Obrazem: Drátování bez hranic

31.03.2012 14:20:21 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Drátování bez hranic

Vernisáž výstavy s tvůrčí dílnou autora výstavy Ladislava Lokajíčka se konala v pátek 30. března v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou.

Drátenictví jako specifická forma využití drátů vzniklo na severozápadě Slovenska v bývalé Trenčianské stolici (podhůří Javorníků). Důležitým faktorem rozvoje řemesla byla snadná dostupnost materiálu. Dráty pocházely ze sousedního Slezska, kde už od 16. století existovala rozvinutá železářská výroba. Drát byl levný a vzhledem k častým formanským cestám si lidé nemuseli dopředu dělat větší zásoby. K výrobě pak stačily běžné pracovní nástroje, používané v hospodářství.

Současné drátenictví, jako čistě rukodělná výroba přístupná téměř každému, se drátování setkalo s nebývalým zájmem stovek a dnes již tisíců amatérů. Z mnohých se stali profesionálové a zabývají se výrobou náročnějších předmětů. Tvorbě z drátů se věnují i mnozí výtvarníci.

V současné době má drátenická produkce  široké spektrum technik, používaných materiálů, tvarů i funkcí. Lze ji rozdělit do několika skupin, jako např. bytový design, stolování, drobné plastiky, oděvní doplňky či šperky. Najdeme zde i kombinace drátu s keramikou, sklem, textilem, dřevem a dalšími materiály. Řemeslníci, pro něž se drátování stalo obživou, se zabývá především výrobou košů, mis a misek, drobných plastik či šperků, zatímco produkce početné skupiny amatérů se zaměřuje především na šperky, opletené kameny, hrnky, kraslice, dekorace a jiné. 

Ladislav Lokajíček – technik, amatér a nadšenec – pracuje jako technik v oboru parkových a lesních úprav, vyrůstal v Tachově a nyní žije se svým synem v Mariánských Lázních. I přes náročnou práci veškerý volný čas věnuje svému synovi a čas na drátkování je pro něj vzácností. Náměty pro svá díla čerpá hlavně v přírodě, historii i běžném životě. Své objekty tvoří volnou technikou z různých druhů drátků. V poslední době nalezl zálibu v kombinování materiálů, pro výstavu v Jablonci nad Nisou si připravil i objekty v kombinaci drátu a barevného skla.

Vernisáž výstavy obohatila svým vystoupením dětská kapela Nautica složená z žáků jablonecké ZUŠ Podhorská, Radky Bělíkové, Andrey Bělíkové a Jiřího Samka pod vedením učitele Jana Krajníka. Nautica v národním finále dětské hudební soutěže Brána získala první místo v kategorii kapel do 15 let, zvláštní ocenění odborné poroty za instrumentální výkon  Jiřího Samka a cenu diváků.

Výstava bude přístupná od 3. dubna do 8. června 2012 a bude provázena doprovodným muzejním programem Drátování je radost. 10. – 13. dubna 2012 od 14.00 do 17.00 hodin – jarní kreativní dílna pro veřejnost, 14. dubna od 10.00 hodin – ateliér za účasti autora pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. 

Související článek: Hrátky s drátky

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn