Policejní pátrače v Libereckém kraji nejvíce zaměstnává mládež

30.11.2020 22:27:20 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Policejní pátrače v Libereckém kraji nejvíce zaměstnává mládež

Pracoviště pátrání po osobách a věcech Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Libereckého kraje vyhlásilo za celý loňský rok pátrání po 263 dětech ve věku do 15 let a po dalších 355 teenagerech ve věku od 15 do 18 let. Všech 618 dětí se pátračům naštěstí podařilo vypátrat.

Mezi pohřešovanými figuruje 434 uprchlých svěřenců výchovných ústavů, kteří je zaměstnávají nejčastěji. K dalším případům patří demonstrativní nebo vážně míněné útěky z domova, útěky dětí, o jejichž umístění do výchovného ústavu se vede řízení a někdy pátrá policie i po pobytu osoby mladší 18 let, pokud se se svou rodinou nezdržuje na oficiální adrese.

Závažné jsou ty případy, kdy se z bezpečí domova vzdálí na delší dobu naprosto nezkušené a naivní děti a nebo, když zmizí z dohledu rodičů teenager, který svým kamarádům přes sociální sítě vzkáže, že chce spáchat sebevraždu.

Obrovské nasazení pátračů a a IT specialistů si například v loňském roce vyžádalo pátrání po dvou nezletilých dívkách z Liberce, které na sociální síti TiK Tok ohlásily, že mají v plánu se zabít. „Liberečtí kriminalisté po získání této informace kontaktovali cestou mezinárodní policejní spolupráce provozovatele sítě Tik Tok, aby od něj získali uživatelská jména dívek. To se nakonec povedlo do několika hodin od chvíle, kdy jsme na případu začali pracovat. Touto cestou se pátrači dostali k profilovým fotografiím dívek, které jsme zveřejnili v médiích. Ještě téhož dne jednu z dívek na internetovém zpravodajském portálu poznali její rodiče, kteří ihned kontaktovali naši linku 158. V té době byly obě dívky naštěstí v pořádku," upřesnila tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Ivana Baláková.

Nedávný případ 18leté slečny z Liberce, která minulou středu na svém facebookovém profilu v jedenáctiminutovém videu zveřejnila svůj úmysl spáchat sebevraždu, měl také šťastný konec. Vypátrali ji téhož dne živou.

„Ve zvláštním režimu jsme jako po dítěti v ohrožení pátrali od 29. září do 1. října tohoto roku po třináctileté dívce z Liberce, která utekla z domova. Přitom nám velmi pomohla veřejnost. Lidé z celé republiky na naši žádost o spolupráci při pátrání po ní reagovali velmi aktivně a dívku se nakonec podařilo vypátrat a vrátit v pořádku do rodiny," sdělila policejní mluvčí.

Od ledna letošního roku do dnešního dne pátrali pátrači v celém Libereckém kraji po 130 dětech ve věku do patnácti let a po 180 teenagerech ve věku od 15 do 18 let. Mezi nimi tvoří největší skupinu ti, kteří svévolně opustili svůj výchovný ústav. Je jich celkem 208. Ti na útěku přespávají u svých známých a kamarádů, ale stává se také , že utíkají z výchovného zařízení domů k vlastním rodičům, kteří je před námi zapírají. Tyto pohřešované děti byly umístěny do náhradní péče rozhodnutím soudu nebo úřadů.

V loňském roce vyhlásili pátrači v našem kraji celkem 1402 pátrání po osobách, letos jich je zatím 947. Zástupci vedoucího pracoviště pátrání po osobách a věcech Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Libereckého kraje nprap. Pavlu Dudášovi utkvěla nejvíce v paměti rozsáhlá pátrací akce po tehdy 72letém sportovně založeném seniorovi z Liberce, který 19. října loňského roku zmizel na tři dny beze stopy po vyjížďce na kole po Jizerských horách. Díky své dobré fyzické kondici přežil venku dvě chladné noci, i přesto, že byl zraněný, značně vyčerpaný a neměl u sebe léky, které musí pravidelně užívat.

Senior zabloudil v lese, když sešel z turistické stezky a při hledání cesty domů několikrát upadl ve strmém terénu hor. „Po pánovi jsme pátrali nepřetržitě dnem i nocí a pořád jsme věřili tomu, že máme naději ho najít živého. Tu nám dal on sám. Měli jsme o něm od jeho rodiny a kamarádů informaci o tom, že navzdory svému zhoršenému zdravotnímu stavu zůstal i nadále aktivním sportovcem a horalem z Jizerek, a že jen tak bez boje nic nevzdává. Když jsme ho 21. října ráno společně s kolegy z Hasičského záchranného sboru, dobrovolnými hasiči z Mníšku, Raspenavy, Hejmic a Oldřichova v Hájích, členy Českého červeného kříže a Horské služby objevili, naše víra ve šťastný konec se naplnila a ten pocit našeho společného vítězství nad přechodnou nepřízní osudu nikdy nezapomenu."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pomozte při pátrání po osmnáctileté Tereze z Liberce
Policie pátrá po mladé ženě. Naposledy byla spatřena v Turnově
Pohřešovaná třináctiletá dívka byla vypátrána v Jablonci
Pohřešovaného muže z Jablonecka vypátrala fenka Yetti
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Jablonečtí policisté úspěšně vypátrali malého chlapce i ženu
Pohřešovanou ženu našli bez známek života v harcovském lese
Pohřešovaného seniora nalezli mrtvého v obci Huť
Pátrání po dívce z Jablonce i seniorce ze Semil byla úspěšná
Zachráněný senior poděkoval policistům a dalším složkám IZS
Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách
Nemocného chlapce se podařilo v Železném Brodě včas vypátrat
Ztraceného seniora našli v lese u přehrady Souš naštěstí včas
Policisté našli pohřešovaného muže v Besedicích už bez známek života
Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
Šťastný konec pátrání: Malého chlapce hledali policisté i občané Semil

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu

Příspěvek z jablonecké pokladny na hodiny

Statutární město Jablonec nad Nisou daruje místní Náboženské obci Církve československé husitské 15 tisíc korun na provoz a údržbu věžních hodin kostela Dr. Farského na stejnojmenném náměstí. „Jde o tradičního žadatele s dlouholetou podporou ze strany města, které vždy mělo a nadále má zájem, aby byly věžní hodiny městských kostelů plně funkční," konstatoval náměstek pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pozvánka na talentové zkoušky do tanvaldské sportovky
Krajští policisté se zaměřili na kontrolu vozidel v provozu
Zastupitelé Harrachova schválili rozpočet a navýšení nájemného
Mladá naděje na zimní olympiádu 2022 jezdí na Tanvaldském Špičáku
Zápas v Plzni pro kardiaky nebyl

Nejčtenější články

16.04.: Na jablonecké křižovatce se srazily dvě auta a autobus
18.04.: Mladá naděje na zimní olympiádu 2022 jezdí na Tanvaldském Špičáku
17.04.: Od začátku roku zemřeli na silnicích v Libereckém kraji dva lidé

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn