Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

22.02.2015 17:44:56 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Podaří se zachránit Gymnázium U Balvanu?

Petici studentů jabloneckého Gymnázia U Balvanu a dalších občanů města za záchranu Gymnázia U Balvanu projednávali zastupitelé na svém únorovém zasedání. Petice obsahuje 1400 podpisů a na magistrát byla doručena 26. ledna.

Petiční výbor žádá jablonecké zastupitele, aby usilovali o záchranu gymnázia převedením funkce zřizovatele na město Jablonec nad Nisou a zahájili jednání s Krajským úřadem Libereckého kraje, který je dle zákona současným zřizovatelem gymnázia.

„Gymnázium U Balvanu jednoznačně patří mezi nejlepší gymnázia v kraji a jako takové by mělo zůstat zachováno," říká primátor Beitl. „Převedením zřizovatelských kompetencí na město se situace nevyřeší. Tyto kompetence totiž neumožní to, co škola skutečně potřebuje, a to je zajištění dostatečného počtu vyučovacích oborů, resp. tříd. O tom rozhodují úřady na úrovni kraje a ministerstva školství. Právě tento požadavek prosazuji na Libereckém kraji ve spolupráci s ředitelem školy už od roku 2010," řekl primátor a zároveň člen zastupitelstva Libereckého kraje Petr Beitl.

Po jednáních primátora s krajskou radní zodpovědnou za resort školství Alenou Losovou lze konstatovat, že kraj podporuje zachování gymnázia. „Jsem rád, že se podařilo najít společnou řeč a logické řešení a jablonecké gymnázium má naději na přežití," dodal Beitl.

Liberecký kraj podpoří gymnázium při podání žádosti o zápis šestiletého oboru gymnázia s výukou vybraných předmětů v cizím jazyce, konkrétně ve francouzštině. O tom, zda k otevření oboru skutečně dojde, rozhoduje v konečném důsledku Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

„S krajem velmi intenzivně diskutujeme celou školskou problematiku. Nejde totiž jen o střední školy, jde o dvě základní školy speciální a praktické, které v Jablonci rovněž působí a jsou zřizovány krajem, dále o uměleckou průmyslovku, kterou zřizuje kraj, a která navíc sídlí v památkově chráněné budově patřící městu, což generuje další náklady na městský rozpočet. Dále je tu plánované soukromé technické lyceum, jehož absolventi by výrazně prospěli firmám na Jablonecku, orientovaným na průmyslovou výrobu. Ve všech případech je třeba najít konsenzus nejenom dvoustranný, ale napříč celým krajem," vysvětlil jablonecký primátor.

„Plošná optimalizace škol by se měla týkat systémového řešení s logickým vyústěním. Bylo by velmi nezodpovědné, abychom jako krajští zastupitelé, kteří budou nakonec optimalizaci schvalovat, postupovali tak, že nakonec budou úřady práce plné lidí vzdělaných v humanitních oborech a naopak firmy v regionu budou volat po technicky zaměřených pracovnících, kteří díky optimalizaci škol v kraji prostě nebudou," uzavřel Beitl.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké Gymnázium U Balvanu má po jednání novou naději
Kraj řeší situaci Gymnázia U Balvanu, o změně zřizovatele neuvažuje
Náměstek Svoboda převzal petici za zachování Gymnázia U Balvanu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře
Jaké jsou aktuální uzavírky v Jablonci nad Nisou
Dvě vítězství vybojovaly ženy ve II. lize volejbalu
Ministerstvo životního prostředí poslalo nesouhlas k těžbě v dole Turów
Jablonečtí plavci lovili v domácím bazénu medaile

Nejčtenější články

18.11.: Setkání atletů na Střelnici se vydařilo
17.11.: Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků
19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn