Péče o aleje pokračuje, kraj využívá peněz z evropských dotací

13.03.2020 07:08:43 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Péče o aleje pokračuje, kraj využívá peněz z evropských dotací

V Libereckém kraji průběžně probíhá revitalizace alejí podél krajských silnic II. a III. tříd. Ty jsou financovány z jednotlivých výzev Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). Kromě ošetření stávajících stromů a výsadbě se kraj věnuje také jejich kácení a odstraňování náletové zeleně. O aleje se kraj stará prostřednictvím Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK).

Liberecký kraj se s KSS LK v prvním kole dotační výzvy z OPŽP zaměřil na revitalizace alejí na Frýdlantsku. „V letech 2018 a 2019 jsme dokončili celkem 13 alejí, na které se již čerpá přidělená dotace. Dalších 8 alejí čeká ošetření a nová výsadba v letošním roce," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

V roce 2019 KSS LK odeslala dalších 6 žádostí o dotaci v rámci 131. výzvy OPŽP na ošetření 8 alejí na Novoborsku. Nyní je před vydáním rozhodnutí o přidělení dotace kontroluje Státní fond životního prostředí (SFŽP). KSS LK tak zatím připravuje zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na výběr zhotovitelů. „V případě, že dotaci obdržíme, revitalizace alejí se uskuteční na konci letošního roku či v roce 2021," dodal náměstek Sviták.

Dalších asi 30 alejí na Novoborsku, Českodubsku, Semilsku a jinde v kraji je ve fázi projektových příprav. „Samozřejmě budeme o dotaci žádat i letos. Věříme, že ji získáme a že díky tomu vyrostou podél krajských silnic nové stromy a ty stávající budou zase o něco zdravější," dodal Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Při přípravě projektové dokumentace odborný arborista zhodnotí vitalitu a zdravotní stav každého stromu zvlášť a navrhne postup, jak dřevinu co nejlépe ošetřit. „Jedná se buď o prořez či odstranění poškozených větví, zdravotní či výchovné řezy, ale i instalaci bezpečnostních vazeb nebo případné snížení koruny stromu," dodal Löffelmann. Součástí projektu je také náhradní výsadba a následné péče.

Strom se pokácí tehdy, pokud je ve větší míře suchý, má narušenou stabilitu, vykazuje hnilobu, na kmeni jsou plodnice dřevokazných hub či je jinak neperspektivní nebo nebezpečný pro okolní provoz. V tom případě podá KSS LK žádost o povolení ke kácení se seznamem konkrétních stromů. K tomu pak dojde v době vegetačního klidu v průběhu zimních měsíců od listopadu do března.

„V současné době probíhá kácení především na Frýdlantsku a Novoborsku, kde zhruba polovina prací je již dokončena. Zbytek se stihne do konce letošního března," dodal náměstek Sviták.

Dosud bylo na Frýdlantsku v letech 2018 až 2019 v rámci dotačních projektů „Ošetření silniční zeleně" a „Rekonstrukce silniční zeleně" 1676 stromů ošetřeno, 1000 kusů vysazeno a pokáceno jich bylo téměř 600. V roce 2020 bude dalších 800 stromů ošetřeno a přes 700 nových vysazeno. Na Novoborsku bude v rámci projektů OPŽP v roce 2020 a 2021 ošetřeno přes 620 stromů, nově vysazeno 700 sazenic a vykáceno 290 stromů.

Náhradní výsadba za pokácené stromy vždy ctí původní druhy výsadby, to znamená, že za ovocné stromy se vysazují stromy ovocné, jako jsou třešně, hrušně či jabloně, a v původně neovocných alejích se vysazují odpovídající druhy zeleně, případně ke komunikaci vhodnější druhy stromů.

„Bohužel ne pokaždé je možné všechny stromy podél komunikací ošetřit, protože vlastník zásah nedovolí. Obdobně někteří vlastníci sousedních pozemků nesouhlasí s novou výsadbou. Dále s ohledem na ochranné pásmo stávajících sítí podél komunikací nelze v některých místech vysadit nové stromy vůbec," uzavřel radní Löffelmann.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj revitalizuje aleje, další připravuje na Novoborsku a Frýdlantsku
Nadace ČEZ již po deváté vyhlásila grant Stromy, nyní pro jarní výsadbu
Nejkrásnější snímek ankety Alej roku je Valdštejnská alej v Zahrádkách
Alejí roku 2019 se stala památná alej u Rakovnického potoka
Olše nahradily topoly správně kvůli menšímu vzrůstu
Další úseky krajských silnic se dočkají nových alejí
V Plavech se sázelo stromořadí

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pět lékáren v našem kraji bude mít opět otevřeno i v neděli

Vláda České republiky zakázala nedělní prodej v maloobchodech. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno 5 lékařských pohotovostí. Jedna provozovna v Liberci, dvě v České Lípě a po jedné v Turnově i Jablonci nad Nisou. V sousedních krajích budou otevřeny lékárny ve městech Mladá Boleslav, Jičín a Vrchlabí. Tento přehled platí pro neděli 29. listopadu 2020.

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ Téměř 12 milionů návštěvníků se ročně vystřídá v Krkonošském národním parku, a letos to bude ještě více. Na strážce přírody jsou tak kladeny stále vyšší nároky, protože ne všichni návštěvníci se chovají tak, jak by měli. Nadace ČEZ Správě KRNAP přispěla částkou 455 500 korun na zajištění mobility strážní služby a částkou 302 500 korun na vybavení informační a strážní služby. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Advent, Vánoce a Silvestr, jak předejdeme nebezpečí
Krkonošský výlet nabídne výhledy, lezení ve stromech i závody motokár
Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení
V Jablonci se komunitně plánuje jedenáct let
Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka

Nejčtenější články

27.11.: Provoz v dolním centru Jablonce je už obnovený
25.11.: Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
26.11.: Řidička nedala v Jablonci U Přehrady přednost v jízdě a došlo ke střetu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn