Obrazem: Když ve škole straší

31.10.2012 21:55:18 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Školství | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Když ve škole straší

Čarodějové a čarodějnice, duchové, vyřezávané dýně, úkoly plněné jen za světla zapálených svíček a doprovázené strašidelnými zvuky - taková byla atmosféra při středečních oslavách svátku Halloween v Základní škole Mozartova v Jablonci nad Nisou.
 

Halloween (píše se také jako Hallowe’en) je populární především v anglo-saských zemích, slaví se každoročně 31. října. Slovo halloween je zkrácenina spojení “All-hallow-even”, což doslova znamená předvečer všech svatých. Historie sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští keltové slavili konec žní.

Symboly Halloweenu

Dýně - asi nejznámějším symbolem Halloweenu je oranžová dýně, která se vydlabe, vyřeže se do ní co nejstrašidelnější obličej a uvnitř se zapálí svíčka.

Čarodějnice – velké množství halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímaní ve spojení s čarodějnicemi. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla.

Kočky – již staří Egypťané vnímali kočku jako posvátnou bytost, jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Kočky byly již od středověku považovány za mazlíčky čarodějnic a jako symboly Halloweenu tak zůstaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating –  v překladu Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Především děti, obvykle převlečené do více či méně strašidelných obleků obcházejí domy v sousedství a koledují sladkosti. Koleduje se obvykle od 17 do 20 hodin.

Hororové historky – je zvykem si večer rovněž vyprávět smyšlené hororové příběhy – čím strašidelnější, tím lepší. Velké množství (především komediálních) seriálů rovněž v týden Halloweenu vysílá speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod – ve městech je obvykle uspořádán průvod v maskách (Halloween Parade), každý ze zúčastněných se snaží mít tu nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Jedním z nejznámějších organizovaných průvodů je newyorský The Village Halloween Parade.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 51 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na jablonecký úřad můžete zajít i v sobotu 6. června

První červnovou sobotu, 6. 6., bude otevřená budova jabloneckého magistrátu v ulici Komenského 8. Zájemci si od 8 do 12 hodin mohou vyřídit občanské průkazy, cestovní pasy, otevřené budou i přepážky evidence obyvatel, registr řidičů a vozidel.

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 už pouze sedm lidí, uvolňují se hranice
Sedmihorské léto 2020 bude!
V Zásadě zahraje kapela Vohon
Kittelův dům ožije v červnu pohádkou i svatojánskými slavnostmi
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Obrazem: Fotbalová rozlučka Jozefa Kadlice v Tanvaldě
03.06.: Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn