Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

06.12.2018 08:02:51 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

V Krajské vědecké knihovně v Liberci proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin slavnostní uvedení knihy Jana Šolce Žít v Liberci - Vzpomínky. Jan Šolc byl ve svém životě například i poradcem bývalého prezidenta Václava Havla.

Ke svému listopadovému jubileu si Jan Šolc naděluje knižní dárek, a tak oficiálně v prosinci 2018 vychází u libereckého nakladatelství KNIHY 555 jeho memoárové texty s názvem Žít v Liberci - Vzpomínky. Bývalý vysokoškolský pedagog, politik a prezidentův poradce se touto knihou nevydává v plen poprvé, před osmi lety mu vyšla kniha o jeho působení na Hradě. Žít v Liberci, líčící události od Janova dětství, se ovšem blíže pozastavuje nad historickými milníky Československa, připomíná i pohnuté liberecké události odsunu nebo srpnové okupace. Klíčovým slovem celého titulu je bezesporu slovo vzpomínka, hojně skloňovaná v každé z 31 kapitol, pozornému čtenáři jistě neunikne ani nenápadné akcentování významu přátelství či dobra.

V horkém červnu roku 1996 mi zavolal kancléř Medek, že „dnešní porada se odbude u Havlů na zahradě. Vyjdeme asi za půl hodiny od kašny... Bez kravat, to bychom v tom vedru nedošli". Pod Prašným mostem jsme postáli na místě posledního boje plukovníka Morávka s gestapem... a dál cestou do Dělostřelecké jsme vedli řeči o všem možném, taky o tom, že rozhodně nebudeme psát paměti.

Při vzpomínání se nutně bájí, to je dokázané, ale nesmí to být vědomě. Kdykoliv jsem si nacpal dýmku a nalil červené, šlo to kupodivu vždycky líp a únava se vytratila.

„Je pro mě velká pocta, že se Jan Šolc obrátil právě na mě s nabídkou vydání vzpomínkové knihy. Jan Šolc má respekt v regionu napříč generacemi a je inspirativní pro řadu mladých lidí. Mohl by si užívat zaslouženého odpočinku, ale přednáší a předává své zkušenosti a pohled na problémy tohoto světa všem, kteří chtějí naslouchat a diskutovat. Toho si velmi vážím", říká Květa Vinklátová, majitelka nakladatelství KNIHY 555 a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Křest knihy proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Součástí malé slavnosti bude beseda s Janem Šolcem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pohádkový les pořádají v Rovensku

Tradiční Pohádkový les v Rovensku pod Troskami se koná v sobotu 18. května od 12.00 do 15.30. Trasa pohádkového lesa od startu je dlouhá 2 km a je zvládnutelná i s kočárky. Pohádkový les se koná za každého počasí. Celá trasa vede lesem Boreckých skal v Českém ráji. Z Turnova do Rovenska bude jezdit i parní vlak! Více podrobností

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Změna místa konání středečního MTB poháru
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Obrazem: V krajském přeboru st.žáků zdolaly Velké Hamry FK Jablonec
Bartoška uchvátil i v rakvi
Oblast cyklodopravy podpoří kraj více jak 13 miliony korun

Nejčtenější články

18.05.: Obrazem: V krajském přeboru st.žáků zdolaly Velké Hamry FK Jablonec
18.05.: V I.A třídě překvapivá porážka Pěnčína
18.05.: Oblast cyklodopravy podpoří kraj více jak 13 miliony korun

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn