Prohlášení ke zrušení besedy Petra Hampla v krajské vědecké knihovně

09.06.2018 16:59:51 | Autor: Došlo do redakce | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj

Prohlášení ke zrušení besedy Petra Hampla v krajské vědecké knihovně

Krajská vědecká knihovna v Liberci zrušila besedu spolku Naštvané matky ke knize Petra Hampla s názvem Prolomení hradeb. Postup knihovny, kterou zřizuje Liberecký kraj, plně podporujeme.

„Ztotožňuji se, jako občan i jako radní, která má v gesci krajskou vědeckou knihovnu, se základní myšlenkou, která stavbu knihovny i její letitou činnost provází. Má a bude mít nadále svou platnost a se sílícími xenofobními hlasy ve společnosti o to víc. Stojím za rozhodnutím paní ředitelky Konvalinkové zrušit besedu pořádanou spolkem Naštvané matky," vyjádřila podporu ředitelce radní Květa Vinklátová.

„Krajské knihovně se také říká Stavba smíření, stojí na základech židovské synagogy vypálené nacisty v listopadu 1938 po obsazení Sudet. Byla postavena jako výraz vzájemného porozumění a tolerance. Považuji proto za logické, že paní ředitelka Konvalinková zastává dnes čím dál tím méně populární názor být otevřený myšlenkám, které respektují člověka, a to jakéhokoli bez rozdílu," říká hejtman Půta.

Kniha Prolomení hradeb nenávist vzbuzuje. Je to kniha, která lidi burcuje proti jevům, které ještě ani nenastaly a podporuje xenofobní nálady, autor nastiňuje hrozby. A nejde jen o knihu - spolek Naštvané matky je v mnoha směrech kontroverzní.

„Před termínem akce se nás lidé opakovaně ptali, zda opravdu poskytneme prostor pro konání této akce, která prezentuje xenofobní názory. Na základě těchto reakcí a na základě svého uvážení jsem besedu ihned po příjezdu ze zahraniční pracovní cesty zrušila. Nepřátelské názory nejsou v souladu s posláním knihovny. Knihovna by měla být politicky neutrální a doposud tomu tak vždy bylo. Držíme se zásady, že zde mohou probíhat pouze politické dialogy a diskuse více lidí, ne monology," vysvětluje důvod zrušení besedy Blanka Konvalinková, ředitelka krajské knihovny.

Četné reakce, které se po zrušení akce objevují nejen na sociálních sítích, ale také v emailové poště paní ředitelky Konvalinkové, jsou nenávistné a zlé a jejich hlavním argumentem je, že „knihovna je placená z mých daní a nemá mít žádný názor". Z kterých daní? Z daní i těch, kteří jsou za zrušení přednášky vděčni.

„Svoboda slova je jedním ze základních principů demokracie a svobodné společnosti. Jenže nemůže fungovat sama o sobě, bez respektu k odlišným názorům a respektování práv jejich nositelů. Výkřiky o cenzuře a návratu k normalizaci považuji za výraz neschopnosti některých osob kriticky vnímat realitu. Beseda s autorem knihy Petrem Hamplem se uskuteční na jiném místě v Liberci, na místě méně spojeném s dobou, kdy původ člověka a jeho vyznání byly důvodem a zároveň ospravedlním likvidace milionů lidí. V krajské knihovně se běžně politické agitace jednoho názoru nepořádají a neorganizují," uzavírá hejtman Půta.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje
Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovna v Liberci

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Smržovský kostel rozezní vážná a filmová hudba
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
22.04.: Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace