Podepsali prohlášení ke zlepšení dopravního spojení v Trojzemí

02.11.2019 21:15:17 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Podepsali prohlášení ke zlepšení dopravního spojení v Trojzemí

Zástupci Libereckého kraje, německého zemského okresu Görlitz, polského okresu Zgorzelec, měst Bogatyně, Žitava, Hrádek nad Nisou a dopravních svazů ZVON (Horní Lužice - Dolní Slezsko) a KORID LK podepsali v sobotu 2. listopadu u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec - Žitava v polském Porajówě společné prohlášení.

Připomínají v něm svým národním vládám, že je třeba se co nejdříve shodnout na vyřešení opravy 2,7 kilometru dlouhého polského úseku na této trase a na vybudování zastávky právě v Porajówě. „S ohledem na skutečnost, že tato trasa představuje velmi důležité spojení v rámci euroregionu, které propojuje Liberecký kraj, ale také polské Krkonoše se saským hlavním městem a německou a evropskou sítí železnic, prosíme polskou centrální vládu, aby přistoupila na nabídku německé a české strany. Po patnácti letech společného soužití v Evropské unii není možné stav železnice považovat za úspěch," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta cíl společného prohlášení.

Podepsání prohlášení u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec - Žitava v polském Porajówě

Kompletní text prohlášení:

Signatáři tohoto společného prohlášení považují kvalitní železniční dopravní spojení za jednu z klíčových podmínek rozvoje úspěšné přeshraniční spolupráce v česko-německo- polském Trojzemí. Železniční trať Liberec - Hrádek nad Nisou - Žitava je základním prvkem ekologického dopravního spojení na území Euroregionu Nisa a nástrojem posilování soudržnosti a vzájemné komunikace obyvatel v širším příhraničním regionu.

Třicetileté výročí změny politických poměrů v Polsku, Německu i v České republice nám v letošním roce připomínají i dlouhá a zatím bohužel neúspěšná jednání o zlepšení stavu železnice mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Úsek železnice na polském území, který je dlouhý jen 2,7 km, se nachází v tak špatném stavu, že vlaky jím mohou projíždět rychlostí maximálně 40 km/h. Proto není možné nabízet ani žádané návaznosti v přestupních uzlech Liberec a Žitava zároveň. Přestože se jedná o jedno z nejúspěšnějších spojení, kde přes hranice denně projede cca 850 cestujících a jejich počet rok od roku neustále roste, nebylo do oprav této železniční trati desítky let významně investováno. Práce trojstranné ministerské pracovní skupiny, která se zabývá novými podmínkami provozu na trati č. 346 mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou, dosud nepřinesla žádné zlepšení stavu železniční trati v příhraniční oblasti. Takový výsledek je, 15 let po vstupu do Evropské unie, pro místní obyvatele zklamáním.

My, jako volení zástupci měst a regionů v příhraničních oblastech všech tří států, České republiky, Spolkové republiky Německa a Polské republiky, prohlašujeme, že máme zájem dále zlepšit existující železniční spojení, které české a německé regiony financují.

Naším společným cílem je oprava a zrychlení provozu na uvedené železniční trati tak, aby bylo možné dosáhnout potřebných návazností zároveň v Liberci a v Žitavě a současně obsloužit všechny potřebné zastávky a stanice. Pro zlepšení obsluhy polského území vidíme jako přínosné vybudovat novou zastávku v obci Porajów. Vyzýváme proto všechny kompetentní představitele státní správy k urychlení jednání vedoucích k rekonstrukci této železniční trati.

V Porajówě 2. listopadu 2019

Podepsáni:
Martin Půta, hejtman, Liberecký kraj, Česká republika
Berndt Lange, Landrat, Landkreis Görlitz, Spolková republika Německo
Artur Bieliński, starosta, Starostwo Powiatowe v Zgorzelcu, Polská republika
Josef Horinka, starosta, město Hrádek nad Nisou, Česká republika
Thomas Zenker, primátor, město Žitava, Spolková republika Německo
Wojciech Blasiak, starosta, město Bogatynia, Polská republika
Jaroslav Zámečník, primátor, statutární město Liberec, Česká republika
Pavel Blažek, jednatel, KORID LK spol. s r.o., Česká republika
Hansjörgen Pfeifer, jednatel, ZVON, Spolková republika Německo

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Video: O prohlídku depa úzkokolejky v Žitavě byl velký zájem
Chystají oslavy 160 let železniční tratě Liberec – Hrádek – Žitava

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Vilém Heckel - kouzlo hor je prodloužena do 14. března

Pro mimořádný zájem návštěvníků je v Domě národopisců Scheybalových v Jablonci nad Nisou prodloužena výstava: Vilém Heckel - kouzlo hor do 14. března. Výstavu navštívila i dcera horolezce a fotografa Helena Heckelová. Podrobnosti o výstavě http://www.nasejablonecko.cz/jablonecko-aktualne/vystava-pripomene-fotografa-a-horolezce-vilema-heckela/?aktualitaId=62468

Rada Libereckého kraje jmenovala tři nové ředitele škol

Na základě výsledků konkurzních řízení jmenovali krajští radní na své úterní schůzi tři nové ředitele škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem. Pozici ředitelky Gymnázia v České Lípě bude i nadále vykonávat Helena Paszeková, ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově zůstává Pavel Kopřiva a Pedagogicko-psychologickou poradnu v České Lípě povede Pavla Šimánková.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V anketě Dřevěná stavba 2020 soutěží i několik projektů z Jablonecka
Lomničtí ochotníci předvedou v Josefově Dole Mnoho povyku pro nic
Schválené jsou také jedno a víceleté dotace z rozpočtu města Jablonec
Na namrzlé vozovce narazila řidička po smyku v Držkově do rozvaděče
Výstava připomene fotografa a horolezce Viléma Heckela

Nejčtenější články

23.02.: Obrazem: 17. Sportovní ples v Tanvaldě
24.02.: V Maršovicích vletělo auto do zastávky
24.02.: Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn