Objevujte krásy Libereckého kraje z hřebenů hor

21.08.2013 08:34:03 | Autor: Placená inzerce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Objevujte krásy Libereckého kraje z hřebenů hor

Hřebenovka propojí atraktivní místa vrcholových partií hor od Jizerských hor po Žitavské hory. Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách je již více než sto let takzvaný Blauer Kammweg neboli Modrá hřebenovka.

V dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

„Liberecký kraj společně s německým partnerem Landkreis Görlitz realizují projekt podpořený Evropskou unií na znovuobnovení části této hřebenové cesty. Obnovená trasa Hřebenovky vede od Orle přes území Libereckého kraje do německé oblasti Žitavských hor a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských hor, Černostudničního a Ještědsko-kozákovského hřbetu, Lužických a Žitavských hor. Užívat ji mohou jak pěší turisté a cyklisté, tak v zimě i běžkaři," popsala náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová.

Tři paralelní trasy - pro turisty, cyklisty a běžkaře byly pečlivě vybrány, aby procházely jak známými lokalitami česko-německého pohraničí, tak i místy, která jsou sice turisticky zajímavá, ale zatím jen málo využívaná. Trasy jsou navrženy tak, aby nedocházelo ke kolizím mezi pěšími turisty a cykloturisty.

Trasy mají vždy severní a jižní část

Pěší trasa má severní a jižní větev, které shodně začínají na českopolském pěším přechodu na mostě přes Jizeru v Orle v Jizerských horách. Severní trasa dále pokračuje přes vrcholové partie Jizerských hor, přes Smědavu, Holubník, Ptačí kupy a Poledník. Kolem Oldřichova v Hájích trasa pokračuje do Albrechtic u Frýdlantu, Václavic a Hrádku nad Nisou/Hartau, kde překračuje státní hranici. Na německém území pokračuje do Oybina, na vrchol Hochwald (Hvozd), kterým prochází česko-německá státní hranice, a dále do Jonsdorfu. Na českou stranu se trasa opět vrací na hraničním přechodu Černá brána a je zakončena v Nové Huti na hranicích s Ústeckým krajem. Jižní trasa vede z Jizerky přes Desnou, Tanvald, Černostudniční hřeben na Milíře a dále pokračuje přes Ještědský hřeben na Ještěd. Pěší trasa vede návštěvníka dále do Petrovic a končí na česko-německé hranici u Lückendorfu, kde se napojuje na severní větev.

Cyklotrasa vede také ve dvou větvích severní a jižní. Obě začínají v osadě Jizerka. Severní větev dále pokračuje na Smědavu, Hřebínek, Oldřichov v Hájích, Mníšek do Chrastavy a Hrádku nad Nisou, kde na hraničním přechodu Hartau přechází na německou stranu, kde prochází kolem Olbersdorfského jezera a pak podél řeky Mandau přes Grosschönau a Herrenwalde na hraniční přechod v Dolním Podluží/Waltersdorfu. Jižní větev vede od osady Jizerka dále přes Mariánskohorské boudy do Antonínova, Albrechtic v Jizerských horách a Smržovky. Dále pak stoupá na Černostudniční hřeben a pokračuje přes Ještědský hřeben do Rynoltic. Lužickými horami prochází přes Heřmanice a Mařenice a Horní a Dolní Světlou opět až na hranici s Ústeckým krajem v Nové huti.

Trasa pro běžecké lyžování má dvě části v Jizerských a Lužických horách. Jizerská část začíná na českopolském pěším přechodu na mostě přes Jizeru v Orle v Jizerských horách. A pokračuje přes Jizerku, Smědavu a Hřebínek do Oldřichova v Hájích. Trasa v Lužických horách vede z Loučné v Hrádku nad Nisou na hraniční pěší přechod na Lvím Buku přes Lückendorf podél českoněmecké hranice až na hraniční pěší přechod Černá brána.

Přibudou nová odpočinková místa

Projekt Hřebenovka má dvě části - stavební a marketingovou. V rámci stavební části bude kromě proznačení tras vybudováno 5 odpočinkových míst s prvky dětského hřiště, 9 přístřešků, 24 laviček, 9 stojanů na kola a 51 venkovních map s vyznačenými turistickými trasami. Německý partner projektu realizuje na svém území proznačení tras hřebenovky pro pěší turisty, cyklisty a lyžaře pomocí rozcestníků a směrových cedulí. Trasy budou osázeny 6 informačními tabulemi, 2 panoramatickými cedulemi na Scharfensteinu a na vyhlídkové plošině u chaty na Hvozdu a 15 lavičkami.

„V současné době jsou na české straně ze stavební části projektu vybudována tři odpočinková místa s prvky dětského hřiště - ve Smržovce, v Mníšku u Liberce a na Milířích. Zbývající dvě odpočinková místa nyní postupně vznikají v Mařenicích - Horní Světlé a v Hrádku nad Nisou u Kristýny a budou hotová během srpna," vysvětlila Maierová.

Ostatní vybavovací předměty jsou nyní postupně umisťovány do terénu. Do konce září 2013 bude instalován zbytek vybavovacích a informačních předmětů. 51 venkovních map s vyznačenými turistickými trasami, 9 stojanů na kola, 9 přístřešků a 24 laviček.

Je také již téměř kompletně proznačena pěší turistická trasa Hřebenovky - jižní i severní větev jsou osázeny novými rozcestníky a směrovkami s logem Hřebenovky. Proznačení cyklotrasy a lyžařské trasy je plánováno na přelom srpna a září letošního roku.

Turisty informuje brožura i webové stránky

V rámci marketingové části projektu bude společně vydán informační leták, brožura s tipy na výlety a mapou a spuštěn webový portál o projektu Hřebenovka s tipy na výlety, přehledem služeb v cestovním ruchu na trase a v okolí Hřebenovky, interaktivní mapou, fotogalerií, virtuálními fotografiemi, na adrese www.hrebenovka.cz s propojením na sociální sítě. Kromě toho bude také uspořádána putovní výstava, která bude zahájena na konci září a bude postupně instalována v informačních centrech po trase Hřebenovky.

Celkové náklady projektu jsou celkem 1 212 152,18EUR - z toho 85 % získá Liberecký kraj z EU, 5 % ze státního rozpočtu ČR a 10 % je jeho vlastní podíl. 1 009 152 EUR pro lead partnera Liberecký kraj a 203 000 EUR pro německého partnera Landkreis Görlitz.

Hřebenovka bude oficiálně představena 25. září v Hrádku nad Nisou, čas otevření bude ještě upřesněn. Projekt Hřebenovka je financováním z Programu Cíl3/Ziel3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec opět povede ODS
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
18.09.: Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn