Inzerce NJ

Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

18.06.2017 15:30:00 | Autor: Jaroslav Švásta | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

K oslavám Mezinárodního dne archivů se připojil v pátek 9. června 2017 i Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou tradičním Dnem otevřených dveří, a to již pošesté. Ředitel Okresního archivu Jan Kašpar přivítal první velmi početnou skupinu třiceti zájemců, mezi kterými byl i primátor Jablonce Petr Beitl, již v 9 hodin.

Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.

U příležitosti 111. výročí položení základního kamene jablonecko - mšenské přehrady (1906) měli návštěvníci možnost si prohlédnout i některé dosud veřejnosti neznámé dokumenty spojené se vznikem přehrady. O den dříve byla zahájena v Domě Scheybalových výstava také s tématem jablonecké přehrady, pod názvem Jablonecké moře. Dále bylo připomenuto 55. výročí spojení Mšena - a Vrkoslavic - s Jabloncem (1962).

Zajímavé byly také dokumenty k novostavbě železnobrodské Městské spořitelny i hotelu Cristal - Pallace a k původní budově jabloneckého hotelu Merkur, obě tyto budovy spojovalo obloukovité průčelí. Pan ředitel Jan Kašpar představil i jediný originální dokument od císařovny Marie Terezie. Zachovala se i kniha kronika německého horského spolku se zápisem z 21. června 1935, kdy Alfred Wünsch dokončil 500. výstup k rozhledně na Proseči. A ředitel Okr. archivu řekl, že jemu stačil jediný přímý výstup k rozhledně k získání velikého respektu k tomuto výkonu. Poprvé také mohli návštěvníci shlédnout dokumenty z pozůstalosti prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera mladšího (1808 - 1869), které do Jablonce přivezl v letošním březnu jeho příbuzný, pan Ulrich Schwehn z německého Haigeru.

Návštěvníkům archivu jsou k dispozici i různé obecní nebo spolkové zpravodaje. Prohlídku archivu zakončilo povídání o současném sídlu archivu - monumentální budově postavené jako jablonecký Městský starobinec s chudobincem v letech 1908 - 1909.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

O post ředitele krajské záchranky usiluje deset uchazečů

Celkem deset uchazečů se přihlásilo do výběrového řízení na ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Možnost měli do pátku 13. října 2017. V současné době je posuzováno, zda splnili veškeré podmínky. „Ve středu 18. října uchazeči podstoupí pohovor s psychologem a o týden později, 25. října, je bude devítičlenná výběrová komise hodnotit. Následně radě kraje navrhne pořadí kandidátů a ta poté dle doporučení vybere vítěze," komentuje postup Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Od listopadu bude platit upravený tarif IDOL, připravují se i další změny

Rada kraje odsouhlasila úpravy tarifu integrovaného dopravního systému IDOL. V návrhu Tarifu IDOL s platností od 1. 11. 2017 nedochází k žádným zásadním cenovým změnám. „Nejvýznamnějšími změnami v Tarifu IDOL je zapracování platnosti IDOL ve všech rychlících ČD a dále změna platnosti všech časových jízdních dokladů, což znamená, že nově půjde koupit časový doklad od jakéhokoliv data," vysvětlil náměstek Marek Pieter. Další informace o rozšíření IDOL


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z vysocké přehlídky doporučuje porota jeden soubor do Hronova
V Jablonci kontrolovali dodržování vyhlášky o provozování hazardu
Příjemné setkání fotbalových legend
Z přestřelky vyšli lépe jablonečtí hokejisté
Obrazem: Sedmá Podzimní zábava v Tanvaldě

Nejčtenější články

21.10.: Volby 2017 v Jablonci nad Nisou
21.10.: Jak jste hlasovali v parlamentních volbách?
22.10.: Obrazem: Parlamentní volby v Tanvaldě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Poradíme Vám, jak ušetřit za vytápění i energie, jak využívat solární energii a úsporné zdroje světla a vody.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT