Počasí Jizerské 50 nepřeje. O jejím osudu se rozhodne 6. ledna

03.01.2014 22:19:45 | Autor: pjs | Rubrika: Sport | Obce: Bedřichov,Jizerské hory

Počasí Jizerské 50 nepřeje. O jejím osudu se rozhodne 6. ledna

Týden před startem nejslavnějšího českého závodu v běhu na lyžích Jizerské 50, trápí české hory teplé počasí. I když se sníh v Jizerských horách a kolem Bedřichova stále drží, hrozící oteplení může vážně ohrozit start 47. ročníku ČEZ Jizerské 50.

Většina běžeckých tratí Jizerské magistrály, kde se závod v termínu 10. až 12. ledna koná, je sice v tuto chvíli sjízdných, ovšem zdaleka nesplňují závodní podmínky pro tolik účastníků. A to ani přes intenzivní práci desítek organizátorů i dobrovolníků, kteří v uplynulých týdnech naváželi a nahazovali sníh na trať závodu. Protože meteorologové avizují další oteplení, hledají pořadatelé náhradní varianty tras jednotlivých závodů.

„Počasí nám bohužel vůbec nepřeje, teploty se již několik týdnů drží nad nulou. Sněhové srážky byly minimální. Navíc se má ještě více oteplit. Start 47. ČEZ Jizerské 50 je proto ohrožen," vysvětlil David Douša z pořádající agentury Mather Activation.

Definitivní rozhodnutí, zda se 47. ČEZ Jizerská 50 pojede a případně v jaké podobě, padne v pondělí 6. ledna. „V tuto chvíli nám nezbývá než čekat, jestli nám počasí přinese alespoň deset centimetrů sněhu. Přírodní sníh už nemáme odkud brát a kladné teploty nám ani neumožňují vyrábět sníh umělý," dodal Douša.

Kdy se nejela Jizerská 50 v minulosti

Pro naprostý nedostatek sněhu se závod v roce 1988 (21. ročník) poprvé v historii Jizerské padesátky na lyžích - Memoriál expedice Peru 70 nejel. Žel, pro účastníky taková neblahá zpráva přišla za 47 let existence třetího nejstaršího dálkového závodu v běhu na lyžích v Evropě ještě třikrát, a to v roce 1990, 1998 a 2007, vždy kvůli nedostatku sněhu. V roce 1993 byl závod odložen až na 14. března a v roce 2001 se podařilo situaci zachránit přesunutím startu závodu z Bedřichova na Novou louku.

O historii 47 ročníků Jizerské padesátky na lyžích se mohou zájemci dozvědět na závěrečné besedě u příležitosti zakončení výstavy Norská zima v Liberci v Krajské vědecké knihovně, která se uskuteční 9. ledna 2014 od 18 hodin v  hlavním přednáškovém sále na téma České a norské lyžování. Společné stopy českého a norského lyžování představí zástupci Jizerské 50 - legenda závodu Ladislav Míka, autor knihy Jizerská 50 Jiří Langer a bývalý český lyžařský olympionik Radim Nyč. Spolu s nimi promluví Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, které bylo rekonstruováno z EHP a Norských fondů, a v jehož prostorách se nyní nachází rozsáhlá expozice o lyžování. Tato beseda se podle pořadatelů uskuteční i při nepřízni počasí! 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jizerská 25 hlásí také vyprodáno! Zbývá posledních 50 míst
Jizerská 50 dává druhou šanci, nabízí nevyužitá startovní čísla
Legendární Jizerská 50 zve na start i malé běžkaře
Jizerská 50 hlásí už dva měsíce před startem vyprodáno
Je čas se ochladit, 1. srpna odstartovaly registrace na 47. Jizerskou 50
Obrazem: Bauer na Jizerské 50 nestačil pouze na Auklanda

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žádosti o dotaci na obnovu památek je nutné podat do konce února
O Jizerskohorskou železnici budou znovu soutěžit dopravci
Jablonečtí řidiči přeparkujte, je třeba uklidit sníh
FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
Na zasněžené silnici v Desné se po smyku srazil s protijedoucím autem

Nejčtenější články

18.01.: V Jablonci už napadlo 83 cm sněhu. Lidé vyhazují sníh na uklizené ulice
19.01.: Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti
20.01.: Na zasněžené silnici v Desné se po smyku srazil s protijedoucím autem

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn