Obrazem: Výstava autogramů slavných osobností

13.03.2012 16:46:53 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Výstava autogramů slavných osobností

Každé úterý v březnu 2012 v rámci měsíce čtenářů probíhá v knihovně na pobočce Mšeno výstava autogramů slavných osobností s názvem Fragmenty ze sbírky autogramů sběratele Michala Polmana.

Co mají společného slavná jména jako Masaryk, Francis, Hrabal, Kopecký, Libenský, Stašová, Dubček, Šlitr, Komárek, Tříska, Armstrong… a mnoho dalších? Setkávají se ve sbírce Michala Polmana z Jablonce nad Nisou.

Michal Polman působí jako učitel a zástupce ředitele Základní školy Mozartova ve Mšeně. Tomuto koníčku se věnuje již téměř čtvrt století. Jeho rozsáhlá sbírka obsahuje více jak čtyři tisíce podpisů slavných umělců – hudebníků, herců, výtvarníků, ale i politiků, sportovců či zajímavých a mimořádných osobností. Mezi jeho nejvýznamnější úlovky patří například podpis Louise Armstronga, Jiřího Voskovce, Bohumila Hrabala, spisovatele Dicka Francise nebo držitele světového rekordu v běhu na 400 m atleta Lee Evanse či kompletního olympijského týmu včetně zlatých hokejistů z Nagana.

První podpis do své sbírky získal Michal od slavného skokana na lyžích Jiřího Rašky, kterého si nechal podepsat do památníčku. Jeho opravdový zájem o sběratelství však přišel o několik let později, v roce 1988, kdy se dostal na první autogramiádu organizovanou tehdejším Československým klubem sběratelů autogramů. Na setkání sběratelů měl obrovské štěstí, protože mezi hosty byli zrovna herci jako např. Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský či spisovatel Bohumil Hrabal. A tam svému koníčku Michal Polman propadl natrvalo. Ačkoliv dává přednost podpisům, které získá od slavných lidí přímým kontaktem, velmi si cení i několika unikátů, které obdržel nepřímo, ale v jeho četné sbírce zaujímají  přední a čestná místa. Své unikáty ukládá Michal do jednotlivých šanonů, opatřuje je různými zajímavostmi a fotografiemi. Za každým podpisem se skrývá zajímavý lidský osud či historka týkající se jeho získání. Jak sám Michal říká: „Víte, tenhle koníček mi nepřináší pouze potěšení a radost ze setkání s nějakým zajímavým člověkem, ale rozšiřuje i mé vědomosti, neboť když od nějaké známé osobnosti získáte autogram, začínáte se více a hlouběji zajímat o oblast jeho zájmu“.

Zajímavou výstavu autogramů slavných osobností sběratele Michala Polmana je možné zhlédnout každé úterý v březnu, kdy dopoledne je knihovna vyhrazena školním dětem a odpolední hodiny od 12.00 – 17.00 pak široké veřejnosti.


Pobočka Městské knihovny ve Mšeně se nachází v budově Základní školy Mozartova v Jablonci nad Nisou a vede ji Zuzana Svobodná. I přes svůj nevelký prostor  dokáže knihovna mládeži i veřejnosti nabídnout nejen širokou škálu knih a časopisů, ale organizuje i rozmanité a zajímavé akce. Například zde již tradičně probíhají besedy věnované Vánocům či Velikonocům, při kterých si zájemci mohou popovídat o symbolech, tradicích i obyčejích, dětem je následně věnován prostor pro sdílení jejich vlastních zážitků a prožitků v jejich rodinách.

Mšenská pobočka se také v loňském roce připojila ke školní Noci s Andersenem na ZŠ Mozartova a připravila literární program. Děti si kromě povídání o Hansi Christianovi Andersenovi a Václavu Čtvrtkovi, kterým byl loňský ročník věnován, také zasoutěžily. Při jedné z dalších besed se pak zájemci seznamují s knihovnou a knihou na pobočce Mšeno, kdy se dozvídají mnoho zajímavého o výrobě a historii knih, o knihovnách, jejich funkcích a významu. Další zajímavou akcí je tzv. „Pasování na čtenáře“, probíhající v období, které je nějakým způsobem spojeno s knihou či knihovnou, jako je např. měsíc březen – Měsíc knihy, Den pro dětskou knihu či Týden knihoven. Žáci poznávají, ze které knížky je čtený úryvek a jejich odměnou je  roční registrace v knihovně zdarma. Děti z prvních tříd měly v knihovně také možnost navštívit a zhlédnout pohádku „O Červené Karkulce“.

O akcích konaných v mšenské pobočce knihovny či o nových a zajímavých titulech z nových knih se žáci mohou dozvědět ze školního časopisu Baby koktejl, který vychází každý třetí měsíc.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hokejisté Turnova vstupují do sezony, proběhne i nábor dětí

V září pravidelně startuje hokejová sezona a vstupuje do ní i klub HC Turnov 1931. V neděli 19. září můžete od 18 hodin navštívit první utkání mužů na domácím Zimním stadionu Ludvíka Koška, soupeřem v krajské lize bude celek HC Slavoj Liberec. V permanenci už je i mládež a náborová akce pod názvem Pojď hrát hokej se v Turnově koná v úterý 21. září od 14.30. Více informací

Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků

FOTO: Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků Závod v přespolním běhu Posvícenský koláč pořádala v soboru 11. září T. J. Sokol Studenec. Za ideálního běžeckého počasí se na startovní čáru postavilo 352 závodníků. Závod mužů byl zároveň 46. ročníkem Memoriálu Mirka Háka, zde si pro zasloužené prvenství doběhl František Vágenknecht z Nové Paky a zopakoval si vítězství z let 2015 a 2016. Výsledky a fotogalerie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči v neděli 19. září uctí památku zesnulých kolegů
Sobotní odpoledne v jablonecké hale patřilo házenkářům
Boží muka v Nové Vsi postavili synové na památku svého zesnulého otce
Obrazem: Krajský přebor juniorstva a dorostu proběhl v Jablonci
Jablonec daroval celkem milion třem moravským městům

Nejčtenější články

16.09.: Zeppelin ZF brázdí nebe nad Českem, proletí i nad Jabloncem
16.09.: Strážníci na místě do minuty, muži pomohl jediný kolemjdoucí
18.09.: Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn