Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

30.03.2012 11:44:17 | Autor: Vladimíra Dvořáková | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Obrazem: České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa

České a Polské Velikonoce v Euroregionu Nisa - akce, která je součástí projektu "Setkávání - tradice, kultura a život v česko-polském pohraničí", financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj, probíhá v těchto dnech v jabloneckém Eurocentru.

Vystoupení folklórního souboru Jeleniogórzanie z Polska, které si pro návštěvníky jabloneckého Kina Junior přichystalo na čtvrtek 29. března nejen pestré vystoupení s ukázkami oslav velikonočních svátků v Polsku, ale i ukázku a ochutnávku z bohatého polského velikonočního stolu, zahájilo společně s vystoupením dětského folklórního souboru Jizerka z Liberce společné oslavy českých a polských Velikonoc.

Velikonoce patří k nejstarším a nejvýznamnějším svátkům křesťanské církve, spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Navazují na předkřesťanské vítání přicházejícího jara. Patří k pohyblívým svátkům,  slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Oslavy Velikonoc navazují na čtyřicetidenní postní dobu od popeleční středy do Božího hodu velikonočního. Z hlediska zvyků českého lidu patří k nejvýznamnějším dnům Velikonoc velikonoční pondělí, které je spojené s pomlázkou a velikonočním hodováním. Společným rysem je obdarování koledníka vajíčkem, často zdobeným různými technikami. Zdobení vajec patřilo k povinnostem hospodyně. Mezi rozmanité techniky zdobení velikonočních vajec patří nejstarší technika batika – malování voskem na barvený podklad a znovu barvení, leptání kyselinou dusičnou či technika vyškrabování ostrým předmětem do obarveného podkladu a jiné. Mezi novější techniky zdobení vajec patří různé druhy aplikace – lepení slámy, barevného papíru, ovazování vajec mašlemi, oplétání kovovými páskami, kalouny, prýmky, apod.

V rámci oslav českých a polských Velikonoc si mohli návštěvníci vyzkoušet některé zdobící techniky v průběhu Velikonoční dílny, která se konala ve čtvrtek 29. března ve Velkém sále Eurocentra.

Od čtvrtka 29. března až do pátku 6. dubna 2012 (8.00–18.00 hodin), je možno v Malém sále Eurocentra zdarma navštívit výstavku polských tradičních velikonočních výrobků. Výrobky byly získány od obyvatel polské části Euroregionu Nisa.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 67 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Jablonečtí radní schválili dvě nové obřadnice

Jablonečtí radní na svém posledním zasedání schválili dvě nové obřadnice, a to Jitku Balákovou a Janu Pastuchovou. Obě nově jmenované obřadnice budou mít na starosti vítání občánků. Na rok 2020 bylo původně plánovaných jedenáct termínů vítání nových občánků. „Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v souvislosti s Covid-19 se jarní termíny musely rušit. Tím pádem se počet nových občánků, kteří by měli být na radnici slavnostně přivítaní, zvýšil. Proto nyní vyhlašujeme termíny nové," řekla Iva Bendová z kanceláře primátora s tím, že toto byl jeden z důvodů, proč bylo třeba zvýšit i počty obřadníků.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z převrácené Tatry ve Smržovce vytekly provozní kapaliny
Sluneční elektrárny otevřou své brány, také FTV Farma Pěnčín
VIDEO: Ohlédnutí za slavnostmi města Desná 2020
Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi
Vnitřní dopravce modernizuje vozový park a má ušetřit kraji peníze

Nejčtenější články

21.09.: Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě
22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
21.09.: VIDEO: Běh Přes desenské kopce 2020

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn