Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

18.06.2017 15:30:00 | Autor: Jaroslav Švásta | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

K oslavám Mezinárodního dne archivů se připojil v pátek 9. června 2017 i Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou tradičním Dnem otevřených dveří, a to již pošesté. Ředitel Okresního archivu Jan Kašpar přivítal první velmi početnou skupinu třiceti zájemců, mezi kterými byl i primátor Jablonce Petr Beitl, již v 9 hodin.

U příležitosti 111. výročí položení základního kamene jablonecko - mšenské přehrady (1906) měli návštěvníci možnost si prohlédnout i některé dosud veřejnosti neznámé dokumenty spojené se vznikem přehrady. O den dříve byla zahájena v Domě Scheybalových výstava také s tématem jablonecké přehrady, pod názvem Jablonecké moře. Dále bylo připomenuto 55. výročí spojení Mšena - a Vrkoslavic - s Jabloncem (1962).

Zajímavé byly také dokumenty k novostavbě železnobrodské Městské spořitelny i hotelu Cristal - Pallace a k původní budově jabloneckého hotelu Merkur, obě tyto budovy spojovalo obloukovité průčelí. Pan ředitel Jan Kašpar představil i jediný originální dokument od císařovny Marie Terezie. Zachovala se i kniha kronika německého horského spolku se zápisem z 21. června 1935, kdy Alfred Wünsch dokončil 500. výstup k rozhledně na Proseči. A ředitel Okr. archivu řekl, že jemu stačil jediný přímý výstup k rozhledně k získání velikého respektu k tomuto výkonu. Poprvé také mohli návštěvníci shlédnout dokumenty z pozůstalosti prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera mladšího (1808 - 1869), které do Jablonce přivezl v letošním březnu jeho příbuzný, pan Ulrich Schwehn z německého Haigeru.

Návštěvníkům archivu jsou k dispozici i různé obecní nebo spolkové zpravodaje. Prohlídku archivu zakončilo povídání o současném sídlu archivu - monumentální budově postavené jako jablonecký Městský starobinec s chudobincem v letech 1908 - 1909.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od ledna je U Zlatého beránka k vidění výstava krajin Českého ráje

Galerie U Zlatého beránka v Turnově nabízí prodejní výstavu akvarelů, které zachycují krásy Českého ráje. Autorkou akvarel je turnovská rodačka a malířka Libuše Šmejcová. Autorka učila mnoho let na učňovské škole v Turnově zlatnické technologie, výtvarné kreslení a modelování. Nyní žije a tvoří jako důchodkyně v Rovensku pod Troskami. Výstavu můžete zhlédnout od 8. ledna do 3. dubna 2018 v prvním patře turnovského infocentra. Vstup na výstavu je zdarma.

Liberecký kraj hledá nového ředitele Domova důchodců v Jindřichovicích

Ředitel Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem Petr Pávek, který v říjnových volbách získal mandát v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, se kvůli práci poslance vzdal místa ředitele domova důchodců. Rada kraje proto v úterý 9. ledna odsouhlasila vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele. Nového ředitele Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem by měla odborná komise vybrat a doporučit Radě Libereckého kraje ke schválení do 20. února tohoto roku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Místo postupu ostuda
Obrazem: Myslivecký bál v Bozkově 2018
Bilance dopravních nehod v roce 2017 v Libereckém kraji
Kokonín se připojí na čistírnu odpadních vod v Rychnově
Jablonecký primátor se už sešel v roce 2018 i s představiteli církví

Nejčtenější články

19.01.: Při střetu s vlakem na přejezdu v Tanvaldě zemřela žena
18.01.: Sníh komplikuje nadále dopravu v Libereckém kraji
19.01.: Vlak narazil ve Smržovce do zábrany na konci kolejiště

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT