Odešla skautská legenda

21.09.2012 19:03:06 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešla skautská legenda

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – RIKI, odešel do pomyslného skautského nebe.

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – „RIKI“ se narodil 16. prosince 1934 v Drahelicích, okres Nymburk. Skautovat začal v Křinci (okr. Nymburk), kde ve svých  jedenácti letech vstoupil do 2. oddílu, nejprve jako vlče, od roku 1947 jako skaut. Jeho skautování však netrvalo dlouho, po únoru 1948 byla činnost skautské organizace systematicky potlačována až k jejímu úplnému zrušení.

Rok 1968 přinesl novou naději a znovuobnovení skautingu u nás. Bratr Valtr – „RIKI“ se zapojil do jeho obnovy v Jablonci nad Nisou jako zástupce vůdce 1. smečky vlčat. Od roku 1969 již vedl sám 3. smečku vlčat, se kterou v létě roku 1970 tábořil společně s 2. oddílem skautů poblíž Bělé u Pecky.

Na podzim roku 1970 je skautská organizace opět rozpuštěna. Nabídku ke vstupu do pionýrské organizace RIKI odmítá, stejně jako všichni jablonečtí skauti.

Po téměř dvaceti letech je tu „sametová revoluce“ a RIKI se opět zapojuje do obnovy skautského hnutí. Začíná pro něj období více jak dvaceti let úspěšného skautování. Již na podzim roku 1989 se účastní obnovy skautingu v Jablonci nad Nisou. V roce 1990 zakládá smečku vlčat, kterou vede více jak deset let. Každým rokem organizuje letní tábor společně s 1. rojem světlušek, který vede jeho manželka Marta – „TAMEIKE“.

RIKI organizoval společně s ostatními činovníky střediska Svojsíkův závod – závod vlčat a světlušek, který se pořádá každý rok. Byl aktivní v mnoha skautských činnostech, absolvoval lesní školu vodních skautů a získal kapitánský dekret.

Po ukončení své služby u vlčat se RIKI zapojil do činnosti v klubu oldskautů. Za svoji službu skautingu získal četná ocenění, mezi něž patří to nejvýznamnější –  zvolení za člena Svojsíkova oddílu. Za svůj přínos k rozvoji skautingu si bratr Jindřich Valtr – RIKI, získal úctu a uznání všech jabloneckých skautů a skautek. Se svojí ženou Martou – TAMEIKE  tvořili nerozlučný skautský pár, který vykonal mnoho prospěšné práce pro ty nejmenší skautíky a skautky, pro vlčata a světlušky.

Jeho životní skautskou cestu ukončila těžká choroba, které podlehl 13. září 2012.

 

Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát…

…a já měl život tolik rád.

 

Pozůstalá rodina děkuje všem, kteří se přišli s bratrem RIKIM v pátek 21. září 2012 rozloučit do obřadní síně hřbitova v Jablonci nad Nisou a doprovodit ho tak na jeho poslední pozemské skautské cestě. Rovněž děkuje za všechny projevy soustrasti a květinové dary.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 33 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Očkovací centrum chce Jablonec připravit k začátku března
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům

Nejčtenější články

22.01.: Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
20.01.: Na zasněžené silnici v Desné se po smyku srazil s protijedoucím autem
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn