Obrazem: Drátování bez hranic

31.03.2012 14:20:21 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: Drátování bez hranic

Vernisáž výstavy s tvůrčí dílnou autora výstavy Ladislava Lokajíčka se konala v pátek 30. března v Galerii Belveder v Jablonci nad Nisou.

Drátenictví jako specifická forma využití drátů vzniklo na severozápadě Slovenska v bývalé Trenčianské stolici (podhůří Javorníků). Důležitým faktorem rozvoje řemesla byla snadná dostupnost materiálu. Dráty pocházely ze sousedního Slezska, kde už od 16. století existovala rozvinutá železářská výroba. Drát byl levný a vzhledem k častým formanským cestám si lidé nemuseli dopředu dělat větší zásoby. K výrobě pak stačily běžné pracovní nástroje, používané v hospodářství.

Současné drátenictví, jako čistě rukodělná výroba přístupná téměř každému, se drátování setkalo s nebývalým zájmem stovek a dnes již tisíců amatérů. Z mnohých se stali profesionálové a zabývají se výrobou náročnějších předmětů. Tvorbě z drátů se věnují i mnozí výtvarníci.

V současné době má drátenická produkce  široké spektrum technik, používaných materiálů, tvarů i funkcí. Lze ji rozdělit do několika skupin, jako např. bytový design, stolování, drobné plastiky, oděvní doplňky či šperky. Najdeme zde i kombinace drátu s keramikou, sklem, textilem, dřevem a dalšími materiály. Řemeslníci, pro něž se drátování stalo obživou, se zabývá především výrobou košů, mis a misek, drobných plastik či šperků, zatímco produkce početné skupiny amatérů se zaměřuje především na šperky, opletené kameny, hrnky, kraslice, dekorace a jiné. 

Ladislav Lokajíček – technik, amatér a nadšenec – pracuje jako technik v oboru parkových a lesních úprav, vyrůstal v Tachově a nyní žije se svým synem v Mariánských Lázních. I přes náročnou práci veškerý volný čas věnuje svému synovi a čas na drátkování je pro něj vzácností. Náměty pro svá díla čerpá hlavně v přírodě, historii i běžném životě. Své objekty tvoří volnou technikou z různých druhů drátků. V poslední době nalezl zálibu v kombinování materiálů, pro výstavu v Jablonci nad Nisou si připravil i objekty v kombinaci drátu a barevného skla.

Vernisáž výstavy obohatila svým vystoupením dětská kapela Nautica složená z žáků jablonecké ZUŠ Podhorská, Radky Bělíkové, Andrey Bělíkové a Jiřího Samka pod vedením učitele Jana Krajníka. Nautica v národním finále dětské hudební soutěže Brána získala první místo v kategorii kapel do 15 let, zvláštní ocenění odborné poroty za instrumentální výkon  Jiřího Samka a cenu diváků.

Výstava bude přístupná od 3. dubna do 8. června 2012 a bude provázena doprovodným muzejním programem Drátování je radost. 10. – 13. dubna 2012 od 14.00 do 17.00 hodin – jarní kreativní dílna pro veřejnost, 14. dubna od 10.00 hodin – ateliér za účasti autora pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. 

Související článek: Hrátky s drátky

 

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 34 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc

Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bedřichově se u parkoviště srazila dvě auta
Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti
Od 18. ledna začalo platit dopravní omezení v úseku Rádlo - Jeřmanice
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno

Nejčtenější články

18.01.: V Jablonci už napadlo 83 cm sněhu. Lidé vyhazují sníh na uklizené ulice
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
19.01.: Majitel psa je v Jablonci vyšetřovaný pro ublížení na zdraví z nedbalosti

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn