Památník v Lukášově byl odhalen jako splátka historického dluhu

13.11.2019 18:54:47 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Památník v Lukášově byl odhalen jako splátka historického dluhu

Na Den veteránů 11. listopadu byl v Jablonci nad Nisou - Lukášově za účasti vedení města, odborné i laické veřejnosti slavnostně odhalený památník, který připomíná oběti I. světové války (1914-1918).

Lukášovský památník je další v řadě opravených připomínek obětí Velké války, kterým se statutární město Jablonec nad Nisou systematicky věnuje od roku 2016. Celkové náklady na jeho obnovu byly 331 tisíc korun, Ministerstvo obrany poskytlo dotaci ve výši 244 tisíc korun.

Historie je důležitá

„Historie je pro každý národ velmi důležitá. Považuji za správné obnovovat památníky obětí válečných konfliktů a připomínat si historická výročí. Zvlášť pro mladou generaci je důležité vědět, z čeho naše země vyšla, jaké byly její dějiny," řekl v souvislosti s odhalením památníku primátor Jiří Čeřovský a připomněl, že právě v těchto dnech oslavujeme třicáté výročí od sametové revoluce, která bez násilí přinesla tehdejšímu Československu demokracii.

Poslanec Parlamentu ČR Petr Beitl zdůraznil význam obnovy památníků 1. světové války nejen v souvislosti s loňským 100. výročím jejího konce, ale zejména ve smyslu splátky dluhu české historii a rodinám občanů našeho kraje, kteří v této válce položili život a jen proto, že měli německá jména, zůstali zapomenuti.

Historik a autor projektu na obnovu lukášovského památníku Ivan Rous krom jiného prozradil, že Jablonec je v odborných kruzích dáván za vzor jako město, které se umí postarat o drobné památky a památníky na svém území.

Pamětní schránka<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou A jak to tedy bylo?

Historie památníku popsal jablonecký vlastivědný badatel a publicista Otokar Simm v časové schránce, kterou Jiří Čeřovský a Petr Beitl při slavnostním odhalení společně uložili do útrob repliky někdejšího památníku. Ten byl odhalen 2. října 1927 cca 150 metrů od svého dnešního místa. Byla to tenkrát velká slavnost.

Po skončení druhé světové války se i památník v Lukášově stal obětí protiněmeckých nálad a byl přestěhován na nynější místo. Zmizely německé nápisy včetně jmen válečných obětí a nahradila je rudá hvězda s textem: „Na paměť trvalého přátelství se Sovětským svazem". Začátkem 90. let 20. století po sametové revoluci se památník stěhoval potřetí. Tedy jen jeho vrchní část. Dnes jej známe jako památník věnovaný Bojovníkům za svobodu vlasti 1938-1945 a obětem bezpráví 1978-1989 v parku v ulici Generála Mrázka.

S iniciativou obnovit památník v Lukášově se na radnici obrátil právě pan Simm. Ivan Rous na základě objednávky magistrátu zpracoval projekt podle jediné dochované fotografie a několika kreseb původního památníku a začala práce s hledáním vhodného kamene, písma a dalších náležitostí, které nesměly chybět, aby byla replika co možná nejvěrnější.

Požehnání a památná lípa

Novému památníku obětí 1. světové války v Lukášově zahrály a zarecitovaly děti ze Základní školy v Rýnovicích a nechybělo ani tradiční jablonecké požehnání. Toho se ujal farář ze starokatolického kostela v Jablonci nad Nisou Karel Koláček. Přihrnout zeminu k čerstvě zasazené lípě v těsném sousedství památníku měli kromě primátora a poslance možnost i přihlížející občané. Na závěr slavnostního obřadu zazněla česká státní hymna a také salva z pušek vojáků v dobových uniformách, kteří drželi u památníku čestnou stráž.

Na obnově památníku se podíleli:

statutární město Jablonec nad Nisou - financování realizace památníku (331 tisíc kč) a parkových úprav (475 tisíc kč)
Ministerstvo obrany - financování realizace památníku (244 tisíc Kč)
Odbor stavební a životního prostředí MMJN - vedoucí Ivana Řimnáčová a její kolegové
Ivan Rous - autor projektu
Jakub Jurek - zhotovitel pomníku
Eva Klápšťová - zpracovatelka projektu na obnovu parku
Michal Trojan - realizátor obnovy parku
šotek & sirsch s.r.o. - výroba časové schránky
Milan Bajer - grafický návrh nápisu na pamětní schránce
Otokar Simm - autor textu vloženého do časové schránky
Anna Dařbujanová - historička, ruční přepsní textu a odborná asistence při plnění schránky
a další nadšenci a milovníci Jablonce, Lukášova a jeho historie

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část starého Jablonce
Jablonec pokračuje v opravách i svěcení drobných památek
Příspěvek na obnovu památek v Jablonci získáte z městského rozpočtu
Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil
I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny
Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Další drobné památky se v Jablonci dočkaly opravy
Křížky fungují jako němí svědkové jablonecké historie
Připravuje se obnova kaple ve Mšeně

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Program kin v Jablonci nad Nisou od 9. do 22. července
Obrazem: Rally Bohemia 2020
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
13.07.: Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn