Přístavba jabloneckého muzea se otevře až na konci příštího roku

29.10.2019 20:55:26 | Autor: Šárka Labusová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Přístavba jabloneckého muzea se otevře až na konci příštího roku

Atraktivní atypická skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nabrala zpoždění. Její otevření se proto posunuje až na konec příštího roku.

Autorem stavebního řešení je pražská společnost Hlaváček-architekti, která se svou studií okouzlila před 5 lety výběrovou komisi. Tvar krystalu, nebo bižuterního kamene, zvolili autoři nejen jako symbol rozkvětu zdejšího regionu, ale také toho, co návštěvník může očekávat uvnitř.

Stavebních prací se ujala po opakovaném výběrovém řízení společnost Energie - stavební a báňská Kladno. „V prvním kole se nepřihlásil vůbec nikdo, do druhého jsme proto po dohodě s ministerstvem kultury, které celou stavbu financuje, museli navýšit předpokládanou hodnotu zakázky o 20 %, tedy asi 7 milionů korun," sdělila ředitelka muzea Milada Valečková.

Cena stavby se tak vyhoupla s daní na téměř 53 milionů korun. Tato částka však zdaleka není konečná. Originální a mimořádně složitá stavba vyžaduje také mimořádná a často nečekaná řešení, která její cenu posunula už o dalších zhruba 5 milionů a termín dokončení stavebních prací o několik měsíců. V těchto dnech bylo zahájeno zasklívání ocelového skeletu, probíhají práce na propojování přístavby s historickou budovou muzea a práce na revitalizaci parku.

Stavba zasklené přístavby jabloneckého muzea<br />Autor: Archiv Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou „Nabrané asi půlroční zpoždění vyplývá zejména z mimořádně složité ocelové konstrukce, která musela být nakonec modelována v 3D formě, následně rozkreslena do přesné dílenské dokumentace a až následně byla zadána do výroby. Po jejím úplném dokončení proběhlo finální zaměření nezbytné pro výrobu skleněných výplní, které rovněž navyšuje čas na jejich výrobu," uvedl technický náměstek muzea Jan Pleštil. Nicméně veškeré stavební práce by měly být ukončeny na přelomu letošního a příštího roku.

Problémy jsou však i s realizací stálé expozice vánočních ozdob. Autorem návrhu Světa zázraků (World of Wonders) je známý designér Jakub Berdych. Po neúspěšném prvním kole výběru zhotovitele byla přepracována a částečně doplněna dokumentace, čímž předpokládaná cena zakázky vyrostla z původních 11 milionů na zhruba 13 milionů korun.

„Pokud se podaří ve 2. kole zadávacího řízení najít vhodného zhotovitele, rádi bychom expozici pro návštěvníky i pro sebe rozbalili příští rok jako dárek k Vánocům," řekla Valečková. Část přístavby se však veřejnosti otevře dříve, konkrétně ve 3. podlaží budou již od 20. června prezentována svítidla v rámci hlavní výstavy Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v říjnu
Přístavba jabloneckého muzea dostala zelenou
Přístavba jabloneckého muzea bude mít tvar obřího broušeného krystalu
V jabloneckém muzeu vybírají podobu nové přístavby

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Milion z Jablonce na dopravní obslužnost v kraji

Zastupitelé odsouhlasili Smlouvu o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje na období 2020-2023. Jablonec se tímto zavazuje zaplatit na zajištění dopravní obslužnosti v kraji částku jeden milion korun ročně. „Výše této částky je stanovená dohodou smluvních stran pro daný kalendářní rok jako konečná. Kraj stanoví rozsah dopravní obslužnosti a zajišťuje přepravu cestujících veřejnou drážní osobní dopravou i veřejnou linkovou dopravou a jejich propojením," připomněl primátor Jiří Čeřovský.

Kraj podpoří hospodaření v lesích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích, a proto před několika lety zřídil Lesnický fond. V roce 2020 ho doplňuje o 2 miliony korun na celkovou částku 6 223 000 korun. Peníze pomohou žadatelům - vlastníkům lesů vyjma státu - v boji proti hmyzím škůdcům a k ochraně lesa před škodami způsobenými zvěří. „V rámci Lesnického fondu Libereckého kraje chceme zejména ochránit lesy proti hmyzím škůdcům pokládáním a asanací lapáků a použitím feromonových odparníků. Chceme také zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podpoříme výstavbu nového oplocení. Peníze půjdou i na výchovné zásahy u stromů do stáří 40 let. Zde nám pomáhá i stát, který první zákroky dotuje z vlastních prostředků," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Kraj dotacemi reaguje i na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v regionu šíří kůrovcová kalamita. Vloni posuzoval kraj v rámci Lesnického fondu celkem 98 žádostí o dotaci v celkové výši 3 350 840 korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trestňák, penalta a body byly fuč
SDH Pěnčín/ Bratříkov má nový zásahový automobil
Jablonecké zastupitelstvo odsouhlasilo finance na provoz tramvaje
Putování po stopách Skřítka Střípka přináší v roce 2020 několik novinek
Literární večer v jablonecké galerii věnují románu Projekt Gilgameš

Nejčtenější články

23.01.: Hejtman Libereckého kraje navštívil Desnou
23.01.: Třídenní fotbalová show proběhla v jablonecké hale
23.01.: Pralyžaři podesáté míří na zásadské závody postaru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn