Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

16.05.2020 18:11:16 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

Během prvních květnových dní asistovali policisté z Libereckého kraje ve dvou případech úspěšně při záchraně životů, a to u 80leté ženy z Lomnicka a 72letého muže z Českolipska.

Dne 5. května 2020 prováděli v podvečerních hodinách policisté z obvodního oddělení Lomnice nad Popelkou hlídkovou činnost ve svém teritoriu. Krátce po šesté hodině vyslalo hlídku operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje do Nové Vsi nad Popelkou, kde si jejich asistenci žádala Zdravotnická záchranná služba s automatizovaným externím defibrilátorem (takzvaným AED). Pomoc potřebovala 80letá žena, která doma zkolabovala.

„Policejní hlídka ve složení praporčík Tomáš Dufek a podpraporčík Josef Ševců na místo dorazila po necelé minutě po přijetí oznámení od operačního důstojníka. Žena ležela v pokoji na podlaze a byla v bezvědomí. Vedle ní se nacházel její syn, který jí již podával první laickou pomoc a komunikoval při tom telefonicky s operátorem Zdravotnické záchranné služby," připomněla tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Vladimíra Šrýtrová.

Podpraporčík Josef Ševců a praporčík Tomáš Dufek<br />Autor: Archiv Policie ČR Praporčík Dufek vystřídal okamžitě v poskytování první pomoci syna. Nejdříve zkontroloval vitální funkce, kdy nebyl zjištěn puls a byly viditelné lapavé dechy, při kterých nedocházelo k dýchání. Poté ihned zahájil nepřímou srdeční masáž a jeho kolega mezitím připravil k použití defibrilátor a masku na dýchání. Dle instrukcí přístroje zahájil dýchání. Poté, co ženě nalepili na tělo elektrody, přístroj však výboj nedoporučil, a tak policisté pokračovali v nepřímé srdeční masáži, kterou střídali s umělým dýcháním za využití dýchací masky. Po třetím cyklu vyhodnocení externím defibrilátorem na místo dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby z Turnova.

Po příjezdu sanity si ji převzal do péče lékař, kterému policisté u pacientky ještě vypomohli s aplikací dýchacího vaku. Před odjezdem sanity do nemocnice se zdravotníkům podařilo obnovit životní funkce pacientky, na čemž měli svůj nemalý podíl i lomničtí policisté, kteří ji do jejich příchodu udrželi při životě. Policisté pomohli zdravotníkům pacientku transportovat do sanitního vozu. Následně ženu Zdravotnická záchranná služba letecky transportovala na Anesteziologicko resuscitační oddělení do Krajské nemocnice Liberec.

„Lékař, ale i celá rodina policistům za jejich rychlé a profesionální provedení první pomoci poděkovali. Díky jejich včasné asistenci se podařilo zachránit další lidský život," dodala Šrýtrová.

Policisté ze Stráže pod Ralskem se podíleli na záchraně 72letého muže

Druhý případ se odehrál 9. května 2020, tentokrát v Mimoni na Českolipsku. „Krátce po druhé hodině odpoledne byla operačním důstojníkem vyslána hlídka z obvodního oddělení Stráž pod Raskem do prodejny večerky v ulici Mírová v Mimoni, kde se měl nacházet muž v bezvědomí, který zkolaboval. Během tří minut byla hlídka ve složení praporčík Šindelář a nadstrážmistr Jaroš na místě. Po příjezdu na místo policisté u bezvládně ležícího muže okamžitě zkontrolovali základní životní funkce, přičemž nenahmatali srdeční tep a dýchání u něj bylo nepravidelné, lapavé," sdělila policejní mluvčí.

Praporčík Šindelář tedy uvolnil dýchací cesty a zahájil u muže nepřímou srdeční masáž. Druhý policista, nadstrážmistr Jaroš, připojil k pacientovi přístroj - externí defibrilátor, který však po analýze nedoporučil výboj. Policisté i nadále pokračovali v resuscitaci. V nepřímé srdeční masáži se postupně střídali oba členové hlídky, kdy asi po 40 minutách oživování došlo u muže již za přítomnosti lékaře k obnovení základních životních funkcí.

„Následně policisté pomohli zdravotníkům s transportem muže do sanitního vozu a přemístili se na sídliště Lená v Mimoni, kde dále zajišťovali místo pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby. Pacient byl letecky transportován do Krajské nemocnice Liberec. I v tomto případě patřilo ze strany zdravotníků velké poděkování policistům za jejich rychlý a profesionální přístup," doplnila Vladimíra Šrýtrová.

Hlavním účelem automatizovaných externích defibrilátorů je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Jak se již ukázalo v minulosti, policisté ve službě jej neváhají použít. „V Libereckém kraji jsou v současné době tyto přístroje na dvou desítkách útvarů. V letošním roce byla ze strany Zdravotnické záchranné služby vyžádána naše asistence celkem v 39 případech, z toho na 6 z nich jsme se podíleli úspěšně. V loňském roce byla naše asistence s defibrilátory vyžádána celkem v 96 případech," vypočítala mluvčí krajské policie.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonečtí strážníci poskytovali první pomoc dvěma lidem
Jablonečtí strážníci zachránili život muže v obchodním centru
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED
Přístroje AED jsou nově na Knajpě a na Hřebínku
Liberecký kraj poskytne tři miliony na další defibrilátory

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
Jirka Zemler oslavil 85!!!
A bude zase skupina o záchranu
Řidiči mohou o víkendech nechat vozidla v libereckém parkovacím domě
Jarní koncerty v bozkovské sokolovně zakončí Brutus

Nejčtenější články

18.04.: Do centra Liberce přináší kousek exotiky Papilonia – motýlí dům
17.04.: Kvalifikace o 1. volejbalovou ligu pokračuje
17.04.: Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v dubnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace