Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

06.12.2018 08:02:51 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Poradce exprezidenta Havla Jan Šolc vydává memoárovou knihu

V Krajské vědecké knihovně v Liberci proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin slavnostní uvedení knihy Jana Šolce Žít v Liberci - Vzpomínky. Jan Šolc byl ve svém životě například i poradcem bývalého prezidenta Václava Havla.

Ke svému listopadovému jubileu si Jan Šolc naděluje knižní dárek, a tak oficiálně v prosinci 2018 vychází u libereckého nakladatelství KNIHY 555 jeho memoárové texty s názvem Žít v Liberci - Vzpomínky. Bývalý vysokoškolský pedagog, politik a prezidentův poradce se touto knihou nevydává v plen poprvé, před osmi lety mu vyšla kniha o jeho působení na Hradě. Žít v Liberci, líčící události od Janova dětství, se ovšem blíže pozastavuje nad historickými milníky Československa, připomíná i pohnuté liberecké události odsunu nebo srpnové okupace. Klíčovým slovem celého titulu je bezesporu slovo vzpomínka, hojně skloňovaná v každé z 31 kapitol, pozornému čtenáři jistě neunikne ani nenápadné akcentování významu přátelství či dobra.

V horkém červnu roku 1996 mi zavolal kancléř Medek, že „dnešní porada se odbude u Havlů na zahradě. Vyjdeme asi za půl hodiny od kašny... Bez kravat, to bychom v tom vedru nedošli". Pod Prašným mostem jsme postáli na místě posledního boje plukovníka Morávka s gestapem... a dál cestou do Dělostřelecké jsme vedli řeči o všem možném, taky o tom, že rozhodně nebudeme psát paměti.

Při vzpomínání se nutně bájí, to je dokázané, ale nesmí to být vědomě. Kdykoliv jsem si nacpal dýmku a nalil červené, šlo to kupodivu vždycky líp a únava se vytratila.

„Je pro mě velká pocta, že se Jan Šolc obrátil právě na mě s nabídkou vydání vzpomínkové knihy. Jan Šolc má respekt v regionu napříč generacemi a je inspirativní pro řadu mladých lidí. Mohl by si užívat zaslouženého odpočinku, ale přednáší a předává své zkušenosti a pohled na problémy tohoto světa všem, kteří chtějí naslouchat a diskutovat. Toho si velmi vážím", říká Květa Vinklátová, majitelka nakladatelství KNIHY 555 a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Křest knihy proběhne v pátek 7. prosince 2018 v 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Součástí malé slavnosti bude beseda s Janem Šolcem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zasněžených silnicích v kraji havaroval autobus a vzňal se sypač

Havárie autobusu u Lomnice nad Popelkou si vyžádala pouze hmotné škody. Řidiči ani přepravovaným osobám se naštěstí nic nestalo. Pravděpodobně technická závada na části pohonné jednotky způsobila zahoření nákladního automobilu u obce Smrčí nedaleko Mírové pod Kozákovem. Další informace

Český ráj je oficiální certifikovanou turistickou destinací

Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism spustily v letošním roce nový systém podpory a řízení cestovního ruchu. Sdružení Český ráj, z. s., se jako oblastní organizace destinačního managementu přihlásilo k certifikaci a splnilo podmínky tohoto systému. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
KAM ZA SPORTEM: 15.12. – 17.12. 2018
Senzační loučení Jablonce s Evropou
Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté
Skiareál Ještěd startuje sezonu večerním lyžováním

Nejčtenější články

12.12.: Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici
14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
13.12.: Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Poradíme Vám, jak ušetřit za vytápění i energie, jak využívat solární energii a úsporné zdroje světla a vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT