Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen

16.09.2015 18:34:30 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Desná v Jizerských horách,Jizerské hory

Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen

Ve středu 16. září 2015 slavnostně otevřeli zrevitalizovaný úsek řeky Smědé pod chatou Smědava. Zakončena tak byla téměř tříletá práce na odstranění překážky, která bránila rybám ve volném průchodu řekou.

Bývalé regulované koryto dostalo zpět přírodě blízkou podobu. Vznikl zde takzvaný rybí přechod a horní úsek řeky Smědé je již pro ryby průchodný. Došlo k rozebrání vydlážděného lichoběžníkového koryta a navázala pečlivá práce na budování svažujících se tůněk. Zachováno bylo také napojení na již dříve zbudovanou limnigrafickou stanici, která měří průtok vody.

Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc byl s novým stavem spokojený a považuje za důležité věnovat zvýšenou pozornost citlivým a šetrným opatřením na vodních tocích. „Obecně plně podporuji realizaci projektů, které přispívají k tolik potřebnému zpomalení odtoku vody z naší krajiny," doplnil.

Během slavnostního otevření si všichni přítomní prohlédli současný stav a díky fotografiím ho mohli srovnat s tím původním. Zároveň byly v rámci otevírání symbolicky vypuštěny do řeky Smědé ryby. „Stěžejní na celém projektu je vybudování přírodního balvanitého koryta namísto původně vydlážděného kanálu. Jsem rád, že se podařilo vrátit přírodě zas další úsek řeky," řekl Kamil Farský, který s návrhem na revitalizaci toku v roce 2012 přišel. Následovaly nezbytné projektové přípravy a žádost o finanční prostředky z fondů EU. Ty se podařilo získat z Operačního programu Životního prostředí ve výši 4,1 milionu Kč. Vlastní podíl ve výši 551 tisíc Kč hradila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Slavnostní otevření zrevitalizovaného úseku řeky Smědé pod chatou Smědava<br />Autor: Archiv Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor „Je to v pořadí již třetí velký projekt v poslední době, na kterém spolupracujeme a získáváme prostředky na nezbytný vlastní spolupodíl. Za mě osobně patří na tomto místě poděkování všem našim dárcům, bez kterých by byla naše snaha jen obtížně realizovatelná," vysvětlil Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Horní úsek řeky Smědé byl neprostupný pro ryby obývající její balvanitý tok (pstruh potoční a siven americký). V loňském září byla zahájena náprava tohoto stavu a to ve spolupráci Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. Vše probíhalo pod odborným dohledem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko. Celý projekt by se neobešel bez souhlasu a aktivní podpory Lesů České republiky, s.p., které jsou vlastníkem pozemků, Povodí Labe a ČHMÚ. „Všechny organizace se dokázaly domluvit a vzájemně si vyšly vstříc, za což jim patří z mé strany ohromné poděkování neboť se nám povedlo sladit všechny nezbytné pohledy na realizované dílo," pochvaluje si za Společnost pro Jizerské hory Kateřina Bednářová.

Projektovou dokumentaci připravila společnost VRV, a.s. a na podzim roku 2014 byly zahájeny samotné stavební práce realizované libereckou firmou HBAPS, s.r.o. „Současný stav, který je přírodě blízký, napravuje dřívější nevhodné trendy v narovnávání koryt toků a urychlování odtoku vody z krajiny," vysvětlil Jiří Hušek, ředitel AOPK, regionálního pracoviště Liberecko.

Řeka Smědá pramení v jizerskohorských rašeliništích, u chaty Smědava se stékají její jednotlivé přítoky, dále pokračuje do obcí Bílý Potok, Hejnice, Raspenava nebo Frýdlant a vlévá se do Lužické Nisy. Celková délka toku činí 51,9 km a plocha povodí je 331 km2.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obnovený úsek řeky Smědé ve středu slavnostně otevřou
Řeku Smědou zprůchodní pro ryby

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.

Koncert kapely Prak je přesunutý na listopad

Koncert rockových harcovníků a špičkových muzikantů z kapely Prak je v klubu Na Rampě zrušen. „Velmi nás to mrzí, ale kapela Prak, která měla vystoupit v pátek 18. 9. v jabloneckém Klubu Na Rampě, byla nucena dnes koncert ze zdravotních důvodů jednoho svého člena zrušit. Koncert se přesouvá na listopad," sdělila za pořadatele Milena Bauerová. Zářijový program klubu Na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mistr tesař ctí ducha historie i při stavbě nových domů
Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky proběhne v libereckém Babylonu
Na Anenském náměstí objevili při rekonstrukci havarijní kanalizaci
Výlet z Hodkovic na Javorník: oběd v sudu, svačina u kamenného stolu
Plavecký bazén v Jablonci potřebuje novou vzduchotechniku

Nejčtenější články

18.09.: Nejdříve naděje, potom debakl
18.09.: KAM ZA SPORTEM: 19. 9. – 20. 9. 2020
19.09.: Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn