Obrazem: Když ve škole straší

31.10.2012 21:55:18 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Když ve škole straší

Čarodějové a čarodějnice, duchové, vyřezávané dýně, úkoly plněné jen za světla zapálených svíček a doprovázené strašidelnými zvuky - taková byla atmosféra při středečních oslavách svátku Halloween v Základní škole Mozartova v Jablonci nad Nisou.
 

Halloween (píše se také jako Hallowe’en) je populární především v anglo-saských zemích, slaví se každoročně 31. října. Slovo halloween je zkrácenina spojení “All-hallow-even”, což doslova znamená předvečer všech svatých. Historie sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští keltové slavili konec žní.

Symboly Halloweenu

Dýně - asi nejznámějším symbolem Halloweenu je oranžová dýně, která se vydlabe, vyřeže se do ní co nejstrašidelnější obličej a uvnitř se zapálí svíčka.

Čarodějnice – velké množství halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímaní ve spojení s čarodějnicemi. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla.

Kočky – již staří Egypťané vnímali kočku jako posvátnou bytost, jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Kočky byly již od středověku považovány za mazlíčky čarodějnic a jako symboly Halloweenu tak zůstaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating –  v překladu Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Především děti, obvykle převlečené do více či méně strašidelných obleků obcházejí domy v sousedství a koledují sladkosti. Koleduje se obvykle od 17 do 20 hodin.

Hororové historky – je zvykem si večer rovněž vyprávět smyšlené hororové příběhy – čím strašidelnější, tím lepší. Velké množství (především komediálních) seriálů rovněž v týden Halloweenu vysílá speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod – ve městech je obvykle uspořádán průvod v maskách (Halloween Parade), každý ze zúčastněných se snaží mít tu nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Jedním z nejznámějších organizovaných průvodů je newyorský The Village Halloween Parade.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 51 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hokejisté Turnova vstupují do sezony, proběhne i nábor dětí

V září pravidelně startuje hokejová sezona a vstupuje do ní i klub HC Turnov 1931. V neděli 19. září můžete od 18 hodin navštívit první utkání mužů na domácím Zimním stadionu Ludvíka Koška, soupeřem v krajské lize bude celek HC Slavoj Liberec. V permanenci už je i mládež a náborová akce pod názvem Pojď hrát hokej se v Turnově koná v úterý 21. září od 14.30. Více informací

Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků

FOTO: Už 54. ročník Posvícenského koláče přilákal 352 závodníků Závod v přespolním běhu Posvícenský koláč pořádala v soboru 11. září T. J. Sokol Studenec. Za ideálního běžeckého počasí se na startovní čáru postavilo 352 závodníků. Závod mužů byl zároveň 46. ročníkem Memoriálu Mirka Háka, zde si pro zasloužené prvenství doběhl František Vágenknecht z Nové Paky a zopakoval si vítězství z let 2015 a 2016. Výsledky a fotogalerie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj se stále drží na svém, mírně roste Covid-19 celostátně
Béčko FK přivezlo z Teplic (Dubí) jeden bod
Hasiči v neděli 19. září uctí památku zesnulých kolegů
Sobotní odpoledne v jablonecké hale patřilo házenkářům
Boží muka v Nové Vsi postavili synové na památku svého zesnulého otce

Nejčtenější články

16.09.: Zeppelin ZF brázdí nebe nad Českem, proletí i nad Jabloncem
16.09.: Strážníci na místě do minuty, muži pomohl jediný kolemjdoucí
18.09.: Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn