Odešla skautská legenda

21.09.2012 19:03:06 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Odešla skautská legenda

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – RIKI, odešel do pomyslného skautského nebe.

Skautský vůdce bratr Jindřich Valtr – „RIKI“ se narodil 16. prosince 1934 v Drahelicích, okres Nymburk. Skautovat začal v Křinci (okr. Nymburk), kde ve svých  jedenácti letech vstoupil do 2. oddílu, nejprve jako vlče, od roku 1947 jako skaut. Jeho skautování však netrvalo dlouho, po únoru 1948 byla činnost skautské organizace systematicky potlačována až k jejímu úplnému zrušení.

Rok 1968 přinesl novou naději a znovuobnovení skautingu u nás. Bratr Valtr – „RIKI“ se zapojil do jeho obnovy v Jablonci nad Nisou jako zástupce vůdce 1. smečky vlčat. Od roku 1969 již vedl sám 3. smečku vlčat, se kterou v létě roku 1970 tábořil společně s 2. oddílem skautů poblíž Bělé u Pecky.

Na podzim roku 1970 je skautská organizace opět rozpuštěna. Nabídku ke vstupu do pionýrské organizace RIKI odmítá, stejně jako všichni jablonečtí skauti.

Po téměř dvaceti letech je tu „sametová revoluce“ a RIKI se opět zapojuje do obnovy skautského hnutí. Začíná pro něj období více jak dvaceti let úspěšného skautování. Již na podzim roku 1989 se účastní obnovy skautingu v Jablonci nad Nisou. V roce 1990 zakládá smečku vlčat, kterou vede více jak deset let. Každým rokem organizuje letní tábor společně s 1. rojem světlušek, který vede jeho manželka Marta – „TAMEIKE“.

RIKI organizoval společně s ostatními činovníky střediska Svojsíkův závod – závod vlčat a světlušek, který se pořádá každý rok. Byl aktivní v mnoha skautských činnostech, absolvoval lesní školu vodních skautů a získal kapitánský dekret.

Po ukončení své služby u vlčat se RIKI zapojil do činnosti v klubu oldskautů. Za svoji službu skautingu získal četná ocenění, mezi něž patří to nejvýznamnější –  zvolení za člena Svojsíkova oddílu. Za svůj přínos k rozvoji skautingu si bratr Jindřich Valtr – RIKI, získal úctu a uznání všech jabloneckých skautů a skautek. Se svojí ženou Martou – TAMEIKE  tvořili nerozlučný skautský pár, který vykonal mnoho prospěšné práce pro ty nejmenší skautíky a skautky, pro vlčata a světlušky.

Jeho životní skautskou cestu ukončila těžká choroba, které podlehl 13. září 2012.

 

Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát…

…a já měl život tolik rád.

 

Pozůstalá rodina děkuje všem, kteří se přišli s bratrem RIKIM v pátek 21. září 2012 rozloučit do obřadní síně hřbitova v Jablonci nad Nisou a doprovodit ho tak na jeho poslední pozemské skautské cestě. Rovněž děkuje za všechny projevy soustrasti a květinové dary.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 33 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
Jablonecký běh do pohody trochu jinak
Už je opět přístupná vyhlídka v 17. patře budovy krajského úřadu
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku
Ministerstvo kultury určilo Jablonci 1,4 miliony korun na památky

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
02.06.: V Městské galerii MY zahájí odloženou výstavu mladých krajinářů
02.06.: Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn