Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

06.12.2018 08:02:51 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

V Krajské vědecké knihovně v Liberci proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin slavnostní uvedení knihy Jana Šolce Žít v Liberci - Vzpomínky. Jan Šolc byl ve svém životě například i poradcem bývalého prezidenta Václava Havla.

Ke svému listopadovému jubileu si Jan Šolc naděluje knižní dárek, a tak oficiálně v prosinci 2018 vychází u libereckého nakladatelství KNIHY 555 jeho memoárové texty s názvem Žít v Liberci - Vzpomínky. Bývalý vysokoškolský pedagog, politik a prezidentův poradce se touto knihou nevydává v plen poprvé, před osmi lety mu vyšla kniha o jeho působení na Hradě. Žít v Liberci, líčící události od Janova dětství, se ovšem blíže pozastavuje nad historickými milníky Československa, připomíná i pohnuté liberecké události odsunu nebo srpnové okupace. Klíčovým slovem celého titulu je bezesporu slovo vzpomínka, hojně skloňovaná v každé z 31 kapitol, pozornému čtenáři jistě neunikne ani nenápadné akcentování významu přátelství či dobra.

V horkém červnu roku 1996 mi zavolal kancléř Medek, že „dnešní porada se odbude u Havlů na zahradě. Vyjdeme asi za půl hodiny od kašny... Bez kravat, to bychom v tom vedru nedošli". Pod Prašným mostem jsme postáli na místě posledního boje plukovníka Morávka s gestapem... a dál cestou do Dělostřelecké jsme vedli řeči o všem možném, taky o tom, že rozhodně nebudeme psát paměti.

Při vzpomínání se nutně bájí, to je dokázané, ale nesmí to být vědomě. Kdykoliv jsem si nacpal dýmku a nalil červené, šlo to kupodivu vždycky líp a únava se vytratila.

„Je pro mě velká pocta, že se Jan Šolc obrátil právě na mě s nabídkou vydání vzpomínkové knihy. Jan Šolc má respekt v regionu napříč generacemi a je inspirativní pro řadu mladých lidí. Mohl by si užívat zaslouženého odpočinku, ale přednáší a předává své zkušenosti a pohled na problémy tohoto světa všem, kteří chtějí naslouchat a diskutovat. Toho si velmi vážím", říká Květa Vinklátová, majitelka nakladatelství KNIHY 555 a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Křest knihy proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Součástí malé slavnosti bude beseda s Janem Šolcem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách oživí tradiční masopust
Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkami
Zkušený Tomáš Pilík posílil Jablonec
Ve Vysokém pořádají 22. ročník závodů postaru
Kvalitní výprava atletů jede do Prahy na Gigant

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
21.02.: Řidička skončila po smyku u Jablonce s autem na střeše

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT