Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

28.02.2016 18:17:44 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

Rok 2016 proběhne v Jablonci ve znamení oslav. Nejvýznamnějším datem, které si letos Jablonečtí připomínají, je 150. výročí od povýšení na město, ale za pozornost také jistě stojí 660 let od první zmínky o osadě z roku 1356 nebo 110 let od udělení znakového práva v roce 1906.

Kulturní a sportovní kalendář Jablonce je poměrně bohatý i v běžných letech. V plánu oslav ale na Jablonečany i návštěvníky města čekají také nějaké novinky. Jednou z nich jsou reprezentační šaty symbolizující Jablonec, které se veřejnosti představí na Plese města 12. března.

„Šaty pro Jablonec šije módní návrhářka Marie Zelená v rámci svého projektu „Návraty k hodnotám". Součástí šatů budou i ozdoby z jablonecké bižuterie, jejichž zhotovení se ujal jablonecký Šenýr," prozradila tisková mluvčí Markéta Hozová a dodala, že reprezentační šaty budou samozřejmě v barvách města - bílé a zelené.

Do letošního programu akcí přibyla také květnová reminiscence na oslavu povýšení v roce 1866, kterou v podobě slavnostního koncertu souboru Schola Gregoriana Pragensis v kostele svaté Anny chystá Jablonecké kulturní a informační centrum.

Novinkou je i rockový festival na Tajvanu o prvním srpnovém víkendu nebo Jablonecké pivní slavnosti, které chystá město ve spolupráci se svijanským pivovarem na konec prázdnin. Na gala večeru, který proběhne v městském divadle o Podzimních slavnostech, dostanou medaile jako poděkování lidé, kteří pro město a jeho obyvatele aktivně pracují. Kancelář primátora v současné době eviduje několik desítek nominací a podoba medailí, jež vzešla ze studentské soutěže jablonecké SUPŠ a VOŠ, už je jasná. Osobnosti mohou lidé navrhovat ještě do konce března. O konečném výběru nominovaných bude rozhodovat zastupitelstvo v dubnu letošního roku.

7. prosinec 1906 - den, kdy Jablonec získal městský znak s jabloní, si město připomene výstavou v prostorách radnice a také odhalením kopie znaku města z radniční fasády přímo na schodišti.

Nabídka roku 2016 je opravdu pestrá. I letos se koná již tradiční festival hudby a divadla Město plné tónů. Výstavy a přednášky budou probíhat v městské knihovně, galerii MY i Památníku manželů Scheybalových. Přes léto připravuje Městská galerie MY výstavu fotografií z minulosti našeho města nazvanou Zmizelý Jablonec, která bude k vidění i v ulicích. Informace k historii města, staré fotografie i aktuální kalendář akcí nebo logo ke stažení lidé naleznou ve speciální sekci městského webu a na facebooku Jablonec 150.

Výběr z pestré nabídky letošního roku v Jablonci:

12. 3. Ples města, Eurocentrum
23. - 25. 3. Velikonoční slavnosti
30. 4. Ohňostroj a lampionový průvod na přehradě
10. 5. Slavnostní koncert v kostele sv. Anny - Schola Gregoriana Pragensis
20. 5. Muzejní noc
9. 6. Mezinárodní den archivů, jablonecký archiv představí své poklady
10. 6. Noc kostelů
15. 6. Oceňování nadaných žáků
14. - 16. 7. 4X Relevations - světový pohár ve fourcrossu, Dobrá Voda
5. 8. - 6. 8. JBC FEST, hudební festival, Tajvan
11. - 14. 8. Křehká krása, reprezentativní výstava skla a bižuterie
27. 8. Jablonecké slavnosti piva
4. 9. Jablonecká neděle - nabídka sportovních volnočasových aktivit
17. 9. Den památek
23. - 24. 9. Jablonecké podzimní slavnosti
7. 12. Vzpomínka na udělení znakového práva
14. - 17. 12. Vánoční slavnosti

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Jablonec chce poděkovat medailí, osobnosti budou nominovat občané

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka
Bezpečně na silnice se zimními pneumatikami
Zlepšení béčka Bižuterie i v krajském přeboru
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře

Nejčtenější články

18.11.: Setkání atletů na Střelnici se vydařilo
19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí
17.11.: Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn