Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř

17.04.2019 19:47:52 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř

V pondělí 15. dubna od 16 hodin se v sále základní umělecké školy uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Projekt, do něhož se zapojilo šest týmů ze tří jabloneckých škol a fotokroužku DDM Vikýř, ocenil také náměstek primátora David Mánek, který předal společně se zástupci České mincovny a Jablotronu ceny nejlepším z nich.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota složená z historika Jana Kašpara, novinářky a programové dramaturgyně Domu česko-německého porozumění Petry Laurin a vlastivědného badatele, spisovatele a publicisty Marka Řeháčka posuzovala zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem, a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty.

Na třetím místě se umístily děti ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem o slavné jablonecké sportovkyni, mistryni v běhu na lyžích a olympioničce Aleně Bartošové. Druhé místo obsadila ZŠ Na Šumavě, s příběhem zdejšího vodního skauta Iva Raaba, který po stopách své židovské guvernantky Anny Hönigové pátrá dodnes a chystá se jí v Praze zřídit Kámen zmizelých. Vítězství si odnesly děti z DDM Vikýř, které zpovídaly místní pamětnici a publicistku Christu Petráskovou, která pravidelně přispívá články o historii města před sto lety do Jabloneckého měsíčníku a má na kontě už několik knih o zdejším kraji.

Příběhy našich sousedů v Jablonci nad Nisou 2019<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou

Veřejnou prezentaci v koncertním sále jablonecké ZUŠ moderoval herec Ladislav Hampl.

„Je důležité znát historii země, ze které pocházím, a projekt organizace Post Bellum nenásilnou a zajímavou formou dětem pomáhá podstatné události přiblížit," konstatoval náměstek pro školství David Mánek, jenž týmu na druhém místě předal dárek od statutárního města Jablonec, jímž byly vstupenky do kina. O odměnu vítězům se postarala Česká mincovna, jež věnovala soubor pamětních mincí a třetí místo bylo odměněno dárky od společnosti Jablotron.

Projekt Příběhy našich sousedů, který se v Jablonci konal letos poprvé, dětem přibližuje vzpomínky šesti proslulých i méně známých jabloneckých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století v České republice. „Zapojilo se celkem šest žákovských týmů ze čtyř vzdělávacích institucí. Pod vedením učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze škol na Šumavě, Pasířská, Antonína Bratršovského a fotokroužku DDM Vikýř," řekla regionální koordinátorka projektu Lada Halounová z pořádající společnosti Post Bellum.

V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění a dohledávali materiály. „Z nich pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představili právě na slavnostní prezentaci," dodala Halounová. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle Halounové zajímavý mix Čechů utíkajících za války ze Sudet do protektorátu, ale i původních antifašistických německých obyvatel, kteří museli čelit nebezpečí odsunu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum, statutárního města Jablonec nad Nisou a za finančního přispění České mincovny. Od roku 2012 do března 2019 se do projektu v celé České republice zapojilo už 661 škol s 4274 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých dětí.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz a Jablonec nad Nisou (2018/2019) - Příběhy našich sousedů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
I.B třída: Mistrovská Bělá oslavila titul osmigólovým nášupem Roztokám
Parní vlak pojede z Turnova na slavnosti do Rychnova
Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá
Noc kostelů proběhne i v Libereckém kraji

Nejčtenější články

22.05.: Obrazem: In line závody v rámci seriálu PBT 2019 v Tanvaldě
22.05.: ZŠ Pasířská Jablonec shání finance na účast v celostátním finále štafet
24.05.: Jablonecký FK se díky Slavii vyhnul baráži o Evropu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn