Policisté v rámci drogové operace AISHA pozatýkali čtyři osoby

11.12.2016 21:15:03 | Autor: os | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Policisté v rámci drogové operace AISHA pozatýkali čtyři osoby

AISHA - tak nazvali kriminalisté z krajského Toxi týmu operaci, v rámci které měli již od června 2015 ve svém hledáčku čtveřici - 3 muže ve věku 30, 38 a 59 let a dále 30letou ženu, všichni z Českolipska a Liberecka. Jednalo se o dobře organizovanou skupinu osob, která zajišťovala vývoz drog do Švýcarska. Jediná žena v čtyřčlenné skupině plnila funkci kurýra.

Dobře organizovaná skupinka zajišťovala sofistikovaně logistiku vývozu nejen konopí z České republiky, ale i kokainu. Cílovou destinací těchto psychoaktivních látek bylo Švýcarsko, kde fungovala další síť překupníků. Celá čtyřčlenná skupina měla své role přesně rozdělené. Jediná žena „v týmu" fungovala jako kurýr. Vždy obdržela přesné informace o tom, kam má jet, kde a v kolik hodin má být a k tomu obdržela zavazadlo, s kterým odjela autobusem. Hlavním organizátorem byl 38letý muž z Českolipska.

Koncem listopadu letošního roku proběhlo společně se zásahovou jednotkou z Ústí nad Labem zadržení podezřelých. Kriminalisté provedli razii v rodinném domě hlavního organizátora, který bydlel se svou rodinou v jedné z menších obcí na Českolipsku. Ve stejný okamžik bylo provedeno zadržení dalších osob a následovaly výslechy svědků.

Zajištěné věci při operaci AISHA<br />Autor: Archiv Policie ČR Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté u jednoho z mužů z organizované skupiny 350 gramů metamfetaminu ukryté v tajné schránce, dále pak omamné a psychotropní látky, jako je extáze, kokain či zařízení a pomůcky sloužící k distribuci drog (část podomácku vyrobené laboratoře, apod.), a krom toho zajistil kriminalistický technik i na pět desítek stop.

Kriminalistům se podařilo zadokumentovat celkem čtyři vývozy narkotik do Švýcarska, kdy se v součtu jednalo o 3 kilogramy konopí a 50 gramů kokainu.

Muži (38, 59) a žena (30) již čelí obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a to ve čtvrtém odstavci, kde je nejvyšší možná trestní sazba - 10 až 18 let. Trestnou činnost totiž páchali jako organizovaná skupina, která operovala i v zahraničí.

Osmatřicetiletý hlavní organizátor je podle rozhodnutí Okresního soudu v Liberci a na návrh státního zástupce stíhán vazebně, a to aby se nepokusil uprchnout a ve své protizákonné činnosti nepokračoval. Krom toho má již na svém „kontě" 9 záznamů v rejstříku trestů, zejména majetkového charakteru, konkrétně krádeže vozidel. Od roku 1997 strávil v českých věznicích již zhruba 7 let. Další z mužů - 30letý - se již ve vazbě nacházel pro jinou trestnou činnost. 30letá kurýrka je rovněž vyšetřována vazebně z obavy, aby v trestné činnosti nepokračovala. Pravá ruka hlavního organizátora 59-ti devítiletý muž je stíhán na svobodě.

Zajištěné věci při operaci AISHA<br />Autor: Archiv Policie ČR Podle vedoucího krajského Toxi týmu kapitána Pavla Folprechta je tento případ velmi výjimečný jak svým rozsahem, tak i organizovaností a zahraničním prvkem. Obratem ale dodává, že pro kriminalisty bylo dost složité právě tento případ dokumentovat. „Pachatel totiž používal velmi konspirativní jednání, se kterým jsme se v minulosti nikdy nesetkali", říká Folprecht „Každopádně se nám podařilo zadokumentovat 4 vývozy do Švýcarska, a to i za pomoci velmi úzké spolupráce se švýcarskými policisty. Tato mezinárodní spolupráce trvá do dnešní doby, případem se obě strany velmi aktivně i nadále zabývají " vysvětlil Folprecht.

„Není časté dokumentovat distribuci či jakékoliv jiné protiprávní jednání pachatelů v souvislosti s omamnou látkou kokain, která je do České republiky, respektive Evropy, dovážena především z jižní Ameriky, kde je vyráběna z keře koka. Jedná se o stimulační drogu, která je oblíbená především mezi movitějšími konzumenty. I když má obdobné účinky jako pervitin, řadí se v Libereckém kraji k méně užívaným drogám, a to zejména s ohledem na vyšší prodejní cenu," dodal Folprecht.

Na závěr vedoucí Toxi týmu nevyloučil možnost trestního stíhání i dalších osob, popřípadě rozšíření trestního stíhání obou osob o další skutky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté v Libereckém kraji kontrolovali alkohol a drogy za volantem
Od návyku k závislosti
Opilí a zfetovaní mladíci stříleli v Lučanech na projíždějící auta
Řidič pod vlivem drog havaroval a zranil řidičku v jiném autě
Policisté v Liberci zajistili další varnu pervitinu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.

K penězům z benefice pro Samuela přidal náměstek Svoboda angličáky

Přes 50 tisíc korun, které se podařilo pro zdravotně postiženého Samuela vybrat na konci srpna na benefičním metalovém koncertě na hradě Trosky, přivezl v zapečetěné kasičce v pátek 6. září rodině do obce Sezemice jeden z hlavních organizátorů, muzikant Jakub Viták. Za rodinou se vypravil také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda. Ten přivezl jako dárek chlapci sadu modelů autíček, takzvaných angličáků. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Povinné očkování psů proti vzteklině se v Jablonci koná 19. září
Program Městského divadla Jablonec v září
Házenkáři postoupili do 3. kola poháru přes prvoligový Dvůr Králové
Jabloneckým školákům bude pomáhat doučovací pohotovost
Zkušební provoz linky z Tanvaldu na Smědavu byl úspěšný

Nejčtenější články

13.09.: Tatrhy se rozloučí s létem na jablonecké přehradě
13.09.: Památky se zábavou propojí v Jablonci 14. září
13.09.: Hasiči propagují kampaň Když jde o život, přeparkovat nestihnete!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn