Orkán Sabine řádí. Nejhorší je situace v Plzeňském a Karlovarském kraji

10.02.2020 11:13:35 | Autor: Štěpánka Filipová a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Orkán Sabine řádí. Nejhorší je situace v Plzeňském a Karlovarském kraji

Aktualizováno: Orkán Sabine dorazil do České republiky. Kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí energetici vyhlásili kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Silný vítr zasáhl Českou republiku. Kácí stromy, působí problémy na silnicích, železnici i v dodávkách elektřiny.

Vicepremiér pro hospodářství a ministr Karel Havlíček s šéfy dopravních a energetických společností situaci nepřetržitě monitorují, jednotlivé organizace operativně řeší problémy, které se objevují. O aktuálním dění ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu průběžně informují veřejnost.

„Koordinační skupina, kterou jsme v sobotu vytvořili s představiteli Ředitelství silnic a dálnic, Správou železnic, Řízením letového provozu, ČEZ i ČEPS funguje nepřetržitě on-line. Scházíme se individuálně, ráno jsem se například osobně setkal s šéfem ČEPS, před chvilkou s šéfem společnosti ČEZ," řekl vicepremiér pro hospodářství a ministr Karel Havlíček a dodal: „Kvůli kumulaci poruch na vedení společnost ČEZ Distribuce dnes k 9.00 hodině vyhlásila kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji."

Škody po orkánu Sabine v západních Čechách<br />Autor: Archiv ČEZ

Aktuálně dispečink ČEZ Distribuce eviduje 104 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce více než 70 tisíc odběrných míst. Došlo ke zlepšení, v 8.00 hodin ráno firma evidovala na 109 tisíc odběratelů bez elektřiny. Nejvíce poruch řeší ve středních Čechách na Příbramsku a Kladensku, dále na západě Čech na Klatovsku a Plzeň Jih. Call centrum této energetické společnosti zatím přijalo 2 400 hovorů o poruchách, web www.bezstavy.cz zaevidoval více než 7 tisíc přístupů. Pro hlášení poruch mohou lidé využít bezplatnou linku 800 850 860 či www.bezstavy.cz. Další informace po jednotlivých krajích jsou na webu www.cezdistribuce.cz.

Spadlé stromy přerušily dopravu

Orkán Sabine na několika místech také přerušil vlakovou dopravu, problémy jsou hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji. Kvůli spadlým stromům je zastaven provoz na regionálních tratích Plzeň - Plzeň valcha, Chlumčany Přeštice, Klatovy - Železná Ruda, Klatovy - Horažďovice, Klatovy - Domažlice, Čimelice - Vráž u Písku, Křemže - Boršov, ML - Bečov, Štětkovice - Olbramovice, Jince- Lochovice, Šluknov Šenov, Koubová Huť - Lipka, Vojtanov - st. hr. Františkovy Lázně - Aš, Jindřichov ve Sl. - Mikulovice. Průběžně aktualizované informace o polohách vlaků a omezeních lze sledovat na tomto místě.

Kvůli popadaným stromům jsou uzavřeny silnice I/19, obec Zbelítov, okr. Písek a také silnice 50 z Uherského Brodu na Bánov. Částečně uzavřena je také šumavská silnice mezi Vimperkem a Kubovou Hutí a problémy jsou i na dalších místech Šumavy. Řidiči mají s větrem problémy na D3 a D5, uzavřen 1 jízdní pruh na D 1, 194. km, směr Praha. Aktuální situací na dálnicích lze zjistit na www.dopravniinfo.cz, lidé také mohou volat na infolinku 800 280 281.

Liberecký kraj doporučil nechodit do školy

Liberecký kraj dokonce v neděli před půlnocí na pondělí vydal upozornění pro obyvatele našeho regionu, aby kvůli hrozícímu orkánu Sabine v pondělí 10. 2. 2020 nechali svoje děti doma (týká se všech typů škol).

„Hrozí zastavení dopravy, pády stromů a další komplikace. Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn. Absence bude omluvena. Bezpečnost občanů je pro nás velice důležitá. Děkujeme a buďte všichni opatrní," uvedl tiskový mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Škody po orkánu Sabine v západních Čechách<br />Autor: Archiv ČEZ Informace energetiků

ČEZ Distribuce z důvodu kumulace poruch vyhlašuje v pondělí 10. 2. 2020 k 9.00 hodině kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. Aktuálně dispečink ČEZ Distribuce eviduje 104 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce přes 70 tisíc odběrných míst.

„Došlo k mírnému zlepšení, v 8.00 ráno jsme evidovali na 109 tisíc odběratelů bez elektřiny. Nejvíce poruch stále řešíme ve středních Čechách na Příbramsku a Kladensku, dála na západě Čech na Klatovsku a Plzeň Jih. Situace se výrazně zlepšila na severu Čech, v Libereckém kraji evidujeme jen jednu poruchu na vedení vysokého napětí, bez elektřiny jsou tři stovky domácností, v Ústeckém kraji pak pracujeme na obnovení dodávky necelým 3 tisícům odběratelů. V Pardubickém kraji evidujeme dvě poruchy na vedení vysokého napětí na Svitavsku, a 1 na Havlíčkobrodsku. V Královéhradeckém kraji máme jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Jičínsku," shrnula mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

V terénu jsou stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají subdodavatelské firmy. Pro hlášení poruch využijte bezplatné linky 800 850 860 či www.bezstavy.cz Pro více informací sledujte web www.cezdistribuce.cz, kde naleznete přehledné informace po krajích. Call centrum zatím přijalo 2400 hovorů o poruchách, web www.bezstavy.cz zaevidoval více jak 7 tisíc přístupů.

Aktualizace 10. 2. 13.00:

Bohužel i přes náš kraj se přehnala bouře, silný vítr, kroupy a déšť. Ke 13. hodině byl vyhlášen kalamitní stav v Královéhradeckém kraji, Libereckém kraji a Ústeckém kraji. Kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji stále trvá.

Škody po orkánu Sabine v západních Čechách<br />Autor: Archiv ČEZ V Královéhradeckém kraji evidují aktuálně 47 poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie je téměř 60 tisíc domácností. V Pardubickém kraji je to 11 poruch na vedení vysokého napětí a 20 tisíc domácností bez energie.

Přes zásobovací území ČEZ Distribuce bohužel přišla další vlna o síle vichřice. Ze západních Čech se přes severní Čechy přesunula směrem na východ. Aktuálně ČEZ Distribuce eviduje 292 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je na 290 tisíc odběrných míst. „Situace se do poledních hodin vyvíjela slibně, byl předpoklad obnovit dodávky elektřiny na většině území ČEZ Distribuce během pondělí. Bohužel, druhá vlna vichřice způsobila další desítky poruch, a to i na stejných místech, kde jsme již cele dopoledne pracovali. Začínáme tedy v podstatě od znovu," uvedla mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nejhorší situace je aktuálně v Plzeňském kraji, kde řeší 63 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je 53 tisíc domácností. Ve středních Čechách aktuálně řeší 68 poruch na vn, bez elektřiny je přes 80 tisíc odběratelů. V Ústeckém kraji pracujeme na opravě 25 poruch vn, bez elekřiny je 12 tisíc odběrných míst. V Libereckém kraji pak řeší 37 poruch vn a bez elektřiny je 38 tisíc odběrných míst. Vichřice zasáhla také východ Čech, v Královéhradeckém kraji řešíme 47 poruch na vn, bez elektřiny je 59 tisíc odběrných míst, v kraji Pardubickém pak evidujeme 11 poruch na vn, bez elektřiny je na 20 tisíc odběrných míst. Klidněji je na severní Moravě.

„I nadále jsme v terénu, práce v terénu komplikují opakované nárazy větru o síle vichřice, doprovozené na řadě míst kroupami s deštěm. Call centrum dosud přijalo 7500 hlášení o poruchách, web www.bezstavy.cz má přes 15 tisíc návštěv. Prosím sledujte i nadále web www.cezdistribuce.cz, kde najdete další potřebné informace," dodala Lapáčková Beránková.

Z důvodu pádu elektrického vedení byla uzavřena silnice č. 292 za nemocnicí v Semilech ve směru na Jilemnici. Po 14. hodině už došlo opět ke zprůjezdnění. 

Aktualizace 10. 2. 16.00:

Kalamitní stav trvá i nadále v šesti krajích - Liberecký, Ústecký, Královehradecký, Karlovarský, Plzeňský a Středočeský.

„K 16:00 eviduje náš dispečink 299 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce 207 tisíc odběratelů. Nejvíce poruch řešíme v terénu ve Středočeském kraji - 66 poruch na vn, kdy bez elektřiny je 39 tisíc domácností. Z hlediska počtu odběrných míst bez elektřiny však bohužel vede Královehradecký kraj, zde pracujeme na obnovení dodávky elekřiny cca 46 tisícům odběratelů a řešíme 51 poruch na vedení vn. Daří se nám obnovovat dodávky elektřiny na severu Čech, v Ústeckém kraji aktuálně řešíme 23 poruch na vn a bez elektřiny je na 8 tisíc odběrných míst. V Libereckém kraji je situace horší, zde pracujeme na 39 poruchách vn a bez elektřiny je na 30 tisíc odběratelů. Daří se snižovat počty odběratelů bez elektřiny také na západě Čech, v Karlovarském kraji řešíme 18 poruch vn, bez elektřiny je 6,5 tisíce odběrných míst, v Plzeňském kraji pak máme nyní 50 poruch na vn a 30 tisíc odběratelů bez elektřiny. Na Moravě v Moravskoslezském kraji pak jsme v terénu a pracujeme na opravě 10 poruch vn, kdy se snažíme obnovit dodávky elektřiny pro 7 tisíc odběratelů. Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení, došlo k přetrhání vodičů, na řadě míst došlo k poškození či destrukci podpěrných bodů, ulomení izolátorů," shrnula mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Aktuálnější informace najdete v článku zde: Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Meteorologové varují před silným větrem a možnými následky
Popadané stromy po nočním sněžení zaměstnaly hasiče v celém kraji
Před 35 lety zahrozil Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy
Orkán Eberhard: 2400 poruch, škody za 30 milionů korun
Uplynul přesně rok od ničivého orkánu Herwart
Silný vítr přinesl výpadky proudu i kácí stromy. Přesně 11 let po Kyrillu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Odstávka lanovky na Ještěd

Od čtvrtku 22. října až do 20. listopadu 2020 proběhne odstávka lanové dráhy na Ještěd. O obnovení provozu po ukončení odstávky bude rozhodnuto podle aktuální situace.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Další autobusové zastávky v kraji mají nové označníky
Jablonecké muzeum spouští online aktivity pro návštěvníky
Rekonstrukce Nádražní ulice v Rychnově skončila, plánují opravy mostů
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!

Nejčtenější články

29.10.: Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
30.10.: Dvanáctiletí chlapci v Jablonci úmyslně zničili hřiště
28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn