Přednáška Libora Čecha připomene historii Jizerské padesátky

11.02.2017 16:31:15 | Autor: lm, rs | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

Přednáška Libora Čecha připomene historii Jizerské padesátky

Přednáška Libora Čecha nazvaná Historie závodu Jizerská padesátka v úterý 14. února od 17 hodin vzpomene na horolezce, účastníky Expedice Peru v roce 1970, a činnost Horské služby v Jizerských horách.

Výstava věnovaná historii Jizerské 50 je v těchto dnech k vidění v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Díky partě bývalých organizátorů závodu se podařilo dát dohromady mnoho autentických materiálů, fotografií, původní běžkařské vybavení, startovní čísla, kroniky, startovní listiny, novinové články...

„O vznik závodu se zasloužila nemalá skupina nadšenců-dobrovolníků z liberecké Lokomotivy. Právě díky spolupráci s pamětníky vznikla unikátní výstava, která oživuje vzpomínky na první ročníky tohoto dálkového běhu. Denně do výstavních prostor Domu Scheybalových přicházejí lidé, kteří v minulosti padesátku jezdili nebo se na ní podíleli jako organizátoři, vypráví vlastní zážitky a často se i vracejí, aby fotografie ukázali přátelům, rodině... Jizerská padesátka je v našem kraji fenomén a její historie je stále živá, prolíná se do současnosti," řekl Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstavu uspořádalo.

Výstava 50x Bílou stopou<br />Autor: Archiv JKIC „Pro velký úspěch jsme výstavu s názvem 50x Bílou stopou prodloužili do 18. března. Původně byla plánována jen do února. Navíc jsme přichystali také tematickou besedu s dlouholetým členem Horské služby Liborem Čechem," dodal Petr Vobořil.

„Pár dní před padesátý ročníkem jsme chtěli věnovat vzpomínku horolezcům, kteří se postavili na start prvního ročníku dnes již legendárního závodu, ale bohužel zahynuli v roce 1970 při horolezecké expedici v Peru. Na jejich počest byl i závod pojmenován jako Memoriál expedice Peru 1970. Jelikož je v Jablonci a Liberci velmi velká horolezecká základna, chceme zavzpomínat společně se členem Horské služby v Jizerských horách Liborem Čechem," upozornila Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Horská služba vždy hrála v Jizerských horách důležitou roli a bez její pomoci by se závod Jizerská 50 těžko mohl uskutečnit. Libor Čech u ní sloužil přes 30 let. „Na besedě se posluchači mimo jiné dozvědí, jak Horská služba zajišťovala dohled na Jizerské 50, jak v minulosti pokrývala zimní stanoviště a další zajímavosti z jejich působení," přiblížila program besedy Lea Machurová.

Přednáška Libora Čecha k historii Jizerské 50 se koná v úterý 14. 2. od 17 hodin v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Vstup je zdarma.

Libor Čech
· Od roku 1979 do července 2016 člen Horské služby, kde vykonával mj. funkci předsedy revizní komise v rámci celé ČR a funkci vedoucího okrsku Bedřichov. Nyní čestný člen HS.
· Předseda horolezeckého oddílu Jiskra Jbc. Horolezectví se věnuje od roku 1970, má za sebou řadu expedic zejména do Alp, na Kavkaz a na Pamír.
· Člen České speleologické společnosti a jeho mateřskou základní organizací je ZO 7-02 Hranický kras, která se zabývá zkoumáním Hranické propasti.
· Od června 2016 předseda Komise pro speleopotápění při České speleologické společnosti a instruktor pro jeskynní potápění.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Rampě se bude vzpomínat na 50 ročníků Jizerské padesátky
Primátor Beitl přijal před zahájením výstavy o Jizerské 50 pamětníky
Zakladatelé Jizerské 50 se podělili o své vzpomínky na unikátní výstavě

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Komunitní centrum Slunce všem v Turnově bude mít novou přístavbu

Spolek Slunce všem se věnuje péči o jedince s mentálním postižením a poruchami autistického spektra. Nyní se centrum dočká přístavby odlehčovacích služeb pro klienty s nestandardním chováním. Maximální denní kapacita bude šest klientů. Modernizace sídla komunitního centra probíhá již od roku 2012. Celková výše finanční podpory z rozpočtu Libereckého kraje již dosáhla částky 7 742 000 korun. Přístavba bude dokončena v první polovině příštího roku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Resort kultury, památek a cestovního ruchu vyhlašuje dotační programy
Případů žloutenky v Libereckém kraji stále přibývá
Rada byl v klinči poločas, a málem jsme prohráli
Hejtman Libereckého kraje udělil hasičům záslužné medaile IZS
Během víkendu krajští hasiči vyjížděli k jedenácti nehodám

Nejčtenější články

09.11.: Obrazem: Ve Velkých Hamrech slavnostně otevřeli novou dráhu
10.11.: Tak snad už to Radovi došlo
10.11.: Domov důchodců Jablonecké Paseky má nového ředitele

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn