Přednáška o životě a díle Heinricha Kulky se koná v kostele sv. Anny

11.09.2019 21:04:18 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

Přednáška o životě a díle Heinricha Kulky se koná v kostele sv. Anny

Jablonecká Kantorova vila patří mezi otevřené kulturní památky v rámci Dnů evropského dědictví. Jejím autorem je architekt Heinrich Kulka. A právě o jeho díle bude v pátek 13. září v kostele sv. Anny přednášet architekt, teoretik architektury, publicista a vysokoškolský učitel Jan Sapák. Začátek je v 18 hodin.

Život a dílo Heinricha Kulky, tvůrčího partnera Adolfa Loose, autora Kantorovy vily v Jablonci nad Nisou je název přednášky, se kterou do Jablonce na pozvání Městské galerie MY přijede v pátek 13. září architekt Jan Sapák.

„Přednáška začne v 18 hodin v kostele sv. Anny a připravili jsme ji ve spolupráci s jabloneckým magistrátem a Jabloneckým kulturním a informačním centrem. V sobotu 14. září budou na přednášku navazovat komentované prohlídky Kantorovy vily, na kterých zájemce bude provádět také Jan Sapák," řekl Jan Strnad z Městské galerie MY a dodal, že prohlídky vily jsou plánované od 10 do 16 hodin. Časové vstupenky budou 11. a 12. září 2019 k osobnímu vyzvednutí v turistickém informačním centru - Dům Jany a Josefa V. Scheybalových v Kostelní ulici.

Jan Sapák (*6. 3. 1957, Brno) je architekt, teoretik architektury, publicista, vysokoškolský učitel, první předseda České komory architektů. Vystudoval Fakultu architektury VUT u prof. Aloise Nového a AVU u Jiřího Kotalíka. Pracoval v libereckém projektovém ústavu (Stavoprojekt Liberec), byl asistentem Miroslava Masáka a působil v týmu na rekonstrukci pražského Veletržního paláce. V roce 1988 spoluzaložil neformální sdružení architektů Obecní dům.

Významné práce: rekonstrukce brněnské spořitelny v Jánské ulici, Palác Kapitol v Brně, adaptace bytu W. Krause v Plzni od Adolfa Loose.

Heinrich Kulka (29. 3. 1900, Litovel - 7. 5. 1971, Auckland, Nový Zéland) moravský architekt, klíčový v hnutí modernismu a obzvláště ve vývoji středoevropského architektonického stylu Raumplan mezi lety 1919 a 1938. Kulka přenesl tento Loosův přístup k prostorovému plánování a k užití přírodních materiálů na Nový Zéland (1940-1971), kde se stal průkopníkem moderní architektury.

Významná díla: vila Khuner (s Loosem) v Kreuzbergu, vila Weismann ve Vídni, vila Semlert v Plzni, vila Teichner v Železné Rudě, Kantorova vila v Jablonci n. N., vila Holzner v Hronově, Kulkův dům, Auckland, Halberstamova budova, Wellington.

Adolf Loos (10. 12. 1870, Brno - 23. 8. 1933, Kalksburg u Vídně) byl klasik moderní architektury, čelný představitel architektonického purismu.

Významná díla: Obchodní dům Goldman a Salatsch ve Vídni, Dům Tristana Tzary v Paříži a Mülerova vila v Praze.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pro náš kraj chci pracovat se stejným nasazením, jako pro Harrachov
Hasiči zasahovali po překopnutí plynového potrubí v Jablonci
V Tyršově parku má jablonecká městská policie nové stanoviště
Autobusy se na Ostrém rohu vrátí na své trasy
V Jablonci nad Nisou hlasovalo na stanovišti drive-in 34 voličů

Nejčtenější články

28.09.: VIDEO: Retro rádia vystavují na Městském úřadě v Rychnově
30.09.: Pro náš kraj chci pracovat se stejným nasazením, jako pro Harrachov
28.09.: Měsíc bude uzavřená část ulice Pod Skalkou v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn