Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

06.12.2017 13:04:52 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

V Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec v současnosti probíhá výstava jabloneckého fotoklubu Balvan. Navštívit zde tuto výstavu můžete až do konce prosince 2017.

Zrození fotoklubu Balvan se datuje do roku 2007. Na jaře tohoto roku se díky internetové fotogalerii Photoextract.com setkali na virtuální úrovni dva fotografové. Václav Novotný a Aleš Douda. V létě se poprvé setkali osobně v restauraci Na Terase v Jablonci, a tak se zrodila tradice fotoschůzek. Po prvním setkání oba začali intenzivně pátrat po dalších fotografech z Jablonce a okolí, kteří by si rádi popovídali o fotografování, fotografické technice i o méně známých fotografických postupech. Zjistili, že na Jablonecku a okolí je hodně skvělých fotografů a během několika málo měsíců se jich, díky fenoménu dnešní doby – internetu, setkávalo již asi deset.

Schůzky se z původních dvouměsíčních intervalů zkrátily na jeden měsíc a lidí přibývalo. Tehdy ještě neznámá skupina fotografů rychle nabírala jak na počtu členů, tak i na věhlasu mezi jabloneckou veřejností. Postupně přibývalo i aktivit. Od roku 2008 si na každou následující schůzku zúčastnění začali přinášet fotografie na dané téma a následně o fotografiích diskutovat a tak se dále zlepšovat ve fotografickém umění. Začaly se pořádat fotografické workshopy a fotovýlety, které vedly k dalšímu růstu ve vnímání fotografie jako umění. Na podzim roku 2009 již parta fotografů dosáhla tak daleko, že bylo cítit, že tato fotoparta musí být organizovaná, a tak se Zbyněk Cincibus, Dagmar Luhringová a Václav Novotný, stali hnacím článkem nově vzniklého fotoklubu Balvan.

Přitom název fotoklubu je odvozen od množství žulových balvanů a skal nacházejících se v Jizerských horách a v okolí Jablonce. Hned po zoficiálnění Fotoklub Balvan nastoupil do prestižní fotografické soutěže Českých fotoklubů MOČR (mapový okruh Český ráj) pro ročník 2009-2010. Převzal tak pomyslnou štafetu po dalším jabloneckém fotoklubu Nekras. A hned získal v této soutěži druhé místo. Kvůli hodnocení fotografií ze zúčastněných fotoklubů v této soutěži se interval schůzek zkrátil na čtrnáct dní. Na podzim roku 2010 fotoklub vstoupil do dalšího soutěžního okruhu a to „Blatenská růže“. A zároveň v soutěži nejčtenějšího fotografického časopisu FOTO-VIDEO získal titul „Fotoklub roku 2010“. V těchto soutěžích se fotoklub Balvan umísťuje střídavě na prvním a druhém místě.

Ve fotoklubu Balvan je nyní 15 aktivních i méně aktivních členů. Někteří mají na svém kontě autorské i společné výstavy v Čechách i v zahraničí. Členové se zúčastňují národních i mezinárodních fotografických soutěží, kde získávají velmi vysoká ocenění. A co se týká fotografických kategorií, tak má Balvan velmi široké spektrum. Setkáme se zde s fotografy, kterým učarovala krajina i abstrakce, další jsou specialisté na reportážní nebo produktovou, studiovou fotografii a v neposlední řadě někteří vytváří velmi kvalitní umělecké fotografie založené na přísné kompozici. Tedy je vidět, že se fotoklub Balvan nespecializuje na jednu kategorii a v tom je jeho obrovská přednost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Eurocentru probíhá výstava fotoklubu Balvan a fotokroužku DDM Vikýř
Jablonecký fotoklub Balvan vítězí v prestižní mezinárodní soutěži ČBMO
Obrazem: Výstavu jabloneckého fotoklubu Balvan zahájili v kině Radnice

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberecký kraj rozdá milion korun na přiblížení menšin většině

Poprvé ve své osmnáctileté historii přispěje ze svého rozpočtu Liberecký kraj zvláštní dotací ve výši milion korun na zlepšení současné situace národnostních menšin, které na území kraje žijí. O peníze na podporu svých projektů mohou žádat organizace a spolky od 4. do 18. června. Dotační titul, nazvaný Podpora integrace národnostních menšin a cizinců, schválila tento měsíc Rada Libereckého kraje a budou jej mít na programu na konci května ještě také krajští zastupitelé. Lidí, kteří se hlásí k jiné národnosti, žije v Libereckém kraji několik tisíc. Nejpočetnější skupinu tvoří Romové, Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

Obnovený kříž v Lukášově dostane 31. května i požehnání

Slavnostní požehnání obnoveného kříže u nové okružní křižovatky v Lukášově se koná ve čtvrtek 31. května v 17 hodin. Kříž byl obnoven statutárním městem Jablonec nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Požár bazénu vznikl nešťastnou náhodou, poškození má uhradit pojistka
Obrazem: První kolo krajského přeboru družstev v atletice
Tři medaile moderních gymnastek z mistrovství ČR
Ztracená seniorka z Jablonce se již našla
Shakespeare se zamiloval v Jablonci

Nejčtenější články

23.05.: Hořela střecha jabloneckého bazénu. Škoda je půl milionu
22.05.: Na Jablonecku proběhla policejní akce Korbič proti prodeji anabolik
23.05.: Požár jabloneckého bazénu urychlí jeho odstávku kvůli rekonstrukci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT