Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa
30.03.2012 11:44:17 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou
České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa - akce, která je součástí projektu "Setkávání - tradice, kultura a život v česko-polském pohraničí", financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, probíhá v těchto dnech v jabloneckém Eurocentru.
Vystoupení folklórního souboru Jeleniogórzanie z Polska, které si pro návštěvníky jabloneckého Kina Junior přichystalo na čtvrtek 29. března nejen pestré vystoupení s ukázkami oslav velikonočních svátků v Polsku, ale i ukázku a ochutnávku z bohatého polského velikonočního stolu, zahájilo společně s vystoupením dětského folklórního souboru Jizerka z Liberce společné oslavy českých a polských Velikonoc.
Velikonoce patří k nejstarším a nejvýznamnějším svátkům křesťanské církve, spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Navazují na předkřesťanské vítání přicházejícího jara. Patří k pohyblívým svátkům, slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Oslavy Velikonoc navazují na čtyřicetidenní postní dobu od popeleční středy do Božího hodu velikonočního. Z hlediska zvyků českého lidu patří k nejvýznamnějším dnům Velikonoc velikonoční pondělí, které je spojené s pomlázkou a velikonočním hodováním. Společným rysem je obdarování koledníka vajíčkem, často zdobeným různými technikami. Zdobení vajec patřilo k povinnostem hospodyně. Mezi rozmanité techniky zdobení velikonočních vajec patří nejstarší technika batika – malování voskem na barvený podklad a znovu barvení, leptání kyselinou dusičnou či technika vyškrabování ostrým předmětem do obarveného podkladu a jiné. Mezi novější techniky zdobení vajec patří různé druhy aplikace – lepení slámy, barevného papíru, ovazování vajec mašlemi, oplétání kovovými páskami, kalouny, prýmky, apod.
V rámci oslav českých a polských Velikonoc si mohli návštěvníci vyzkoušet některé zdobící techniky v průběhu Velikonoční dílny, která se konala ve čtvrtek 29. března ve Velkém sále Eurocentra.
Od čtvrtka 29. března až do pátku 6. dubna 2012 (8.00–18.00 hodin), je možno v Malém sále Eurocentra zdarma navštívit výstavku polských tradičních velikonočních výrobků. Výrobky byly získány od obyvatel polské části Euroregionu Nisa.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 67 fotek)
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený
Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Nejnovější články
První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy
Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Obrazem: Novoroční ponor 2026
Školení záchranářů GOPR a Horské služby probíhalo na ledovci Stubai
Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku
Nejčtenější články
31.12.: Z Lučan se půjde na Nový rok na rozhlednu Bramberk
31.12.: Turisté zahájí nový rok tradičním výstupem na Štěpánku
02.01.: Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.