Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

06.12.2017 13:04:52 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Výstava fotoklubu Balvan v libereckých Lidových sadech

V Kulturním a společenském centru Lidové sady Liberec v současnosti probíhá výstava jabloneckého fotoklubu Balvan. Navštívit zde tuto výstavu můžete až do konce prosince 2017.

Zrození fotoklubu Balvan se datuje do roku 2007. Na jaře tohoto roku se díky internetové fotogalerii Photoextract.com setkali na virtuální úrovni dva fotografové. Václav Novotný a Aleš Douda. V létě se poprvé setkali osobně v restauraci Na Terase v Jablonci, a tak se zrodila tradice fotoschůzek. Po prvním setkání oba začali intenzivně pátrat po dalších fotografech z Jablonce a okolí, kteří by si rádi popovídali o fotografování, fotografické technice i o méně známých fotografických postupech. Zjistili, že na Jablonecku a okolí je hodně skvělých fotografů a během několika málo měsíců se jich, díky fenoménu dnešní doby – internetu, setkávalo již asi deset.

Schůzky se z původních dvouměsíčních intervalů zkrátily na jeden měsíc a lidí přibývalo. Tehdy ještě neznámá skupina fotografů rychle nabírala jak na počtu členů, tak i na věhlasu mezi jabloneckou veřejností. Postupně přibývalo i aktivit. Od roku 2008 si na každou následující schůzku zúčastnění začali přinášet fotografie na dané téma a následně o fotografiích diskutovat a tak se dále zlepšovat ve fotografickém umění. Začaly se pořádat fotografické workshopy a fotovýlety, které vedly k dalšímu růstu ve vnímání fotografie jako umění. Na podzim roku 2009 již parta fotografů dosáhla tak daleko, že bylo cítit, že tato fotoparta musí být organizovaná, a tak se Zbyněk Cincibus, Dagmar Luhringová a Václav Novotný, stali hnacím článkem nově vzniklého fotoklubu Balvan.

Přitom název fotoklubu je odvozen od množství žulových balvanů a skal nacházejících se v Jizerských horách a v okolí Jablonce. Hned po zoficiálnění Fotoklub Balvan nastoupil do prestižní fotografické soutěže Českých fotoklubů MOČR (mapový okruh Český ráj) pro ročník 2009-2010. Převzal tak pomyslnou štafetu po dalším jabloneckém fotoklubu Nekras. A hned získal v této soutěži druhé místo. Kvůli hodnocení fotografií ze zúčastněných fotoklubů v této soutěži se interval schůzek zkrátil na čtrnáct dní. Na podzim roku 2010 fotoklub vstoupil do dalšího soutěžního okruhu a to „Blatenská růže“. A zároveň v soutěži nejčtenějšího fotografického časopisu FOTO-VIDEO získal titul „Fotoklub roku 2010“. V těchto soutěžích se fotoklub Balvan umísťuje střídavě na prvním a druhém místě.

Ve fotoklubu Balvan je nyní 15 aktivních i méně aktivních členů. Někteří mají na svém kontě autorské i společné výstavy v Čechách i v zahraničí. Členové se zúčastňují národních i mezinárodních fotografických soutěží, kde získávají velmi vysoká ocenění. A co se týká fotografických kategorií, tak má Balvan velmi široké spektrum. Setkáme se zde s fotografy, kterým učarovala krajina i abstrakce, další jsou specialisté na reportážní nebo produktovou, studiovou fotografii a v neposlední řadě někteří vytváří velmi kvalitní umělecké fotografie založené na přísné kompozici. Tedy je vidět, že se fotoklub Balvan nespecializuje na jednu kategorii a v tom je jeho obrovská přednost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Eurocentru probíhá výstava fotoklubu Balvan a fotokroužku DDM Vikýř
Jablonecký fotoklub Balvan vítězí v prestižní mezinárodní soutěži ČBMO
Obrazem: Výstavu jabloneckého fotoklubu Balvan zahájili v kině Radnice

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V josefodolském kostele vystoupí na adventním koncertě ZUŠ Tanvald

V Kostele Proměnění Páně v Josefově Dole se ve čtvrtek 14. prosince od 17.30 sejdou účastníci na adventním koncertě. Žáci se svými učiteli ze Základní umělecké školy z Tanvaldu již řadu let pořádají sérii adventních koncertů po Tanvaldsku a i letos navštíví se svými koledami a svátečními melodiemi kostel v Josefově Dole. Každoročně tak posluchače předvánočně naladí a vytvoří nádhernou sváteční atmosféru. Přehled dalších předvánočních akcí a koncertů

DD Pohoda Turnov se zapojil do projektu Ježíškova vnoučata

Na základě podnětu Krajského úřadu Libereckého kraje se Zdravotně sociální služby Turnov zapojily do projektu Českého rozhlasu - Ježíškova vnoučata. Tento projekt propojuje osamocené lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dotace přispěla na obnovu zeleně v Jablonci
Big´O´Band Marka Ottla divadlo roztančil
Atleti LIAZU získali první cenu Euroregionu Nisa
V Jablonci si můžete zahrát proti mistrům světa v malém fotbale
Dopravní omezení na průtahu Libercem skončí ve středu

Nejčtenější články

12.12.: Jablonecký vánoční strom se kvůli větru naklonil a raději ho odstraní
11.12.: Program Vánočních slavností 2017 v Jablonci nad Nisou
11.12.: Hasiči zasahovali o víkendu u 19 nehod, u Turnova zemřel řidič

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Jitka Abrahamová - KOMUNIKACE na základě Emoční inteligence

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT