Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

30.03.2012 11:44:17 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa - akce, která je součástí projektu "Setkávání - tradice, kultura a život v česko-polském pohraničí", financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, probíhá v těchto dnech v jabloneckém Eurocentru.

Vystoupení folklórního souboru Jeleniogórzanie z Polska, které si pro návštěvníky jabloneckého Kina Junior přichystalo na čtvrtek 29. března nejen pestré vystoupení s ukázkami oslav velikonočních svátků v Polsku, ale i ukázku a ochutnávku z bohatého polského velikonočního stolu, zahájilo společně s vystoupením dětského folklórního souboru Jizerka z Liberce společné oslavy českých a polských Velikonoc.

Velikonoce patří k nejstarším a nejvýznamnějším svátkům křesťanské církve, spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Navazují na předkřesťanské vítání přicházejícího jara. Patří k pohyblívým svátkům,  slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Oslavy Velikonoc navazují na čtyřicetidenní postní dobu od popeleční středy do Božího hodu velikonočního. Z hlediska zvyků českého lidu patří k nejvýznamnějším dnům Velikonoc velikonoční pondělí, které je spojené s pomlázkou a velikonočním hodováním. Společným rysem je obdarování koledníka vajíčkem, často zdobeným různými technikami. Zdobení vajec patřilo k povinnostem hospodyně. Mezi rozmanité techniky zdobení velikonočních vajec patří nejstarší technika batika – malování voskem na barvený podklad a znovu barvení, leptání kyselinou dusičnou či technika vyškrabování ostrým předmětem do obarveného podkladu a jiné. Mezi novější techniky zdobení vajec patří různé druhy aplikace – lepení slámy, barevného papíru, ovazování vajec mašlemi, oplétání kovovými páskami, kalouny, prýmky, apod.

V rámci oslav českých a polských Velikonoc si mohli návštěvníci vyzkoušet některé zdobící techniky v průběhu Velikonoční dílny, která se konala ve čtvrtek 29. března ve Velkém sále Eurocentra.

Od čtvrtka 29. března až do pátku 6. dubna 2012 (8.00–18.00 hodin), je možno v Malém sále Eurocentra zdarma navštívit výstavku polských tradičních velikonočních výrobků. Výrobky byly získány od obyvatel polské části Euroregionu Nisa.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 67 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn