Obrazem: Ohňostroje nad Jabloncem
01.01.2013 18:57:38 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Tradiční pestrobarevné novoroční ohňostroje rozjasnily na přelomu starého a nového roku nebe nad Jabloncem.
O historii ohňostrojů se můžeme dočíst tyto zajímavé informace:
Historie ohňostrojů je spojena s historií černého, respektive střelného prachu. Patrně první zmínka je datována na přelom našeho letopočtu, kdy se v Číně používá k lékařským účelům směs ledku a síry, tedy základních substancí střelného prachu.
Ale již za dynastie HAN (206–220 před naším letopočtem) sloužil k výrobě petard bambus, který se upravoval (patrně pražením). Takto upravený bambus (známý jako "bian pao") dokázal vydávat velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů. Jižní a severní dynastie (420–581 našeho letopočtu) nevyužívaly petardy pouze k zahánění zlých duchů, ale také při modlitbách za štěstí a prosperitu.
Vynález střelného prachu a prvního opravdového ohňostroje je spojován s Čínou, i když by se měla brát v potaz i Indie. Přesné datum vynálezu střelného prachu již patrně nezjistíme, nicméně od té doby jakákoli událost – např. narození, smrt, svatba, korunovace, oslava Nového roku se staly podnětem pro "pyrotechniky".
Mimo čínské uzemí však informace o střelném prachu a ohňostrojích pronikaly velmi pomalu. Znalost výroby střelného prachu přešla z Orientu nejprve do Byzance a teprve ve 13. století do ostatních států Evropy. Například teprve v jedné z kronik ze 14. století kronikář připisuje freiberskému mnichovi Bertholdu Schwarzovi "vynález střelného prachu". První zmínka o výrobě střelného prachu v Čechách je z roku 1432, hlavní surovinou byl samozřejmě sanytr (ledek draselný).
V Čechách se pořádalo nejvíce ohňostrojů patrně za vlády Rudolfa II. Habsburského (1552–1612). Rudolf II., známý též jako "vladař alchymista", shromáždil u svého dvora mnoho alchymistů, vědců, malířů a sochařů z celého světa, kteří, mimo jiné, prováděli chemické pokusy a sestavovali ohňostroje. Známou osobností v tomto oboru byl kupříkladu malíř a sochař Giuseppe Arcimboldo.
Ovšem znalost výroby střelného prachu a výroby ohňostrojů se rychle šířila a stejně jako v Číně i zde nemohl ohňostroj chybět u žádné významné události nebo zábavy šlechty.
Do Ameriky s sebou přivezli své nadšení pro ohňostroje první přistěhovalci. Ohňostroje a černý prach (jedna ze součástí střelného prachu) byly využívány již dlouho před americkou válkou za nezávislost. Je například zajímavé, že úplně první oslava Dne nezávislosti se konala v roce 1777, tedy šest let před tím, než samotná válka za nezávislost skončila. A ohňostroje byly samozřejmě součástí těchto oslav. Také v roce 1789 byla inaugurace George Washingtona doprovázena ohňostrojnou show. A obliba hluku a barev přetrvala až do dneška...
Související články
Silvestrovská noc objektivem našich čtenářů
Obrazem: Silvestrovská noc v Jablonci
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek
Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc
Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži
Nejnovější články
V Bedřichově se u parkoviště srazila dvě auta
Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti
Od 18. ledna začalo platit dopravní omezení v úseku Rádlo - Jeřmanice
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno
Nejčtenější články
18.01.: V Jablonci už napadlo 83 cm sněhu. Lidé vyhazují sníh na uklizené ulice
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
19.01.: Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
Odkazy
- Internetové aplikace
- Naše Pojizeří
- Jablonecké kulturní a informační centrum
- Jiskra Mšeno Jablonec
- Rugby Club Griffins Jablonec
- Atletika s radostí
Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks fake watches uk
fake watches| RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.