Polovina obyvatel Liberecka využívá auto. Jak podpořit jinou dopravu?

11.03.2021 11:38:03 | Autor: TZ Chytře na cestu | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj,Jablonecko

Polovina obyvatel Liberecka využívá auto. Jak podpořit jinou dopravu?

Zájemci o dění v dopravě na Liberecku, kteří v minulém roce sledovali postup zpracování nového Plánu udržitelné městské mobility pro Liberec a Jablonec nad Nisou, ani v tomto roce nepřijdou zkrátka. Na první polovinu roku 2021 je naplánováno veřejné projednání návrhů zpracovatelského týmu vycházejících z dokončené analýzy, hodnocení dopadů řešení na životní prostředí a úspěšné finální schválení projektu.

Dostupné podklady i nově provedené modely a analýzy včetně průzkumu dopravního chování vedly k odhalení jednotlivých charakteristik území obou měst a jejich okolí. Příznačné jsou pro ně velké rozdíly mezi hustě obydlenými sídlišti a centry měst na jedné a zahradními městy a vesnickými sídly na druhé straně. Koncentrace výroby a obchodů je zároveň směřována do průmyslových zón měst do nákupních center. Finální verze analýzy Plánu udržitelné městské mobility bude během března pro zájemce umístěna na webových stránkách projektu Chytře na cestu.

Dostatek vstupních informací podmínkou úspěšných řešení

Na základě zjištění bylo identifikováno celkem osm tematických oblastí, u kterých je poukazováno na slabé stránky. Zlepšení by měla přinést právě vznikající návrhová část plánu, která již prošla jednáním pracovních skupin a řídicí skupiny. Dopravní experti se tak v současnosti zabývají řešením nefunkčnosti vnitřního městského okruhu Liberce vedeného přes náměstí F. X. Šaldy, přetěžovaných napojení na silnici I/35, nedostatečné uliční sítě Liberce či vedení intenzivní dopravy centrem Jablonce. V rámci parkování byl identifikován nedostatek parkovacích kapacit v centrech měst a na sídlištích při současné absenci záchytných parkovišť.

Analýza poukázala na rozmístění nejsilnějších přepravních vazeb osobní automobilové či nákladní dopravy. Jedná se o nákupní, obchodní, průmyslové zóny, popřípadě centra měst jako například liberecká nákupní zóna Sever, Nákupní centrum Nisa, průmyslová zóna Liberec-Jih nebo nákupní zóna Želivského v Jablonci nad Nisou. Oblasti s vysokými intenzitami dopravy jsou zároveň zasaženy nejvyšší hlukovou zátěží. Na předních místech seznamu hlukově exponovaných míst se nacházejí ulice Podhorská a Pražská v Jablonci a ulice Ještědská v Liberci. „V rámci řešení nákladní a kombinované dopravy se zabýváme nevyhovujícími parametry železničních tratí a stanic nebo přesunutím zdrojů nákladní dopravy z center měst podél řeky Nisy. Soustředíme se i na současné nedostatečné kapacity napojení libereckých průmyslových zón a jablonecké průmyslové zóny Rýnovice," komentuje Jan Kašík, vedoucí projektového týmu.

Prostor pro nemotorovou dopravu

„Díky provedenému průzkumu dopravního chování jsme se dozvěděli, že ačkoli míra automobilizace v zájmovém území je oproti České republice podprůměrná, je i tak osobní automobil volbou pro téměř 50 % cest," popisuje Jan Kašík a dodává: „Zlepšení by měla přinést širší podpora nemotorových forem dopravy a zároveň systematické posilování důvěry ze strany občanů." Úspěšnému rozvinutí cyklodopravy brání složitá majetková jednání ve vztahu k vlastnictví pozemků, nespojitost cyklistických tras, bariéry v podobě silnic a železnic a absence míst k odstavení jízdního kola. Chodci se na území potýkají s nedostatečnou bezbariérovostí a chybějícími chodníky v některých lokalitách. Pěší dopravu by zároveň podpořilo výraznější zklidnění ulic. Situaci obecně negativně ovlivňuje chybějící koncepce určující trasy pro pěší a jejich ochranu na okrajích měst.

Lepší propojení systémů hromadné dopravy ve prospěch obyvatel

Městská hromadná doprava stále není dostatečně integrovaná s příměstskou, chybí on-line prodeje jízdenek a moderní způsoby podávání informací o veřejné dopravě. Plán navrhne nová v řešení v podobě informačních a telematických systémů. V případě městské hromadné dopravy by mělo dojít k plnohodnotné integraci s regionální dopravou tak, aby bylo umožněno sjednocení všech jízdenek, informačních systémů i zastávek a také efektivnímu propojení jabloneckého a libereckého dopravního systému.

S konkrétním zněním jednotlivých návrhů se budou moci všichni zájemci seznámit na v pořadí již druhém veřejném projednání Plánu udržitelné městské mobility, které se uskuteční 17. března od 16:00 pro Liberec a od 18:00 pro Jablonec nad Nisou. Vzhledem k trvající epidemiologické situaci a přetrvávajícím omezením veřejného života je již v tuto chvíli zřejmé, že projednání se bude opět možné zúčastnit prostřednictvím přímého přenosu přes Youtube kanál s možností pokládat dotazy v chatu. Další podrobné informace budou postupně zveřejňovány na webových stránkách projektu Chytře na cestu. Celý proces povede k úspěšnému schválení finální verze komplexního dokumentu včetně zhodnocení dopadů na životní prostředí.

O Operačním programu Zaměstnanost

Na projekt „Plán udržitelné městské mobility Liberec-Jablonec nad Nisou 2021-2030" je poskytována finanční podpora EU. Podpora z fondů EU je stejně jako v minulých letech i v období 2014-2020 rozdělována prostřednictvím operačních programů. Jedním z nich je OP Zaměstnanost, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. OP Zaměstnanost pokrývá oblasti podpory zaměstnanosti, rovných příležitostí, adaptability zaměstnanců a zaměstnavatelů, dalšího vzdělávání, sociálního začleňování a boje s chudobou, modernizace veřejné správy a veřejných služeb a podpory mezinárodní spolupráce a sociálních inovací v oblasti zaměstnanosti, sociálního začleňování a veřejné správy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Také váš názor zkvalitní nový plán mobility

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově

Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově Hasiči zasahovali od dnešního odpoledne u nákladního automobilu, který hrozil pádem na koleje v Jilemnici - Hrabačově. Automobil byl v 18.11 vyproštěn zpět na komunikaci a mohl být obnoven i provoz na trati. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Jablonecká tržnice se otevře 20. dubna

V neděli 11. dubna končí nouzový stav a v pondělí 12. dubna se mírně rozvolní některá opatření. Mezi ně patří také obnovení provozu farmářských trhů. Ty se začnou znovu pravidelně konat také v Jablonci nad Nisou, a to v městské tržnici u autobusového nádraží. Trhy začnou od 20. dubna, provozní doba je v úterý a v pátek od 6 do 14 hodin, v sobotu pak od 6 do 13 hodin. Více o provozu na www.tsj.cz/sluzby/provoz-trziste


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Uvolnění opatření přináší možnost návštěvy sychrovského areálu
Velkoobjemový odpad bude možné v Jablonci odložit 15. dubna
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Řidič autobusu najel v Liberci do šesti zaparkovaných aut
Návrat dětí do škol byl v Jablonci bez problémů

Nejčtenější články

12.04.: Opilý řidič naboural jabloneckou zastávku U Balvanu
11.04.: Na Smržovce ujel řidič z místa nehody. Naboural přitom hned tři auta
11.04.: Policie hledá svědky nehody v jablonecké ulici Jateční

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn