Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

28.02.2016 18:17:44 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

Rok 2016 proběhne v Jablonci ve znamení oslav. Nejvýznamnějším datem, které si letos Jablonečtí připomínají, je 150. výročí od povýšení na město, ale za pozornost také jistě stojí 660 let od první zmínky o osadě z roku 1356 nebo 110 let od udělení znakového práva v roce 1906.

Kulturní a sportovní kalendář Jablonce je poměrně bohatý i v běžných letech. V plánu oslav ale na Jablonečany i návštěvníky města čekají také nějaké novinky. Jednou z nich jsou reprezentační šaty symbolizující Jablonec, které se veřejnosti představí na Plese města 12. března.

„Šaty pro Jablonec šije módní návrhářka Marie Zelená v rámci svého projektu „Návraty k hodnotám". Součástí šatů budou i ozdoby z jablonecké bižuterie, jejichž zhotovení se ujal jablonecký Šenýr," prozradila tisková mluvčí Markéta Hozová a dodala, že reprezentační šaty budou samozřejmě v barvách města - bílé a zelené.

Do letošního programu akcí přibyla také květnová reminiscence na oslavu povýšení v roce 1866, kterou v podobě slavnostního koncertu souboru Schola Gregoriana Pragensis v kostele svaté Anny chystá Jablonecké kulturní a informační centrum.

Novinkou je i rockový festival na Tajvanu o prvním srpnovém víkendu nebo Jablonecké pivní slavnosti, které chystá město ve spolupráci se svijanským pivovarem na konec prázdnin. Na gala večeru, který proběhne v městském divadle o Podzimních slavnostech, dostanou medaile jako poděkování lidé, kteří pro město a jeho obyvatele aktivně pracují. Kancelář primátora v současné době eviduje několik desítek nominací a podoba medailí, jež vzešla ze studentské soutěže jablonecké SUPŠ a VOŠ, už je jasná. Osobnosti mohou lidé navrhovat ještě do konce března. O konečném výběru nominovaných bude rozhodovat zastupitelstvo v dubnu letošního roku.

7. prosinec 1906 - den, kdy Jablonec získal městský znak s jabloní, si město připomene výstavou v prostorách radnice a také odhalením kopie znaku města z radniční fasády přímo na schodišti.

Nabídka roku 2016 je opravdu pestrá. I letos se koná již tradiční festival hudby a divadla Město plné tónů. Výstavy a přednášky budou probíhat v městské knihovně, galerii MY i Památníku manželů Scheybalových. Přes léto připravuje Městská galerie MY výstavu fotografií z minulosti našeho města nazvanou Zmizelý Jablonec, která bude k vidění i v ulicích. Informace k historii města, staré fotografie i aktuální kalendář akcí nebo logo ke stažení lidé naleznou ve speciální sekci městského webu a na facebooku Jablonec 150.

Výběr z pestré nabídky letošního roku v Jablonci:

12. 3. Ples města, Eurocentrum
23. - 25. 3. Velikonoční slavnosti
30. 4. Ohňostroj a lampionový průvod na přehradě
10. 5. Slavnostní koncert v kostele sv. Anny - Schola Gregoriana Pragensis
20. 5. Muzejní noc
9. 6. Mezinárodní den archivů, jablonecký archiv představí své poklady
10. 6. Noc kostelů
15. 6. Oceňování nadaných žáků
14. - 16. 7. 4X Relevations - světový pohár ve fourcrossu, Dobrá Voda
5. 8. - 6. 8. JBC FEST, hudební festival, Tajvan
11. - 14. 8. Křehká krása, reprezentativní výstava skla a bižuterie
27. 8. Jablonecké slavnosti piva
4. 9. Jablonecká neděle - nabídka sportovních volnočasových aktivit
17. 9. Den památek
23. - 24. 9. Jablonecké podzimní slavnosti
7. 12. Vzpomínka na udělení znakového práva
14. - 17. 12. Vánoční slavnosti

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Jablonec chce poděkovat medailí, osobnosti budou nominovat občané

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Jablonečtí radní schválili dvě nové obřadnice

Jablonečtí radní na svém posledním zasedání schválili dvě nové obřadnice, a to Jitku Balákovou a Janu Pastuchovou. Obě nově jmenované obřadnice budou mít na starosti vítání občánků. Na rok 2020 bylo původně plánovaných jedenáct termínů vítání nových občánků. „Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v souvislosti s Covid-19 se jarní termíny musely rušit. Tím pádem se počet nových občánků, kteří by měli být na radnici slavnostně přivítaní, zvýšil. Proto nyní vyhlašujeme termíny nové," řekla Iva Bendová z kanceláře primátora s tím, že toto byl jeden z důvodů, proč bylo třeba zvýšit i počty obřadníků.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
Sluneční elektrárny otevřou své brány, také FTV Farma Pěnčín
VIDEO: Ohlédnutí za slavnostmi města Desná 2020
Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi
Vnitřní dopravce modernizuje vozový park a má ušetřit kraji peníze

Nejčtenější články

21.09.: Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě
22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn