného gymnázia v Jablonci nad Nisou, bylo výnosem č. A-68.727-1945/III/3 otevřeno namísto bývalého státního německého reálného gymnázia české státní reálné gymnázium v Jablonci nad Nisou, a to od 1. září 1945.

Toto rozhodnutí tak odstartovalo vznik dnešního Gymnázia U Balvanu, jehož třídy se žákům znovu otevřely po ukončení činnosti německého reálného gymnázia. K prozatímnímu zápisu, který proběhl ve dnech 16. - 18. srpna 1945, se tehdy přihlásilo v sedmi třídách celkem 108 žáků. Nejpočetnější byla třída druhá, která čítala 37 žáků.

„Oslavy 70 let gymnázia vyvrcholí v sobotu 10. října 2015. Absolventy, příznivce školy a veřejnost budeme o oslavách průběžně informovat. Pro zájemce o další informace k 70. výročí školy je již nyní zřízen samostatný odkaz na www.gymjbc.cz," upřesnil za přípravný výbor ředitel školy Jiří Kozlovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.

Kraj letos na obce bezplatně převede pozemky v hodnotě více než 5 milionů

Bezpečnost občanů je na prvním místě, a proto Liberecký kraj chce ještě v prvním pololetí tohoto roku převést více než 9,5 tisíce metrů čtverečných pozemků šesti obcím a přes 2,6 tisíce metrů čtverečných pozemků čtyřem městům. „Za pozemky v celkové hodnotě 5 064 088 korun od samospráv peníze nechceme. Cílem kraje je podpořit města a obce, aby stavěly podél komunikací chodníky, a zvýšila se tak bezpečnost chodců i řidičů," uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová. Největší plochu pozemků, cca 8584 m2, Liberecký kraj v současné době převádí na statutární město Liberec. Velký pozemek bezplatně získá i obec Pěnčín, kde se jedná o výměru cca 3768 m2.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 25. června do 8. července
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Dětské a noční prohlídky na Valdštejně zahájí prázdninovou sezonu!
KAM ZA SPORTEM 4. 7. - 8. 7. 2020
Od 4. července propojí nová linka Liberec přes Bedřichov s Tanvaldskem

Nejčtenější články

01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
01.07.: Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn