Po celý rok bude Jablonec oslavovat výročí pádu železné opony

11.11.2013 08:20:29 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Po celý rok bude Jablonec oslavovat výročí pádu železné opony

Pod názvem 25 ro(c)ků bez opony pořádá Jablonecké kulturní a informační centrum sérii kulturních pořadů k výročí sametové revoluce. Po celý rok budou v Jablonci nad Nisou probíhat koncerty, přednášky a výstava k oslavě významného jubilea, které nás v roce 2014 čeká.

„Město Jablonec nad Nisou převzalo záštitu nad sérií kulturních akcí, které mají připomenout blížící se 25. výročí sametové revoluce. Revoluce, která by nebyla bez obyčejných lidí, studentů a umělců, kteří jako první sebrali odvahu pokusit se změnit tehdejší pravidla. Proto chceme tuto historickou událost připomenout méně formálně. Spolupracujeme s hudebními kluby, kapelami a divadlem. Chceme mezi publikem vidět nejen pamětníky, ale také právě současné studenty," řekl náměstek jabloneckého primátora a ředitel Jabloneckého informačního a kulturního centra Petr Vobořil.

Cyklus akcí zahájí Blue Effect

Cyklus zahájí legendární česká rocková kapela Blue Effect v nejstarší jablonecké památce. Akustický koncert fenomenálního kytaristy Radima Hladíka se bude konat již příští neděli 17. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Anny. Prodej vstupenek je v turistickém informačním centru, Dům manželů Jany a Josefa V. Scheybalových. Cena vstupenky v předprodeji činí 120 Kč, na místě bude za 150 Kč. Možno zakoupit vstupenky včetně DVD záznamu za 470 Kč. Cena vstupenky na stání 100 Kč.

V prosinci je pro vás připraven v klubu Na Rampě koncert stálice české rockové scény - kapely Hudba Praha. V rámci tohoto koncertu si můžete poslechnout speciální playlist, který kapela pro jabloneckou akci připravila. Na Rampě bude probíhat i další koncert. V lednu příštího roku vám Milan Knížák se svou kapelu Aktual zazpívá písně, které v 60. letech byly výrazem odporu proti komunismu.

Bude se vzpomínat na Karla Kryla

Sérii koncertů pro změnu vystřídá přednáškový večer v koncertním sále ZUŠ, kde v březnu můžete zavzpomínat na písničkáře, básníka, novináře, výtvarníka a hlavně ČLOVĚKA Karla Kryla. Vzpomínat na něj bude jeden z nejvýznamnějších českých hudebních publicistů a především přítel Karla Kryla pan Jiří Černý.

V dubnu vás čeká opět koncert a to ve velkém sále Eurocentra. Tentokrát se představí česká rocková špička Supergroup - superskupina, kterou na základě hlasů čtenářů a posluchačů sestavil časopis Rock&Pop a Radio Beat.

V květnu je připravena druhá přednáška cyklu. Český publicista, pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů František Stárek Čuňas uvede v rámci projektu „Historie českého undergroundu" pásmo unikátních filmových dokumentů. Disident a vězeň totality se vám představí v kině Junior v rámci přednášky pojmenované „Cáry starejch filmů". Během října příštího roku jsou pro vás v rámci cyklu připraveny hned akce dvě. Čeká vás zahájení výstavy nazvané „Staré zlaté časy? Jablonec v dobách socialismu", která připomene město Jablonec nad Nisou v době vlády komunistické strany.

Zahraje i legenda undergroundu

Současně se v kostele sv. Anny můžete těšit na legendu světové rockové hudby - kapelu The Plastic People of the Universe. Na koncertě zazní největší hity, stejně jako skladby, které znamenaly milníky v historii skupiny a zároveň tímto vzpomene na 45 let svého založení.

Celý cyklus vyvrcholí 17. listopadu 2014, kdy si právě 25. výročí pádu totality budeme připomínat. Cyklus ukončíme vzpomínkou na Václava Havla, na člověka, který se stal ikonou převratu a symbolem boje za svobodu. V Městském divadle Jablonec nad Nisou budete moci shlédnout Havlovu divadelní hru Asanaci v podání Divadla Na zábradlí. Další informace naleznete na www.25rocku.cz, www.jablonec.com

„Při výběru účinkujících, kteří se budou na ročních oslavách podílet, jsme samozřejmě hledali umělce spjaté s komunistickým odbojem v různých formách. Ten důvod není jen dramaturgický, ale také jsme jim tak chtěli vyjádřit poděkování. V dnešní době není jednoduché v umělecké branži přežít a chceme alespoň trochu pomoci umělcům, kterých si vážíme, a to tím, že jim nabízíme spolupráci," doplnil Petr Vobořil.

Aktuální seznam akcí 25 ro(c)ků bez opony:

Blue Effect, 17.11. 2013/18:00 kostel sv. Anny
Hudba Praha, 7.12. 2013/20:00 Klub Na Rampě
Aktual, 17.01. 2014/20:00 Klub Na Rampě
Jiří Černý a Karel Kryl 70 let, 04.03. 2014/koncertní sál ZUŠ
Supergroup, 02.04. 2014/21:00 velký sál Eurocentra
František „Čuňas" Stárek Cáry starejch filmů, 05. 2014/ kino Junior
Staré zlaté časy? Jablonec v dobách socialismu, 17.10. 2014/18:00 kostel sv. Anny, Městské divadlo
The Plastic People of the Universe, 17.10. 2014/18:00 kostel sv. Anny
Václav Havel Asanace, 17.11. 2014/19:00 Městské divadlo Jablonec nad Nisou

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Víkend křišťálového údolí připravují v Muzeu skla a bižuterie
Kontrolní akce policie probíhala u hraničního přechodu v Harrachově
Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
V Jablonci otevřou novou galerii Pouzar&ová
Derby dělilo body, ale první půle nenadchla

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
19.10.: Od listopadu budou jablonečtí strážníci nasazovat autům botičky
17.10.: Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn