Obrazem: Výstava autogramů slavných osobností

13.03.2012 16:46:53 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Výstava autogramů slavných osobností

Každé úterý v březnu 2012 v rámci měsíce čtenářů probíhá v knihovně na pobočce Mšeno výstava autogramů slavných osobností s názvem Fragmenty ze sbírky autogramů sběratele Michala Polmana.

Co mají společného slavná jména jako Masaryk, Francis, Hrabal, Kopecký, Libenský, Stašová, Dubček, Šlitr, Komárek, Tříska, Armstrong… a mnoho dalších? Setkávají se ve sbírce Michala Polmana z Jablonce nad Nisou.

Michal Polman působí jako učitel a zástupce ředitele Základní školy Mozartova ve Mšeně. Tomuto koníčku se věnuje již téměř čtvrt století. Jeho rozsáhlá sbírka obsahuje více jak čtyři tisíce podpisů slavných umělců – hudebníků, herců, výtvarníků, ale i politiků, sportovců či zajímavých a mimořádných osobností. Mezi jeho nejvýznamnější úlovky patří například podpis Louise Armstronga, Jiřího Voskovce, Bohumila Hrabala, spisovatele Dicka Francise nebo držitele světového rekordu v běhu na 400 m atleta Lee Evanse či kompletního olympijského týmu včetně zlatých hokejistů z Nagana.

První podpis do své sbírky získal Michal od slavného skokana na lyžích Jiřího Rašky, kterého si nechal podepsat do památníčku. Jeho opravdový zájem o sběratelství však přišel o několik let později, v roce 1988, kdy se dostal na první autogramiádu organizovanou tehdejším Československým klubem sběratelů autogramů. Na setkání sběratelů měl obrovské štěstí, protože mezi hosty byli zrovna herci jako např. Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský či spisovatel Bohumil Hrabal. A tam svému koníčku Michal Polman propadl natrvalo. Ačkoliv dává přednost podpisům, které získá od slavných lidí přímým kontaktem, velmi si cení i několika unikátů, které obdržel nepřímo, ale v jeho četné sbírce zaujímají  přední a čestná místa. Své unikáty ukládá Michal do jednotlivých šanonů, opatřuje je různými zajímavostmi a fotografiemi. Za každým podpisem se skrývá zajímavý lidský osud či historka týkající se jeho získání. Jak sám Michal říká: „Víte, tenhle koníček mi nepřináší pouze potěšení a radost ze setkání s nějakým zajímavým člověkem, ale rozšiřuje i mé vědomosti, neboť když od nějaké známé osobnosti získáte autogram, začínáte se více a hlouběji zajímat o oblast jeho zájmu“.

Zajímavou výstavu autogramů slavných osobností sběratele Michala Polmana je možné zhlédnout každé úterý v březnu, kdy dopoledne je knihovna vyhrazena školním dětem a odpolední hodiny od 12.00 – 17.00 pak široké veřejnosti.


Pobočka Městské knihovny ve Mšeně se nachází v budově Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou a vede ji Zuzana Svobodná. I přes svůj nevelký prostor  dokáže knihovna mládeži i veřejnosti nabídnout nejen širokou škálu knih a časopisů, ale organizuje i rozmanité a zajímavé akce. Například zde již tradičně probíhají besedy věnované Vánocům či Velikonocům, při kterých si zájemci mohou popovídat o symbolech, tradicích i obyčejích, dětem je následně věnován prostor pro sdílení jejich vlastních zážitků a prožitků v jejich rodinách.

Mšenská pobočka se také v loňském roce připojila ke školní Noci s Andersenem na ZŠ Mozartova a připravila literární program. Děti si kromě povídání o Hansi Christianovi Andersenovi a Václavu Čtvrtkovi, kterým byl loňský ročník věnován, také zasoutěžily. Při jedné z dalších besed se pak zájemci seznamují s knihovnou a knihou na pobočce Mšeno, kdy se dozvídají mnoho zajímavého o výrobě a historii knih, o knihovnách, jejich funkcích a významu. Další zajímavou akcí je tzv. „Pasování na čtenáře“, probíhající v období, které je nějakým způsobem spojeno s knihou či knihovnou, jako je např. měsíc březen – Měsíc knihy, Den pro dětskou knihu či Týden knihoven. Žáci poznávají, ze které knížky je čtený úryvek a jejich odměnou je  roční registrace v knihovně zdarma. Děti z prvních tříd měly v knihovně také možnost navštívit a zhlédnout pohádku „O Červené Karkulce“.

O akcích konaných v mšenské pobočce knihovny či o nových a zajímavých titulech z nových knih se žáci mohou dozvědět ze školního časopisu Baby koktejl, který vychází každý třetí měsíc.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn