Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

28.02.2016 18:17:44 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou

Rok 2016 proběhne v Jablonci ve znamení oslav. Nejvýznamnějším datem, které si letos Jablonečtí připomínají, je 150. výročí od povýšení na město, ale za pozornost také jistě stojí 660 let od první zmínky o osadě z roku 1356 nebo 110 let od udělení znakového práva v roce 1906.

Kulturní a sportovní kalendář Jablonce je poměrně bohatý i v běžných letech. V plánu oslav ale na Jablonečany i návštěvníky města čekají také nějaké novinky. Jednou z nich jsou reprezentační šaty symbolizující Jablonec, které se veřejnosti představí na Plese města 12. března.

„Šaty pro Jablonec šije módní návrhářka Marie Zelená v rámci svého projektu „Návraty k hodnotám". Součástí šatů budou i ozdoby z jablonecké bižuterie, jejichž zhotovení se ujal jablonecký Šenýr," prozradila tisková mluvčí Markéta Hozová a dodala, že reprezentační šaty budou samozřejmě v barvách města - bílé a zelené.

Do letošního programu akcí přibyla také květnová reminiscence na oslavu povýšení v roce 1866, kterou v podobě slavnostního koncertu souboru Schola Gregoriana Pragensis v kostele svaté Anny chystá Jablonecké kulturní a informační centrum.

Novinkou je i rockový festival na Tajvanu o prvním srpnovém víkendu nebo Jablonecké pivní slavnosti, které chystá město ve spolupráci se svijanským pivovarem na konec prázdnin. Na gala večeru, který proběhne v městském divadle o Podzimních slavnostech, dostanou medaile jako poděkování lidé, kteří pro město a jeho obyvatele aktivně pracují. Kancelář primátora v současné době eviduje několik desítek nominací a podoba medailí, jež vzešla ze studentské soutěže jablonecké SUPŠ a VOŠ, už je jasná. Osobnosti mohou lidé navrhovat ještě do konce března. O konečném výběru nominovaných bude rozhodovat zastupitelstvo v dubnu letošního roku.

7. prosinec 1906 - den, kdy Jablonec získal městský znak s jabloní, si město připomene výstavou v prostorách radnice a také odhalením kopie znaku města z radniční fasády přímo na schodišti.

Nabídka roku 2016 je opravdu pestrá. I letos se koná již tradiční festival hudby a divadla Město plné tónů. Výstavy a přednášky budou probíhat v městské knihovně, galerii MY i Památníku manželů Scheybalových. Přes léto připravuje Městská galerie MY výstavu fotografií z minulosti našeho města nazvanou Zmizelý Jablonec, která bude k vidění i v ulicích. Informace k historii města, staré fotografie i aktuální kalendář akcí nebo logo ke stažení lidé naleznou ve speciální sekci městského webu a na facebooku Jablonec 150.

Výběr z pestré nabídky letošního roku v Jablonci:

12. 3. Ples města, Eurocentrum
23. - 25. 3. Velikonoční slavnosti
30. 4. Ohňostroj a lampionový průvod na přehradě
10. 5. Slavnostní koncert v kostele sv. Anny - Schola Gregoriana Pragensis
20. 5. Muzejní noc
9. 6. Mezinárodní den archivů, jablonecký archiv představí své poklady
10. 6. Noc kostelů
15. 6. Oceňování nadaných žáků
14. - 16. 7. 4X Relevations - světový pohár ve fourcrossu, Dobrá Voda
5. 8. - 6. 8. JBC FEST, hudební festival, Tajvan
11. - 14. 8. Křehká krása, reprezentativní výstava skla a bižuterie
27. 8. Jablonecké slavnosti piva
4. 9. Jablonecká neděle - nabídka sportovních volnočasových aktivit
17. 9. Den památek
23. - 24. 9. Jablonecké podzimní slavnosti
7. 12. Vzpomínka na udělení znakového práva
14. - 17. 12. Vánoční slavnosti

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nová okna a fasáda jablonecké radnice dárkem ke 150. výročí města
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Jablonec chce poděkovat medailí, osobnosti budou nominovat občané

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Jablonec posílí útočník Ivan Schranz
Jediná šance jak to napravit je Baník
Jablonecký magistrát bude 10. července bez proudu
Turnovský pumptrack získává podobu, otevřou ho na konci prázdnin

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
03.07.: Pozitivní test na koronavirus zavřel jabloneckou školku
04.07.: Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn