Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen

16.09.2015 18:34:30 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Desná v Jizerských horách,Jizerské hory

Obnovený úsek řeky Smědé je otevřen

Ve středu 16. září 2015 slavnostně otevřeli zrevitalizovaný úsek řeky Smědé pod chatou Smědava. Zakončena tak byla téměř tříletá práce na odstranění překážky, která bránila rybám ve volném průchodu řekou.

Bývalé regulované koryto dostalo zpět přírodě blízkou podobu. Vznikl zde takzvaný rybí přechod a horní úsek řeky Smědé je již pro ryby průchodný. Došlo k rozebrání vydlážděného lichoběžníkového koryta a navázala pečlivá práce na budování svažujících se tůněk. Zachováno bylo také napojení na již dříve zbudovanou limnigrafickou stanici, která měří průtok vody.

Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc byl s novým stavem spokojený a považuje za důležité věnovat zvýšenou pozornost citlivým a šetrným opatřením na vodních tocích. „Obecně plně podporuji realizaci projektů, které přispívají k tolik potřebnému zpomalení odtoku vody z naší krajiny," doplnil.

Během slavnostního otevření si všichni přítomní prohlédli současný stav a díky fotografiím ho mohli srovnat s tím původním. Zároveň byly v rámci otevírání symbolicky vypuštěny do řeky Smědé ryby. „Stěžejní na celém projektu je vybudování přírodního balvanitého koryta namísto původně vydlážděného kanálu. Jsem rád, že se podařilo vrátit přírodě zas další úsek řeky," řekl Kamil Farský, který s návrhem na revitalizaci toku v roce 2012 přišel. Následovaly nezbytné projektové přípravy a žádost o finanční prostředky z fondů EU. Ty se podařilo získat z Operačního programu Životního prostředí ve výši 4,1 milionu Kč. Vlastní podíl ve výši 551 tisíc Kč hradila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Slavnostní otevření zrevitalizovaného úseku řeky Smědé pod chatou Smědava<br />Autor: Archiv Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor „Je to v pořadí již třetí velký projekt v poslední době, na kterém spolupracujeme a získáváme prostředky na nezbytný vlastní spolupodíl. Za mě osobně patří na tomto místě poděkování všem našim dárcům, bez kterých by byla naše snaha jen obtížně realizovatelná," vysvětlil Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Horní úsek řeky Smědé byl neprostupný pro ryby obývající její balvanitý tok (pstruh potoční a siven americký). V loňském září byla zahájena náprava tohoto stavu a to ve spolupráci Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. Vše probíhalo pod odborným dohledem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko. Celý projekt by se neobešel bez souhlasu a aktivní podpory Lesů České republiky, s.p., které jsou vlastníkem pozemků, Povodí Labe a ČHMÚ. „Všechny organizace se dokázaly domluvit a vzájemně si vyšly vstříc, za což jim patří z mé strany ohromné poděkování neboť se nám povedlo sladit všechny nezbytné pohledy na realizované dílo," pochvaluje si za Společnost pro Jizerské hory Kateřina Bednářová.

Projektovou dokumentaci připravila společnost VRV, a.s. a na podzim roku 2014 byly zahájeny samotné stavební práce realizované libereckou firmou HBAPS, s.r.o. „Současný stav, který je přírodě blízký, napravuje dřívější nevhodné trendy v narovnávání koryt toků a urychlování odtoku vody z krajiny," vysvětlil Jiří Hušek, ředitel AOPK, regionálního pracoviště Liberecko.

Řeka Smědá pramení v jizerskohorských rašeliništích, u chaty Smědava se stékají její jednotlivé přítoky, dále pokračuje do obcí Bílý Potok, Hejnice, Raspenava nebo Frýdlant a vlévá se do Lužické Nisy. Celková délka toku činí 51,9 km a plocha povodí je 331 km2.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obnovený úsek řeky Smědé ve středu slavnostně otevřou
Řeku Smědou zprůchodní pro ryby

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vrchol Sněžky je z polské strany uzavřen

Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání. Další informace

V budově v Komenského ulici v Jablonci nepojede výtah

Od 17. února se bude v jablonecké magistrátní budově v ulici Komenského opravovat výtah. Mimo provoz bude do středy 19. února. „V budově není jiný výtah, občanům bude k dispozici pouze schodiště. Vozíčkáře, imobilní a hůře pohyblivé občany i klienty s dětskými kočárky tedy prosíme, aby ke své únorové návštěvě agend odboru správního zvolili náhradní termín v některém z jiných úředních dnů," řekl Petr Karlovský, vedoucí odboru správního jabloneckého magistrátu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Železném Brodě opět chystají tradiční masopust
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
V Bedřichově vyroste nové dětské hřiště, díky účastníkům padesátky
XIV. Reprezentační ples jabloneckého divadla s noblesou a vkusem
Natěrač přijede pobavit diváky v Josefově Dole

Nejčtenější články

17.02.: FOTO: Pětadvacátý ročník smržovských Lyžníků se vydařil
17.02.: XIV. Reprezentační ples jabloneckého divadla s noblesou a vkusem
16.02.: VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn