Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

06.12.2017 13:04:52 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

V Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec v současnosti probíhá výstava jabloneckého fotoklubu Balvan. Navštívit zde tuto výstavu můžete až do konce prosince 2017.

Zrození fotoklubu Balvan se datuje do roku 2007. Na jaře tohoto roku se díky internetové fotogalerii Photoextract.com setkali na virtuální úrovni dva fotografové. Václav Novotný a Aleš Douda. V létě se poprvé setkali osobně v restauraci Na Terase v Jablonci, a tak se zrodila tradice fotoschůzek. Po prvním setkání oba začali intenzivně pátrat po dalších fotografech z Jablonce a okolí, kteří by si rádi popovídali o fotografování, fotografické technice i o méně známých fotografických postupech. Zjistili, že na Jablonecku a okolí je hodně skvělých fotografů a během několika málo měsíců se jich, díky fenoménu dnešní doby – internetu, setkávalo již asi deset.

Schůzky se z původních dvouměsíčních intervalů zkrátily na jeden měsíc a lidí přibývalo. Tehdy ještě neznámá skupina fotografů rychle nabírala jak na počtu členů, tak i na věhlasu mezi jabloneckou veřejností. Postupně přibývalo i aktivit. Od roku 2008 si na každou následující schůzku zúčastnění začali přinášet fotografie na dané téma a následně o fotografiích diskutovat a tak se dále zlepšovat ve fotografickém umění. Začaly se pořádat fotografické workshopy a fotovýlety, které vedly k dalšímu růstu ve vnímání fotografie jako umění. Na podzim roku 2009 již parta fotografů dosáhla tak daleko, že bylo cítit, že tato fotoparta musí být organizovaná, a tak se Zbyněk Cincibus, Dagmar Luhringová a Václav Novotný, stali hnacím článkem nově vzniklého fotoklubu Balvan.

Přitom název fotoklubu je odvozen od množství žulových balvanů a skal nacházejících se v Jizerských horách a v okolí Jablonce. Hned po zoficiálnění Fotoklub Balvan nastoupil do prestižní fotografické soutěže Českých fotoklubů MOČR (mapový okruh Český ráj) pro ročník 2009-2010. Převzal tak pomyslnou štafetu po dalším jabloneckém fotoklubu Nekras. A hned získal v této soutěži druhé místo. Kvůli hodnocení fotografií ze zúčastněných fotoklubů v této soutěži se interval schůzek zkrátil na čtrnáct dní. Na podzim roku 2010 fotoklub vstoupil do dalšího soutěžního okruhu a to „Blatenská růže“. A zároveň v soutěži nejčtenějšího fotografického časopisu FOTO-VIDEO získal titul „Fotoklub roku 2010“. V těchto soutěžích se fotoklub Balvan umísťuje střídavě na prvním a druhém místě.

Ve fotoklubu Balvan je nyní 15 aktivních i méně aktivních členů. Někteří mají na svém kontě autorské i společné výstavy v Čechách i v zahraničí. Členové se zúčastňují národních i mezinárodních fotografických soutěží, kde získávají velmi vysoká ocenění. A co se týká fotografických kategorií, tak má Balvan velmi široké spektrum. Setkáme se zde s fotografy, kterým učarovala krajina i abstrakce, další jsou specialisté na reportážní nebo produktovou, studiovou fotografii a v neposlední řadě někteří vytváří velmi kvalitní umělecké fotografie založené na přísné kompozici. Tedy je vidět, že se fotoklub Balvan nespecializuje na jednu kategorii a v tom je jeho obrovská přednost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Eurocentru probíhá výstava fotoklubu Balvan a fotokroužku DDM Vikýř
Jablonecký fotoklub Balvan vítězí v prestižní mezinárodní soutěži ČBMO
Obrazem: Výstavu jabloneckého fotoklubu Balvan zahájili v kině Radnice

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec U19 porazil v přípravě 6:1 Železný Brod

V rámci zimního turnaje v Lomnici nad Popelkou ve třetím kole porazili fotbalisté Jablonec U19 celek Železného Brodu 6:1, po poločase 3:0.Tabulku vedou Přepeře před Jičínem, Jablonec U19 je třetí a Železný Brod šestý. Ještě jsou na programu dvě kola, kompletní výsledky třetího kola

Výstavu fotografa Jaroslava Kučery podpořil i ministr kultury

V renovovaných prostorách Pojizerské galerie v Semilech byla v pátek 2. února slavnostně zahájena výstava jednoho z předních českých fotografů přelomu století Jaroslava Kučery pod názvem Černobíle. Vernisáž přijel zahájit vzácný host - ministr kultury Ilja Šmíd, původní profesí muzikolog, který si kromě výstavy poslechl i neformální bluesové uskupení hudebníků pod názvem Různá dobrá společnost. Výstavu budete moci navštívit až do 18. března 2018. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tým Bohemians z TU Liberec se přihlásil do soutěže s redbullem
Estrogen v zastoupení aneb Proč muži neposlouchají a ženy neumí...
Příběh Hanče a Vrbaty ožívá na zlaté a stříbrné medaili
Obrazem: Zahájení výstavy Malování pro radost v rýnovické galerii
Obrazem: Novoveský masopust 2018

Nejčtenější články

17.02.: Ester Ledecká šokovala sjezdařský svět a má olympijské zlato!
15.02.: Záběry z Olympijského dne v Hamrech putovaly do Pchjongčchangu
16.02.: Lyžníci se sjedou po třiadvacáté na Smržovku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT