Při Dnu evropského dědictví v Jablonci vytvořili rekord

19.09.2018 21:49:33 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Při Dnu evropského dědictví v Jablonci vytvořili rekord

Oslavy dne evropského dědictví proběhly o víkendu také v Jablonci nad Nisou. Lidé se mohli setkat s postavou prvního jabloneckého starosty Karla R. Fischera, poprvé nahlédnout do funkcionalistické Kantorovy vily, obdivovat obnovené interiéry radnice nebo, vyzkoušet ražbu vlastní mince a mnoho dalšího.

V Jablonci bylo možné navštívit celkem 17 historicky zajímavých míst. Mnoho z nich nabízelo i doprovodný program. Největším letošním tahákem byly nepochybně oslavy 85. výročí otevření radnice v rytmu swingu. V jejich průběhu vznikl rekord, který bude zapsán do České knihy rekordů.

Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Jana Veselá „Jablonečané vytvořili kolem radnice živý řetěz a předávali si křišťálové Jablko pro Jablonec. Tím prvním, kdo ho poslal po lidském řetězu, byl pro jabloneckou radnici důležitý muž, starosta Karl Richard Fischer, za jehož vedení města byla budova radnice v letech 1931-1933 vystavěna. Posledním článkem byl představitel současného vedení města, statutární náměstek primátora Miloš Vele. Po jablku putovala dlouhatánská trikolóra, která v Roce republiky symbolicky v rukách Jablonečanů i přespolních obtočila celou budovu jablonecké radnice," uvedla tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Křišťálové jablko a jeho předávání bylo nápadem seniorské veřejnosti, jablonecké Rady starších. Nad správným průběhem pokusu dohlížel Luboš Rataj, komisař Agentury Dobrý den. Živý řetěz vytvořilo celkem 411 lidí a pokus bude agenturou registrovaný a certifikovaný v České knize rekordů.

Po budově radnice byla umístěna také větší část rodinné úkolové trasy. „Poznávat historii zábavnou formou baví i dospělé. Překvapilo nás, kolik mladých párů se zúčastnilo. Celkově lidé velmi ocenili možnost projít si nově zrekonstruované prostory jablonecké radnice. A s tímto cílem přijeli i návštěvníci z jiných měst a ze zahraničí. Příjemným zpestřením byl výhled na město z radniční věže, kam během jediného dne vystoupalo téměř 500 lidí," komentovala Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které program koordinuje.

Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou<br />Autor: Miloš Lubas Den evropského dědictví nabídl veřejnosti také první možnost nahlédnout do funkcionalistické Kantorovy vily, která je nově v majetku města. „Na prohlídky jsme vydali časované vstupenky, které šly rychle na odbyt. Nakonec si interiéry domu prohlédly téměř dvě stovky lidí. Město zpřístupnilo jedno podlaží, které je atraktivní netradičním členěním prostoru a původním vestavěným nábytkem s mnoha funkčními detaily. Lidé se o historii domu živě zajímali a někteří vyprávěli své osobní zážitky, s ním spojené," popsal Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Oblíbenou součástí programu byla exhibiční ražba v budově zdejší uměleckoprůmyslové školy. „Je dobré si připomenout, že Jablonec je mincovním městem a že právě tato škola vychovává budoucí odborníky," zdůrazňuje Petr Vobořil.

Také letos bylo možné využít kyvadlového autobusu mezi jednotlivými památkami. Návštěvníky vozila socialistická Karosa LC 736 z osmdesátých let.

„Pozitivní ohlasy přicházející ze všech míst, které se ke Dni evropského dědictví v Jablonci připojily, jsou důkazem, že lidem v našem městě není minulost lhostejná," uzavřel Petr Vobořil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecká radnice v rámci Dne evropského dědictví oslaví 85 let
Den evropského dědictví otevře v Jablonci 17 zajímavých míst
Září je na hradech a zámcích ve znamení Dnů evropského dědictví
Dny evropského dědictví otevřou památky v Libereckém kraji
Obnova jablonecké radnice pokračuje venku i uvnitř

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 58 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
Obrazem: Pašeráckej vejkend v Rokytnici 2019
Přístroje AED jsou nově na Knajpě a na Hřebínku
Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
Nadějný vstup házenkářů do jarní části

Nejčtenější články

20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné
18.02.: Na jablonecké křižovatce přehlédl, že ho předjíždí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT