Podepsali prohlášení ke zlepšení dopravního spojení v Trojzemí

02.11.2019 21:15:17 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Podepsali prohlášení ke zlepšení dopravního spojení v Trojzemí

Zástupci Libereckého kraje, německého zemského okresu Görlitz, polského okresu Zgorzelec, měst Bogatyně, Žitava, Hrádek nad Nisou a dopravních svazů ZVON (Horní Lužice - Dolní Slezsko) a KORID LK podepsali v sobotu 2. listopadu u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec - Žitava v polském Porajówě společné prohlášení.

Připomínají v něm svým národním vládám, že je třeba se co nejdříve shodnout na vyřešení opravy 2,7 kilometru dlouhého polského úseku na této trase a na vybudování zastávky právě v Porajówě. „S ohledem na skutečnost, že tato trasa představuje velmi důležité spojení v rámci euroregionu, které propojuje Liberecký kraj, ale také polské Krkonoše se saským hlavním městem a německou a evropskou sítí železnic, prosíme polskou centrální vládu, aby přistoupila na nabídku německé a české strany. Po patnácti letech společného soužití v Evropské unii není možné stav železnice považovat za úspěch," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta cíl společného prohlášení.

Podepsání prohlášení u příležitosti oslav 160. výročí železničního spojení Liberec - Žitava v polském Porajówě

Kompletní text prohlášení:

Signatáři tohoto společného prohlášení považují kvalitní železniční dopravní spojení za jednu z klíčových podmínek rozvoje úspěšné přeshraniční spolupráce v česko-německo- polském Trojzemí. Železniční trať Liberec - Hrádek nad Nisou - Žitava je základním prvkem ekologického dopravního spojení na území Euroregionu Nisa a nástrojem posilování soudržnosti a vzájemné komunikace obyvatel v širším příhraničním regionu.

Třicetileté výročí změny politických poměrů v Polsku, Německu i v České republice nám v letošním roce připomínají i dlouhá a zatím bohužel neúspěšná jednání o zlepšení stavu železnice mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Úsek železnice na polském území, který je dlouhý jen 2,7 km, se nachází v tak špatném stavu, že vlaky jím mohou projíždět rychlostí maximálně 40 km/h. Proto není možné nabízet ani žádané návaznosti v přestupních uzlech Liberec a Žitava zároveň. Přestože se jedná o jedno z nejúspěšnějších spojení, kde přes hranice denně projede cca 850 cestujících a jejich počet rok od roku neustále roste, nebylo do oprav této železniční trati desítky let významně investováno. Práce trojstranné ministerské pracovní skupiny, která se zabývá novými podmínkami provozu na trati č. 346 mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou, dosud nepřinesla žádné zlepšení stavu železniční trati v příhraniční oblasti. Takový výsledek je, 15 let po vstupu do Evropské unie, pro místní obyvatele zklamáním.

My, jako volení zástupci měst a regionů v příhraničních oblastech všech tří států, České republiky, Spolkové republiky Německa a Polské republiky, prohlašujeme, že máme zájem dále zlepšit existující železniční spojení, které české a německé regiony financují.

Naším společným cílem je oprava a zrychlení provozu na uvedené železniční trati tak, aby bylo možné dosáhnout potřebných návazností zároveň v Liberci a v Žitavě a současně obsloužit všechny potřebné zastávky a stanice. Pro zlepšení obsluhy polského území vidíme jako přínosné vybudovat novou zastávku v obci Porajów. Vyzýváme proto všechny kompetentní představitele státní správy k urychlení jednání vedoucích k rekonstrukci této železniční trati.

V Porajówě 2. listopadu 2019

Podepsáni:
Martin Půta, hejtman, Liberecký kraj, Česká republika
Berndt Lange, Landrat, Landkreis Görlitz, Spolková republika Německo
Artur Bieliński, starosta, Starostwo Powiatowe v Zgorzelcu, Polská republika
Josef Horinka, starosta, město Hrádek nad Nisou, Česká republika
Thomas Zenker, primátor, město Žitava, Spolková republika Německo
Wojciech Blasiak, starosta, město Bogatynia, Polská republika
Jaroslav Zámečník, primátor, statutární město Liberec, Česká republika
Pavel Blažek, jednatel, KORID LK spol. s r.o., Česká republika
Hansjörgen Pfeifer, jednatel, ZVON, Spolková republika Německo

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Video: O prohlídku depa úzkokolejky v Žitavě byl velký zájem
Chystají oslavy 160 let železniční tratě Liberec – Hrádek – Žitava

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků
Policisté šetří napadení mezi mladistvými v jabloneckém Tyršově parku
V jabloneckém divadle zahájili výstavu Vladimíry Dvořákové
Výstava 1989 připomíná v Příchovicích 30. výročí pádu minulého režimu
Hudební kabaret pobaví děti na Smržovce

Nejčtenější články

16.11.: Policisté šetří napadení mezi mladistvými v jabloneckém Tyršově parku
14.11.: Obrazem: Velkolepá oslava 70. výročí ZUŠ Tanvald
15.11.: Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn