Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

22.02.2015 17:44:56 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

Petici studentů jabloneckého Gymnázia U Balvanu a dalších občanů města za záchranu Gymnázia U Balvanu projednávali zastupitelé na svém únorovém zasedání. Petice obsahuje 1400 podpisů a na magistrát byla doručena 26. ledna.

Petiční výbor žádá jablonecké zastupitele, aby usilovali o záchranu gymnázia převedením funkce zřizovatele na město Jablonec nad Nisou a zahájili jednání s Krajským úřadem Libereckého kraje, který je dle zákona současným zřizovatelem gymnázia.

„Gymnázium U Balvanu jednoznačně patří mezi nejlepší gymnázia v kraji a jako takové by mělo zůstat zachováno," říká primátor Beitl. „Převedením zřizovatelských kompetencí na město se situace nevyřeší. Tyto kompetence totiž neumožní to, co škola skutečně potřebuje, a to je zajištění dostatečného počtu vyučovacích oborů, resp. tříd. O tom rozhodují úřady na úrovni kraje a ministerstva školství. Právě tento požadavek prosazuji na Libereckém kraji ve spolupráci s ředitelem školy už od roku 2010," řekl primátor a zároveň člen zastupitelstva Libereckého kraje Petr Beitl.

Po jednáních primátora s krajskou radní zodpovědnou za resort školství Alenou Losovou lze konstatovat, že kraj podporuje zachování gymnázia. „Jsem rád, že se podařilo najít společnou řeč a logické řešení a jablonecké gymnázium má naději na přežití," dodal Beitl.

Liberecký kraj podpoří gymnázium při podání žádosti o zápis šestiletého oboru gymnázia s výukou vybraných předmětů v cizím jazyce, konkrétně ve francouzštině. O tom, zda k otevření oboru skutečně dojde, rozhoduje v konečném důsledku Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

„S krajem velmi intenzivně diskutujeme celou školskou problematiku. Nejde totiž jen o střední školy, jde o dvě základní školy speciální a praktické, které v Jablonci rovněž působí a jsou zřizovány krajem, dále o uměleckou průmyslovku, kterou zřizuje kraj, a která navíc sídlí v památkově chráněné budově patřící městu, což generuje další náklady na městský rozpočet. Dále je tu plánované soukromé technické lyceum, jehož absolventi by výrazně prospěli firmám na Jablonecku, orientovaným na průmyslovou výrobu. Ve všech případech je třeba najít konsenzus nejenom dvoustranný, ale napříč celým krajem," vysvětlil jablonecký primátor.

„Plošná optimalizace škol by se měla týkat systémového řešení s logickým vyústěním. Bylo by velmi nezodpovědné, abychom jako krajští zastupitelé, kteří budou nakonec optimalizaci schvalovat, postupovali tak, že nakonec budou úřady práce plné lidí vzdělaných v humanitních oborech a naopak firmy v regionu budou volat po technicky zaměřených pracovnících, kteří díky optimalizaci škol v kraji prostě nebudou," uzavřel Beitl.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké Gymnázium U Balvanu má po jednání novou naději
Kraj řeší situaci Gymnázia U Balvanu, o změně zřizovatele neuvažuje
Náměstek Svoboda převzal petici za zachování Gymnázia U Balvanu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Jablonec posílí útočník Ivan Schranz
Jediná šance jak to napravit je Baník
Jablonecký magistrát bude 10. července bez proudu
Turnovský pumptrack získává podobu, otevřou ho na konci prázdnin

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
03.07.: Pozitivní test na koronavirus zavřel jabloneckou školku
04.07.: Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn