Představitelé kraje uctili památku obětí vstupu vojsk v roce 1968

21.08.2013 17:14:14 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Představitelé kraje uctili památku obětí vstupu vojsk v roce 1968

U příležitosti 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa uspořádalo Statutární město Liberec u památníku 9 obětí srpnových dní na náměstí Dr. Edvarda Beneše vzpomínkové shromáždění k uctění obětí srpnové okupace v roce 1968.

Po úvodním proslovu PhDr. Markéty Lhotové ze Severočeského muzea v Liberci zazněl na náměstí teprve nedávno objevený unikátní záznam rozhlasového vysílání ze srpna roku 1968, kdy k lidem tehdy právě z Liberce promlouval Václav Havel. Po minutě ticha a kladení květin následovalo promítání dokumentárního filmu Liberecká svědectví - jiné osudy režisérky Jany Dvořákové-Hádkové, která se osobně projekce filmu z roku 2008 zúčastnila.

Památku obětí uctili představitelé Libereckého kraje - hejtman Martin Půta, náměstci Zuzana Kocumová, Marek Pieter a Josef Jadrný a radní Ivana Hujerová a Vladimír Mastník. Spolu s vedením města byli slavnosti přítomni europoslanec Dušek, a právě skončivší poslanci Parlamentu ČR Pavel Ploc a Petr Skokan. Mezi hosty nechyběli zástupci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, Krajského vojenského velitelství Liberec včele s ředitelem plukovníkem Josefem Kulovaným, Svazu Letců ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Židovské obce, Konfederace politických vězňů, Československé obce legionářské - Liberecký kraj, zastoupené předsedou Josefem Bujňákem, a dalších sdružení, hnutí a organizací.

Události mapuje historický dokument

Historický dokument Liberecká svědectví - jiné osudy mapuje události roku 1968 ve městě Liberci. Srpnové události roku 1968 ovlivnily životy i následující osudy všech občanů tehdejšího Československa. Po nadějích Pražského jara přišla studená sprcha v podobě tanků spřátelených armád. Onoho středečního rána 21. srpna byla většina občanů v šoku, nikdo nevěděl, co se bude odehrávat v příštích minutách, hodinách i dnech. Režisérka Jana Hádková ve svém působivém dokumentárním snímku sleduje tragickou i významnou úlohu města Liberce v tomto napjatém období.

Právě přes toto město mířily z Polska tanky Varšavské smlouvy. Střílet se zde začalo už o půl jedné v noci na 21. srpna. Liberečané reagovali okamžitě - zbavovali ulice názvů, falšovali dopravní ukazatele a posílali okupanty místo do Prahy do Jizerských hor...

Dokumentární film v sedmapadesáti minutách věrohodně přibližuje atmosféru těchto dní v Liberci - okamžiky beznaděje, zoufalství, krutosti i hrdinství obyčejných lidí. Ve filmu vystupují známé liberecké osobnosti - novinář Luboš Příhoda, kreslíř Oldřich Krupička, pozůstalí po obětech a mnoho dalších pamětníků srpnových událostí roku 1968.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Už je opět přístupná vyhlídka v 17. patře budovy krajského úřadu
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku
Ministerstvo kultury určilo Jablonci 1,4 miliony korun na památky
V Ralsku probíhaly dvoudenní atesty kynologů v sutinovém vyhledávání
Na Střelnici byl Liberec jasně lepší

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
31.05.: Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn