Po rekonstrukci Severočeského muzea uvítají návštěvníky hodiny z věže

25.07.2019 11:03:18 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Po rekonstrukci Severočeského muzea uvítají návštěvníky hodiny z věže

Až se po rekonstrukci otevře Severočeské muzeum v Liberci, upoutá návštěvníky nově zrestaurovanými exponáty. V novém vstupním vestibulu muzea se po otevření na podzim příštího roku například objeví pohyblivá časoměrná plastika: původní hodinový stroj z muzejní věže.

Ten byl pořízen v posledním roce výstavby budovy - 1898. Podle typu konstrukce jej zhotovili v dílně hodináře F. X. Schneidera v Bruntále. Dodán do věže muzea byl prostřednictvím libereckého hodináře Leubnera, pokračovatele obchodu s hodinářským zbožím A. Bergmanna, sídlícího v liberecké Vídeňské, dnes Moskevské, ulici. Ve věži muzea sloužil až do konce 70. let minulého století, kdy jej nahradil nový, elektricky řízený stroj, zhotovený firmou Elektročas v Praze.

„V nově otevřeném muzeu budou mít návštěvníci možnost vidět řadu exponátů, které nebyly kvůli svému stavu dosud prezentovány. U věžních hodin ještě mnozí zažili původní hodinový stroj a nyní uvidí, jak vlastně vypadal," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Původní hodinový stroj z muzejní věže<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Poté, co stroj přestal sloužit k pohonu hodin na muzejní věži, byl převezen do depozitáře muzea v Raspenavě. Pokrývaly jej nepůvodní nátěry, nekompletní mechanika byla zanesena prachem, zbytky olejů a konzervačních prostředků. V roce 2010 navíc do depozitáře vnikla při záplavách velká voda a mechanismus poničila. Prošel konzervací a od roku 2013, kdy byl zařazen do muzejních sbírek, byl až do začátku současné rekonstrukce budovy muzea po nezbytné konzervaci umístěn na původním dřevěném podstavci podesty schodiště.

V souvislosti s II. etapou modernizace Severočeského muzea v Liberci se rozhodlo o jeho instalaci do nově pojatého vstupního vestibulu. Kompletní práce na jeho restaurování vyhrál ve výběrovém řízení sochař Petr Skála, který má letité zkušenosti z tohoto oboru a kromě oprav hodinových strojů se také stará mimo jiné o údržbu a chod Staroměstského orloje v Praze. Novou architektonickou podobu podstavce stroje i ciferníku navrhuje architekt Michal Hlaváček, který je také hlavním autorem a projektantem 2. etapy modernizace Severočeského muzea v Liberci.

„Vzhledem k záměru instalovat hodinový stroj jako funkční exponát ve vstupní hale je navrženo osazení automatického natahovacího stroje, poháněného pravidelně elektromotorem, který jej bude udržovat v provozu. Po kompletním restaurování všech částí by měl ukazovat aktuální čas svými původními ručičkami na původních číslicích nového ciferníku. Historický hodinový stroj se tím změní v pohyblivou plastiku, která bude od září příštího roku vítat návštěvníky muzea," řekl Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Severočeské muzeum představuje restaurované klenoty ze sbírek
Severočeské muzeum v Liberci se stalo výzkumnou organizací
Vestibul krajského úřadu hostí výstavu šperků ze Severočeského muzea
Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého
Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Smržovský kostel rozezní vážná a filmová hudba
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

24.04.: Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
24.04.: Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace