Od soboty 28. března se v Jablonci uklízí

26.03.2020 18:03:40 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Od soboty 28. března se v Jablonci uklízí

Jarní úklid začne v Jablonci v sobotu 28. března, a to na Horním náměstí. V současné době ve městě technické služby osazují dopravní značení. Ruční úklid, takzvané předmetání, se provádí v centru a kolem přehrady už od pondělí 16. března. Problémem jsou třeba papírové kapesníky, které lidé neodhazují do odpadních nádob, ale na zem, nebo je nechávají v nákupních košících.

„Jarní úklid ve městě začne mytím Horního náměstí tlakovou vodou včetně ručního samosběru. Práce by mohly zastavit jedině teploty pod nulou, kdy by hrozilo náledí a poškození strojů," řekl jednatel Technických služeb Jablonec nad Nisou Milan Nožička. „Zároveň bychom touto cestou požádali občany, aby respektovali dopravní značení oznamující zahájení úklidu v dané lokalitě a, pokud je to možné, na stanovenou dobu přeparkovali svá vozidla. Úklid se tím zrychlí a uspoří se náklady."

S takzvaným předmetání začaly technické služby už v pondělí 16. března, a to v centru na chemicky ošetřovaných komunikacích a v okolí přehrady. „Tímto opatřením jsme chtěli snížit prašnost v ovzduší, neboť máme samosběry s technologií na likvidaci částic menších než PM 10 (particulate matter*). Tyto částice prachu jsou volně unášeny vzduchem a na sobě mohou nést i viry způsobující onemocnění Covid 19. Čištění města samosběry, zvláště sídlišť a centra, považujeme v této době jako velmi důležité a potřebné," dodal ředitel Nožička.

Úklid komunikací ve městě, který zahrnuje tzv. předmetání, strojové i ruční čištění ulic, chodníků a uličních vpustí, je naplánován na devět týdnů. Práci ztěžuje současná zdravotní situace a s ní spojená opatření. Přesto se uklízí nejen ulice a chodníky, ale i zelené plochy. „Jarní úklid představuje zejména hrabání travnatých ploch, které na chvíli zastavilo nepříznivé počasí, a úklid odpadků. Začíná se vždy v parcích a na zelených plochách v centru a postupuje se hvězdicovitě směrem k okrajům města," vysvětlila Štěpánka Gaislerová z oddělení správy veřejné zeleně.

Přítomnost hrozby šíření koronaviru COVID-19 klade důraz na opravdu úzkostlivou hygienu a správné nakládání s použitými osobními ochrannými pomůckami v domácnostech a na veřejných místech.

„Buďte k sobě ohleduplní a nikdy nezanechávejte osobní použité ochranné pomůcky, jako jsou roušky, rukavice nebo například jednorázové kapesníky v nákupních košících, mimo odpadové nádoby, na veřejných prostranstvích a v přírodě. Můžete tím ohrozit zdraví pracovníků, kteří zajišťují úklid a svoz odpadu, " apelovala na občany a jejich chování Kamila Skřítková, vedoucí oddělení správy místního hospodářství a doplnila: „Doma vložte použité ochranné pomůcky do plastového pytle o tloušťce minimálně 0,2 mm nebo do dvou tenčích pytlů, pevně zavažte

a povrch svrchního pytle vydezinfikujte. Takto zabezpečené pytle vhoďte pouze a jen do černé popelnice na směsný komunální odpad. V žádném případě pytle neodkládejte mimo kontejnery." Po manipulaci s odpady je pak vždy nutné umýt si ruce mýdlem a vodou.

* PM, neboli Particulate Matter, je systém fungující na principu zachytávání pevných částic na porézním materiálu poloprůchodných kanálků filtru.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dezinfekce do jabloneckých obchodů

Statutární město v rámci péče o zdraví svých občanů oslovilo obchodní řetězce v Jablonci nad Nisou a nabídlo jim dezinfekční tekutiny na očistu rukou. „Dva z nich, Lidl a Penny, této nabídky využily. Nyní jednají s městem o převzetí devíti litrů dezinfekce pro své zákazníky," řekla Jana Matěchová, vedoucí kanceláře primátora. Dezinfekční prostředky budou vždy u vchodů do obchodů a zákazníci si před nákupem budou moci vydezinfikovat ruce a po té použít jednorázové rukavice, které prodejny nabízí.

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Město Jablonec nabízí dezinfekci podnikatelům
Jizerská 50 poprvé v historii závodem roku v seriálu Visma Ski Classics
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Ministerstvo průmyslu podpoří podnikatele a spouští program COVID II
V Libereckém kraji už je 88 lidí nakažených, v KNL přestali testovat

Nejčtenější články

27.03.: V Libereckém kraji je už 46 nakažených, nárůst je o 12 osob
27.03.: Hasiči zachránili z hořícího bytu v Jablonci dvě osoby
29.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 68 lidí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn