Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

30.05.2012 19:52:13 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonecko

Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

Diskusní setkání na téma  přítomnosti a budoucnosti sklářského průmyslu proběhlo dnes v prostorách Eurocentra s následnou prohlídkou  a malým pohoštěním v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde probíhá nová výstava „Ingrid – víc než jen značka“.  

Tuzemské sklářství ožívá, což je patrné jak v objemech tržeb, tak i ve zvyšujícím se počtu pracovníků. Provoz otevírají menší sklárny, v blízké době např. Bohemia Machine Glass. Budoucnost tohoto trendu ve sklářském průmyslu bude ovšem záviset na tom, zda se podaří posílit odborné střední školství a spolupráci mezi školami a podniky. Takové jsou závěry dnešního setkání v Jablonci nad Nisou, jehož se zúčastnilo více jak pět desítek zástupců sklářských podniků a organizací, škol a veřejné správy z regionu.

Jak uvedla Magda Purkrábková, tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR, členské organizace svazu, dosáhly předloni tržby zhruba 32 miliard korun, v loňském roce to bylo již téměř 34 miliard korun. Přímý vývoz dosáhnul v minulém roce přes 22 miliard korun.

Z hlediska Evropy si Česká republika udržuje poměrně dobrou pozici se svými 1,4 až 1,5 miliony tun vyrobeného skla ročně, přičemž převážná část produkce pochází z automatizovaných linek.

Co se týká počtu zaměstnanců ve sklářství, se čtrnácti a půl tisíci pracovníků je ČR na  4. místě v Evropě. Počet pracovníků se opět začíná zvyšovat a podniky vyjadřují stále větší poptávku po absolventech škol. Jak však zaznělo při setkání, zájem o studium sklářství je velmi malý a podniky se začínají potýkat s nedostatkem pracovníků. Dle Martina Hlubečka, zástupce ředitelky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodu, sklářské školství kolabuje. Budoucím rizikem je také fakt, že se již několik let nevyučuje obor technologie skla a někteří umělečtí řemeslníci odcházejí do zahraničí, např. do Itálie. Proto školy i podniky usilují o těsnou spolupráci.

Touto cestou se vydala společnost Preciosa, která celkově zaměstnává na pět tisíc zaměstnanců, a která založila Nadaci Preciosa. Jak uvedla personální ředitelka společnosti Jana Havlíčková, díky Nadaci si mohou sáhnout na nové pracovníky. Potřebují mimo jiné technology, konstruktéry, designéry. Nabízejí studentům možnost flexibilní práce při studiu a účast na projektech.

Akci zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 53 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Očkovací centrum chce Jablonec připravit k začátku března
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům

Nejčtenější články

22.01.: Na jablonecké křižovatce se srazil autobus s kamionem
20.01.: Na zasněžené silnici v Desné se po smyku srazil s protijedoucím autem
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn