Inzerce NJ

Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

18.06.2017 15:30:00 | Autor: Jaroslav Švásta | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Jablonecké archivní cimélie 17

K oslavám Mezinárodního dne archivů se připojil v pátek 9. června 2017 i Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou tradičním Dnem otevřených dveří, a to již pošesté. Ředitel Okresního archivu Jan Kašpar přivítal první velmi početnou skupinu třiceti zájemců, mezi kterými byl i primátor Jablonce Petr Beitl, již v 9 hodin.

U příležitosti 111. výročí položení základního kamene jablonecko - mšenské přehrady (1906) měli návštěvníci možnost si prohlédnout i některé dosud veřejnosti neznámé dokumenty spojené se vznikem přehrady. O den dříve byla zahájena v Domě Scheybalových výstava také s tématem jablonecké přehrady, pod názvem Jablonecké moře. Dále bylo připomenuto 55. výročí spojení Mšena - a Vrkoslavic - s Jabloncem (1962).

Zajímavé byly také dokumenty k novostavbě železnobrodské Městské spořitelny i hotelu Cristal - Pallace a k původní budově jabloneckého hotelu Merkur, obě tyto budovy spojovalo obloukovité průčelí. Pan ředitel Jan Kašpar představil i jediný originální dokument od císařovny Marie Terezie. Zachovala se i kniha kronika německého horského spolku se zápisem z 21. června 1935, kdy Alfred Wünsch dokončil 500. výstup k rozhledně na Proseči. A ředitel Okr. archivu řekl, že jemu stačil jediný přímý výstup k rozhledně k získání velikého respektu k tomuto výkonu. Poprvé také mohli návštěvníci shlédnout dokumenty z pozůstalosti prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera mladšího (1808 - 1869), které do Jablonce přivezl v letošním březnu jeho příbuzný, pan Ulrich Schwehn z německého Haigeru.

Návštěvníkům archivu jsou k dispozici i různé obecní nebo spolkové zpravodaje. Prohlídku archivu zakončilo povídání o současném sídlu archivu - monumentální budově postavené jako jablonecký Městský starobinec s chudobincem v letech 1908 - 1909.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na festivalu národnostních menšin se předvedly soubory z několika krajů

Téměř dvacítka převážně romských hudebních a tanečních souborů zaplnila v sobotu 19. srpna Dům kultury v Liberci. Pod záštitou Libereckého kraje a za přítomnosti hejtmana Martina Půty a jeho náměstka pro sociální oblast Pavla Svobody se tu konal 6. ročník Hudebního festivalu národnostních menšin. Hlavním magnetem kulturního programu, který moderoval Richard Samko, byla kapela Ludva Gizman. V obložení diváků, prosících o autogram, se ocitl také zpěvák ze Superstar Jan Bendig. Až z Kladna dorazila kapela Gipsy, skupina Badura Band přijela z Hradce Králové. Mezi tanečními soubory se vedle místních blýskly skupiny z Prahy, Broumova nebo Kolína. Na hudební festival přišlo bezmála 1700 diváků.

Kapela Magnum Jazz Bigband zavítá do Jablonce nad Jizerou

Přijďte si vychutnat nálož osvěžující hudby v podání 45 členné kapely Magnum Jazz Band. Zazní známé skladby od interpretů, jako jsou Stevie Wonder nebo Amy Winehouse. Ve svém repertoáru má kapela i známé filmové melodie. Koncert se uskuteční v pátek 25. srpna od 19 hodin v parku Pilišťata v Jablonci nad Jizerou. Další informace o koncertu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté kontrolovali houbaře i motoristy v lesích v Jizerských horách
Střípky z městské policie: Grilování u paneláku i opilá matka s dítětem
Václav Vydra: Divadlo se nedá provozovat jen jako práce, musí bavit
Krajská záchranka dostane během čtyř let 22 nových vozidel
Death metal zazní na Troskách, aby pomohl malé holčičce

Nejčtenější články

21.08.: Obrazem: Letní slavnost Eurion na Smržovce 2017
21.08.: Obrazem: Borůvková parní sobota na zubačce 2017
22.08.: Řidič se nevešel s autem na most mezi Navarovem a Držkovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT