Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

06.12.2017 13:04:52 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

V Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec v současnosti probíhá výstava jabloneckého fotoklubu Balvan. Navštívit zde tuto výstavu můžete až do konce prosince 2017.

Zrození fotoklubu Balvan se datuje do roku 2007. Na jaře tohoto roku se díky internetové fotogalerii Photoextract.com setkali na virtuální úrovni dva fotografové. Václav Novotný a Aleš Douda. V létě se poprvé setkali osobně v restauraci Na Terase v Jablonci, a tak se zrodila tradice fotoschůzek. Po prvním setkání oba začali intenzivně pátrat po dalších fotografech z Jablonce a okolí, kteří by si rádi popovídali o fotografování, fotografické technice i o méně známých fotografických postupech. Zjistili, že na Jablonecku a okolí je hodně skvělých fotografů a během několika málo měsíců se jich, díky fenoménu dnešní doby – internetu, setkávalo již asi deset.

Schůzky se z původních dvouměsíčních intervalů zkrátily na jeden měsíc a lidí přibývalo. Tehdy ještě neznámá skupina fotografů rychle nabírala jak na počtu členů, tak i na věhlasu mezi jabloneckou veřejností. Postupně přibývalo i aktivit. Od roku 2008 si na každou následující schůzku zúčastnění začali přinášet fotografie na dané téma a následně o fotografiích diskutovat a tak se dále zlepšovat ve fotografickém umění. Začaly se pořádat fotografické workshopy a fotovýlety, které vedly k dalšímu růstu ve vnímání fotografie jako umění. Na podzim roku 2009 již parta fotografů dosáhla tak daleko, že bylo cítit, že tato fotoparta musí být organizovaná, a tak se Zbyněk Cincibus, Dagmar Luhringová a Václav Novotný, stali hnacím článkem nově vzniklého fotoklubu Balvan.

Přitom název fotoklubu je odvozen od množství žulových balvanů a skal nacházejících se v Jizerských horách a v okolí Jablonce. Hned po zoficiálnění Fotoklub Balvan nastoupil do prestižní fotografické soutěže Českých fotoklubů MOČR (mapový okruh Český ráj) pro ročník 2009-2010. Převzal tak pomyslnou štafetu po dalším jabloneckém fotoklubu Nekras. A hned získal v této soutěži druhé místo. Kvůli hodnocení fotografií ze zúčastněných fotoklubů v této soutěži se interval schůzek zkrátil na čtrnáct dní. Na podzim roku 2010 fotoklub vstoupil do dalšího soutěžního okruhu a to „Blatenská růže“. A zároveň v soutěži nejčtenějšího fotografického časopisu FOTO-VIDEO získal titul „Fotoklub roku 2010“. V těchto soutěžích se fotoklub Balvan umísťuje střídavě na prvním a druhém místě.

Ve fotoklubu Balvan je nyní 15 aktivních i méně aktivních členů. Někteří mají na svém kontě autorské i společné výstavy v Čechách i v zahraničí. Členové se zúčastňují národních i mezinárodních fotografických soutěží, kde získávají velmi vysoká ocenění. A co se týká fotografických kategorií, tak má Balvan velmi široké spektrum. Setkáme se zde s fotografy, kterým učarovala krajina i abstrakce, další jsou specialisté na reportážní nebo produktovou, studiovou fotografii a v neposlední řadě někteří vytváří velmi kvalitní umělecké fotografie založené na přísné kompozici. Tedy je vidět, že se fotoklub Balvan nespecializuje na jednu kategorii a v tom je jeho obrovská přednost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Eurocentru probíhá výstava fotoklubu Balvan a fotokroužku DDM Vikýř
Jablonecký fotoklub Balvan vítězí v prestižní mezinárodní soutěži ČBMO
Obrazem: Výstavu jabloneckého fotoklubu Balvan zahájili v kině Radnice

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pietní akt v Liberci připomene padesát let od invaze vojsk Varšavské smlouvy

Půl století uplynulo od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V úterý 21. srpna si Liberečané na náměstí Dr. Edvarda Beneše toto výročí připomenou. Program akce s názvem Jednadvacátého přinese promítání autentických záběrů z okupace, koncert písní Karla Kryla či výstavu dobových fotografií, která potrvá do 29. srpna. Partnerem události je Liberecký kraj. Město pod Ještědem bylo jedno z prvních velkých měst republiky, kudy se kolony tanků a obrněných vozů prohnaly směrem k Praze. Vojska za sebou nechala devět mrtvých a pětačtyřicet zraněných.

Jablonečtí strážníci se vypořádali s agresívním zlodějíčkem

S fyzicky i verbálně agresivním zlodějíčkem si poradili strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou ve středu odpoledne v prodejně Billa v Jehlářské ulici. Neplatícího zákazníka zajistila ostraha prodejny, zpacifikovat se ho ale podařilo až strážníkům, kteří ho předali Policii ČR k dořešení. Další krimi zprávy z Jablonecka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na jablonecké křižovatce ulic Růžová a Sokolí došlo k nehodě
Liberecký kraj ocenil hrdinství vězňů z období nacismu
Jablonečtí hokejisté na vlastním ledě zahájili přípravu
Galerie Vlastimila Rady ukazuje divadelní tvorbu Renaty Hans
Nálezce odevzdal do Muzea Českého ráje poklad mincí ze 14. století

Nejčtenější články

15.08.: Vandal přes noc poškodil ve Velkých Hamrech osmnáct aut!
15.08.: Festival ZasTenRock posedmé přivítá fanoušky v Zásadě
16.08.: Štěpánův jarmark oživí 126. výročí rozhledny Štěpánka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT