Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

30.05.2012 19:52:13 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonecko

Obrazem: Tuzemské sklářství ožívá

Diskusní setkání na téma  přítomnosti a budoucnosti sklářského průmyslu proběhlo dnes v prostorách Eurocentra s následnou prohlídkou  a malým pohoštěním v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde probíhá nová výstava „Ingrid – víc než jen značka“.  

Tuzemské sklářství ožívá, což je patrné jak v objemech tržeb, tak i ve zvyšujícím se počtu pracovníků. Provoz otevírají menší sklárny, v blízké době např. Bohemia Machine Glass. Budoucnost tohoto trendu ve sklářském průmyslu bude ovšem záviset na tom, zda se podaří posílit odborné střední školství a spolupráci mezi školami a podniky. Takové jsou závěry dnešního setkání v Jablonci nad Nisou, jehož se zúčastnilo více jak pět desítek zástupců sklářských podniků a organizací, škol a veřejné správy z regionu.

Jak uvedla Magda Purkrábková, tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR, členské organizace svazu, dosáhly předloni tržby zhruba 32 miliard korun, v loňském roce to bylo již téměř 34 miliard korun. Přímý vývoz dosáhnul v minulém roce přes 22 miliard korun.

Z hlediska Evropy si Česká republika udržuje poměrně dobrou pozici se svými 1,4 až 1,5 miliony tun vyrobeného skla ročně, přičemž převážná část produkce pochází z automatizovaných linek.

Co se týká počtu zaměstnanců ve sklářství, se čtrnácti a půl tisíci pracovníků je ČR na  4. místě v Evropě. Počet pracovníků se opět začíná zvyšovat a podniky vyjadřují stále větší poptávku po absolventech škol. Jak však zaznělo při setkání, zájem o studium sklářství je velmi malý a podniky se začínají potýkat s nedostatkem pracovníků. Dle Martina Hlubečka, zástupce ředitelky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodu, sklářské školství kolabuje. Budoucím rizikem je také fakt, že se již několik let nevyučuje obor technologie skla a někteří umělečtí řemeslníci odcházejí do zahraničí, např. do Itálie. Proto školy i podniky usilují o těsnou spolupráci.

Touto cestou se vydala společnost Preciosa, která celkově zaměstnává na pět tisíc zaměstnanců, a která založila Nadaci Preciosa. Jak uvedla personální ředitelka společnosti Jana Havlíčková, díky Nadaci si mohou sáhnout na nové pracovníky. Potřebují mimo jiné technology, konstruktéry, designéry. Nabízejí studentům možnost flexibilní práce při studiu a účast na projektech.

Akci zorganizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 53 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
Jablonecký běh do pohody trochu jinak
Už je opět přístupná vyhlídka v 17. patře budovy krajského úřadu
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku
Ministerstvo kultury určilo Jablonci 1,4 miliony korun na památky

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
02.06.: V Městské galerii MY zahájí odloženou výstavu mladých krajinářů
02.06.: Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn