Policisté se zaměřili na železniční přejezdy, ale i na viditelnost chodců

08.12.2020 19:37:50 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Policisté se zaměřili na železniční přejezdy, ale i na viditelnost chodců

Na několika místech v Libereckém kraji probíhala ve čtvrtek 3. prosince dopravně bezpečnostní akce zaměřená na nekázeň řidičů a chodců na železničních přejezdech a následně za snížené viditelnosti na viditelnost chodců.

V první části bya akce zaměřena na železniční přejezdy, a to na dodržování povinností řidičů i chodců na železničních přejezdech a v jejich těsné blízkosti. „Přestože vývoj počtu dopravních nehod na železničních přejezdech v Libereckém kraji je v letošním roce celkem příznivý, je důležité v této oblasti na účastníky silničního provozu neustále preventivně působit, neboť se opětovně objevuje řada neukázněných a nezodpovědných některých účastníků silničního provozu, kteří vjíždějí a vstupují na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno. Zároveň také následky těchto nehod bývají často velmi vážné až tragické. Snažíme se podobnými akcemi ovlivnit nekázeň těchto účastníků silničního provozu a podpořit tak doposud tento příznivý vývoj snižování počtu dopravních nehod na železničních přejezdech," sdělila koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

V letošním roce za obdobní od ledna do konce října vyjížděli policisté v kraji celkem ke 14 dopravním nehodám na železničních přejezdech, které si naštěstí nevyžádaly ani jeden lidský život. Při těchto nehodách nebyl ani nikdo těžce zraněn a tři osoby byly zraněny lehce. V loňském roce těchto nehod bylo za stejné období 17, jedna osoba zemřela, jedna byla zraněna těžce a šest osob lehce.

 Na železničním přejezdu se lze dopustit mnoha přestupků. Vjet na železniční přejezd v době, kdy je to zakázáno, je jeden z nejzávažnějších dopravních přestupků. Definován je § 125c / 1f) 9. tak, že „řidič při řízení vozidla v rozporu s § 29 odst. 1 vjíždí na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno."

Tento přestupek nelze projednat příkazem na místě (blokovou pokutou). Předává se vždy do správního řízení, ve kterém řidič dostane 7 trestných bodů do karty řidiče, pokutu 2500 až 5000 Kč a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

„Ve své druhé části byla akce zaměřena na odhalování tzv. neviditelných chodců, kteří se v rozporu s § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, pohybují neoznačení retroreflexními prvky po neosvětlených komunikacích mimo obec. Naším cílem je zvýšit úroveň dodržování pravidel silničního provozu, a tím pozitivně ovlivnit jednání účastníků silničního provozu," dodala policejní preventistka.

Pro chodce platí tato povinnost:

§ 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb.
„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."

Jestliže chodec takto označen není, hrozí mu na místě pokuta do výše 2 tisíc korun.

Rok2019 (k 31. 10.)2020
Celkem DN 121 100
Úmrtí 0 3
Těžká zranění 13 7
Lehká zranění  109 88
Alkohol94

„Během akce policisté zkontrolovali chodce a cyklisty, kteří se pohybovali mimo obce a všichni kontrolovaní byli řádně označeni reflexními prvky, či vybaveni osvětlením. Naopak u řidičů na železničních přejezdech se to zcela bez prohřešků neobešlo. Opět se našla řidička, která vjela na železniční přejezd v obci Dlouhý Most na Liberecku v době, kdy se po projetí vlaku právě zvedaly bezpečnostní závory a na světelné signalizaci svítila stále červená. Tento přestupek policisté oznámili příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řešení," doplnila Vladimíra Šrýtrová.

I přesto, že výsledky této akce dopadly celkem příznivě, budou policisté v následujícím období v podobných akcích pokračovat.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na některé řidiče v Libereckém kraji čekala na Mikuláše nadílka
Policie hledá svědky nehody v jablonecké ulici Československé armády
Policejní pátrače v Libereckém kraji nejvíce zaměstnává mládež
Advent, Vánoce a Silvestr, jak předejdeme nebezpečí
Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení
Řidiče náklaďáků v Libereckém kraji opět kontroloval policejní autobus
Policisté dohlíželi i na provoz silnice u křižovatky Rádelský mlýn
Památka zesnulých byla pod dohledem policie
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zimním stadionu v Turnově otevřou antigenní odběrové centrum

Na zimním stadionu v Turnově otevřou antigenní odběrové centrum Několikatýdenní jednání přinesla výsledky! Po získání řady povolení může od čtvrtka 22. dubna zahájit provoz antigenní odběrové centrum na zimním stadionu v Turnově. Provozní doba bude zatím pondělí až čtvrtek od 12 do 16 hodin. Kapacita bude 120 testů za den. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hledá se nejlepší kronika. Hlásit se lze do konce května
Liberecký kraj jako kolébku nanotechnologií podpoří Nanoprogress
Hodně vydařené fotbalové představení na Střelnici
Na český sdruženářský trůn letos poprvé usedl Ondřej Pažout
Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého

Nejčtenější články

18.04.: Mladá naděje na zimní olympiádu 2022 jezdí na Tanvaldském Špičáku
19.04.: Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy
18.04.: Zápas v Plzni pro kardiaky nebyl

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn