Policisté se o víkendu zaměřili na autobusy a nákladní vozidla

27.07.2020 21:44:11 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Policisté se o víkendu zaměřili na autobusy a nákladní vozidla

Během uplynulého víkendu proběhla na celém území České republiky dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dohled na dodržování pravidel silničního provozu, a to zejména na nákladní a autobusovou dopravu.

Prioritou byly kontroly autobusů a kontroly omezení jízdy některých vozidel podle § 43 zákona č. 361/2000Sb, o provozu na pozemních komunikacích:

Oddíl 3: Zvláštní ustanovení pro provoz vozidel § 43: Omezení jízdy některých vozidel

(1) Na dálnici a na silnici I. třídy je zakázána jízda nákladním a speciálním automobilům a zvláštním vozidlům2) o maximální přípustné hmotnosti převyšující 7 500 kg a nákladním a speciálním automobilům a zvláštním vozidlům2) o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg s připojeným přípojným vozidlem a) v neděli a ostatních dnech pracovního klidu podle zvláštního právního předpisu19) (dále jen "den pracovního klidu") v době od 13.00 do 22.00 hodin, b) v sobotu v období od 1. července do 31. srpna v době od 7.00 do 13.00 hodin, c) v pátek v období od 1. července do 31. srpna v době od 17.00 do 21.00 hodin.

(2) Na silnici I. třídy mimo obec je v období od 15. dubna do 30. září zakázána jízda zvláštním vozidlům, 2) potahovým vozidlům2) a ručním vozíkům2) o celkové šířce větší než 600 mm, a) v poslední pracovní den před sobotou nebo dnem pracovního klidu v době od 15.00 do 21.00 hodin, b) v první den pracovního klidu a v sobotu, pokud následuje po pracovním dnu, v době od 7.00 do 11.00 hodin, c) v poslední den pracovního klidu v době od 15.00 do 21.00 hodin.

(3) Zákaz jízdy podle odstavců 1 a 2 neplatí pro vozidla užitá při a) kombinované přepravě zboží po železnici nebo po vnitrozemské vodní cestě a pozemní komunikaci od zasilatele až k nejbližšímu překladišti kombinované dopravy nebo z nejbližšího překladiště kombinované dopravy k příjemci, b) nezbytné zemědělské sezonní přepravě, c) činnostech bezprostředně spojených s prováděnou údržbou, opravami a výstavbou pozemních komunikací, d) přepravě zboží podléhajícího rychlé zkáze20), pokud toto zboží zabírá nebo v průběhu přepravy zabíralo nejméně jednu polovinu objemu nákladového prostoru vozidla nebo jízdní soupravy, e) přepravě živých zvířat, f) přepravě pohonných hmot určených k plynulému zásobování čerpacích stanic pohonných hmot, g) nakládce a vykládce letadel, lodí nebo železničních vagónů na vzdálenost nepřesahující 100 km, h) přepravě poštovních zásilek, i) jízdě bez nákladu, která je v souvislosti s jízdou podle písmen a) až h), j) živelní pohromě, k) jízdě vozidel ozbrojených sil, ozbrojených sborů a hasičských záchranných sborů, l) přepravě chemických látek podléhajících teplotním změnám nebo krystalizaci, m) výcviku řidičů, n) odstranění havárií vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu.

 Dále se policisté zaměřili na problematiku ADR, technický stav vozidel, sociální předpisy, kontrolu dokladů předepsaných pro provoz a řízení motorových vozidel i upevňování nákladů.

„Během akce v Libereckém kraji policisté na dvou speciálně vybavených stanovištích zkontrolovali patnáct nákladních vozidel. Jeden řidič s nákladním vozem překročil povolenou rychlost a jednomu řidiči byla zakázána další jízda, jelikož vůz, který řídil, by v nevyhovujícím technickém stavu a nezpůsobilý pro provoz na pozemních komunikacích. Dále dva řidiči nesprávně používali tachograf a jeden také porušil předpisy související s dobou řízení, odpočinkem a bezpečnostní přestávkou," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.

Policisté také zkontrolovali tři autobusy a při všech třech kontrolách zjistili porušení zákona. Dva řidiči autobusů nesprávně používali tachograf a jeden dokonce neoprávněně manipuloval s paměťovými kartami. Tohoto řidiče v neděli odpoledne policisté kontrolovali při řízení autobusu na silnici D10 v Příšovicích na parkovišti u benzínové čerpací stanice Shell. Během kontroly zjistili, že řidič má v tachografu vloženy dvě karty - jednu svoji a druhou řidičky, která vystoupila již v Praze, a do cílové stanice v Jablonci nad Nisou jel již uvedený řidič sám.

Policisté zjistili, že nedodržel stanovenou dobu výkonu na 24 hodin, což bylo právě vložením druhé karty. Tímto si tak úmyslně prodloužil výkon činnosti řidiče o 6 hodin a 30 minut výkonu pro posádku. Tento případ již šetří policisté z Obvodního oddělení v Turnově, kteří již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za jehož spáchání hrozí pachateli v případě odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

„Na závěr upozorňujeme, že policisté v Libereckém kraji provádí a budou i nadále provádět kontroly řidičů autobusů a nákladních vozidel i v rámci běžného výkonu služby v průběhu celého roku," doplnila policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali dětské tábory v Libereckém kraji
Policisté z Jablonecka se opět zaměřili na železniční přejezdy
Řidiči náklaďáku se v Desné nevešla pod most hydraulická ruka
Během prodlouženého víkendu policisté zkontrolovali téměř 800 řidičů
Policisté kontrolovali řidiče už na prvním prázdninovém víkendu
Co vše dodržovat, aby prázdniny byly bezpečné
Policisté se při kontrolách zaměřili na motocyklisty

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

K čelnímu nárazu osobního automobilu do sloupu došlo v sobotu 23. ledna odpoledne v obci Bohumileč. Na místě zasahovali hasiči ze stanice Turnov a zbrojnice Český Dub. Z místa nehody byla jedna zraněná osoba převezena do nemocnice k dalšímu ošetření. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Holokaust si připomněli i v Jablonci
Prohlášení náměstka hejtmana Ramzera k distanční výuce a maturitám
Zajímavosti okolo gólů jablonecké ligové historie
Od února bude možné v jablonecké MHD platit kartou
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella

Nejčtenější články

26.01.: Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
25.01.: Vyhlídka Špička nadchne milovníky přírody i architektury
25.01.: Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn