Obyvatelé Jablonce budou hlasovat i v referendu o hracích automatech

10.01.2018 15:04:13 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Obyvatelé Jablonce budou hlasovat i v referendu o hracích automatech

Magistrát města upozorňuje, že místního referenda, které proběhne v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018 na území města Jablonec nad Nisou zároveň s prezidentskými volbami, se mohou zúčastnit pouze osoby s trvalým pobytem na území města starší 18 let.

„Máme informace o tom, že se v poštovních schránkách obyvatel okolních obcí, které s Jabloncem bezprostředně sousedí, objevily letáky vyzývající k účasti na referendu. Považujeme proto za vhodné znovu občany upozornit, že referenda se mohou zúčastnit pouze občané města Jablonec nad Nisou," vysvětlil Marek Řeháček tajemník jabloneckého magistrátu.

Magistrát města Jablonec nad Nisou referendum organizuje na základě požadavku přípravného výboru referenda, který schválili zastupitelé v říjnu 2017. Letáky magistrát nevydává.

Petici za vyhlášení referenda podepsalo více než 3800 občanů. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 % oprávněných osob. Nedosažení dostatečné účasti hlasujících je nejčastějším důvodem neúspěchu referend, proto se to jablonecké jeho iniciátoři snaží podpořit rozsáhlou informační kampaní.

„Dostatečná účast je pro referendum klíčová, proto chceme informaci o něm zprostředkovat všem občanům. Velice nás potěšilo, že se kampaň rozhodly finančně podpořit desítky Jabloneckých občanů prostřednictvím internetové sbírky, dále jablonecké firmy a podnikatelé a v neposlední řadě Nadační fond proti korupci prostřednictvím rychlého grantu Nadace Via. Je vidět, že problematika hazardu pálí v Jablonci mnoho lidí. Jejich podpora je pro nás obrovským hnacím motorem," shrnul přípravy na referendum předseda spolku Jablonec bez hazardu Jakub Strnad.

Složité bylo už vyhlášení referenda

Vyhlášení referenda předcházela několikaletá složitá cesta. V Jablonci nad Nisou totiž už jednou zákaz heren a kasin platil. Konkrétně v lednu 2015 zde začal platit absolutní zákaz, na který se město 3 roky připravovalo. Než ovšem stačilo Ministerstvo financí ČR odebrat místním provozovatelům licence na provozování hracích automatů, nastal „nečekaný" zvrat.

Již v polovině roku 2015 předložil primátor Petr Beitl, předkladatel původní zákazové vyhlášky, návrh na její zrušení. Místo ní prosadil novou vyhlášku, která povolila na území města provoz 3 kasin. Netrvalo dlouho a počet povolených kasin se začal zvyšovat až na současných 10, ve kterých je více než 350 hracích automatů. To je více než v době před zákazem.

A jaké jsou tedy šance na úspěch referenda? Důležitým krokem bylo jeho spojení s prezidentskými volbami, které se podařilo prosadit i díky usilovné práci opozičního zastupitele Jakuba Macka: „Nyní vše záleží už jen na občanech, jestli přijdou vyjádřit svou vůli v dostatečném počtu. O kontroverznosti tématu svědčí intenzita, se kterou se do otevřené a manipulativní kritiky referenda pustil primátor a poslanec za hazard Petr Beitl. Definitivně se ukázalo, na čí straně stojí. To on prosadil opětovné povolení kasin."  

Najdou se však i lidé, kterým se případný zákaz výherních automatů kvůli menšímu výdělku města nelíbí. Se zákazem hracích automatů ostře nesouhlasí předseda Svobodných pro Liberecký kraj Jindřich Hradecký. Upozorňuje na významný úbytek příjmů do městské kasy, které se nové zastupitelstvo bude pokoušet vykrýt zvýšením daně z nemovitosti. „Všem majitelům nemovitostí proto radím, aby se referenda neúčastnili. Referendum tak bude neplatné a nové zastupitelstvo nebude mít záminku lidem zdvojnásobit domovní daň," apeluje Hradecký. Podle něho zákaz automatů problémy gamblerství stejně neřeší.

Právo hlasovat

(§ 2 zákona o místním referendu)

V místním referendu má právo hlasovat každá osoba, která má právo volit do zastupitelstva obce, tedy státní občan České republiky, který alespoň v den hlasování (koná-li se hlasování ve dvou dnech, druhý den hlasování) dosáhl věku nejméně 18 let a je v den hlasování v obci přihlášen k trvalému pobytu a státní občan jiného členského státu Evropské unie, který alespoň v den konání místního referenda (koná-li se hlasování ve dvou dnech, druhý den hlasování) dosáhl věku nejméně 18 let a je v den konání místního referenda v obci přihlášen k trvalému pobytu.

Státní občané jiných členských států Evropské unie, kteří chtějí v referendu hlasovat, musí požádat Magistrát města Jablonec nad Nisou o zápis do dodatku stálého seznamu voličů. Při podání žádosti musí prokázat, že jsou státními občany členského státu EU a jsou přihlášeni k trvalému pobytu v obci Jablonec nad Nisou. Žádost o zápis do dodatku seznamu voličů musí být podána Magistrátu města Jablonec nad Nisou (oddělení správních agend, Komenského 8) do 10. ledna 2018 do 16.00 hodin.

Hlasovací lístky

(§ 33 zákona o místním referendu)

Hlasovací lístky pro místní referendum nebudou oprávněným osobám roznášeny do schránek před konáním referenda, oprávněné osoby je obdrží od okrskové komise přímo v hlasovací místnosti.

Hlasovací místnost

(§ 34 zákona o místním referendu)

Hlasovací místnosti budou na adresách, v nichž jsou volební místnosti pro volbu prezidenta republiky. Budou označeny názvem „Hlasovací místnost" a cesta k nim vyznačena zelenými šipkami. V hlasovací místnosti jsou pro úpravu hlasovacích lístků určeny zvláštní prostory, oddělené tak, aby byla zajištěna tajnost hlasování. V hlasovací místnosti musí být současně na viditelném místě vyvěšen hlasovací lístek označený nápisem „vzor".

Další technické informace k referendu jsou na stránkách jabloneckého magistrátu zde

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O víkendu vybíráme nového českého prezidenta
Volby a referendum v Jablonci si žádají více než 700 lidí
Referendum o hracích automatech v Jablonci je vyhlášeno

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Druhý ročník soutěže Střípky z Ráje zakončilo vydání publikace

Turnovská knihovna a tiskárna Apromotion z Turnova znovu po roce vydaly publikaci! V sobotu 6. října se uskutečnilo slavnostní vyhlášení druhého ročníku literární soutěže Střípky z Ráje, kterou tyto dvě instituce pořádaly už podruhé. Akce proběhla v rámci Netradiční knihovny 2018. Více podrobností na Našem Pojizeří

Další seminář pro kronikáře obcí a měst Libereckého kraje

Pro kronikáře obcí a měst Libereckého kraje je připraven již 4. odborný seminář, tentokrát na téma Kronikářka - kronikář po volbách roku 2018. Pořádá jej Sdružení obcí Libereckého kraje pod záštitou radní Květy Vinklátové, pověřené řízením rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje, ve spolupráci s PhDr. Jiřím Bartoněm, spisovatelem, lektorem v oboru kronikářství, regionálním historikem - publicistou a kronikářem. Listopadový seminář je určen nejen pro kronikáře, ale i pro další zájemce z obcí a měst Libereckého kraje, zabývající se danou problematikou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj pomůže organizacím překlenout začátek roku 10 miliony korun
20. ročníku Dnů české a německé kultury se zúčastní i Jaroslav Rudiš
Poslední říjnový víkend patří Jablonec tanci
Folková z AC Jablonec uspěla v Buenos Aires
Při manipulaci se sluneční clonou přejel v Josefově Dole do protisměru

Nejčtenější články

21.10.: Obrazem: Sportovní zábava v Tanvaldě se opravdu vydařila
20.10.: Policisté převzali na jablonecké radnici ocenění
22.10.: Pod vlivem alkoholu řidič ve Velkých Hamrech nezvládl řízení

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Mostecko

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT