Neznámé palety malířů Jizerských hor

08.05.2011 05:31:02 | Autor: Petr Kumprecht | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonecko

Neznámé palety malířů Jizerských hor

Vážená redakce, mezi našimi spoluobčany na Jablonecku se nachází stále dosti obrazů namalovaných německými malíři před rokem 1945. O těchto umělcích se ví stále velmi málo nebo vůbec nic. Snažil jsem se ve svém příspěvku připomenout malíře, jejichž umělecký odkaz je nezpochybnitelný. Mnoho z nich působilo přímo v Jablonci nebo na Jablonecku.

Neznámé palety malířů Jizerských hor

Podmanivá severská krása Jizerských hor zůstávala malíři dlouho opomíjena. Škoda, že vynikající krajinář Wilhelm Riedel (1832 - 1876), polubenský rodák, nenašel svůj hlavní zdroj inspirace v rodném kraji, ale až ve vzdáleném francouzském kraji Barbizon. Přesto i on vytvořil některé obrazy s jizerskohorskou tematikou.

Na své malíře čekaly Jizerské hory až do první poloviny 20. století. Celá plejáda malířů  - krajinářů nalezla tehdy náměty pro svá díla v malebných zákoutích Jizerských hor. Někteří z nich přesáhli regionální úroveň a zařadili se nejen do proudu československého, ale i středoevropského malířství. Nejen to, že se téměř všichni z těchto malířů hlásili k německé národnosti, ale i národnostní výměna obyvatelstva v regionu po druhé světové válce způsobily, že pro většinu z nás jsou jejich jména a díla neznámá, a proto také nedoceněná.

Nejznámější je Franz Jäger

Vůdčí a zakladatelskou osobností novodobé krajinomalby jizerskohorské krajiny se bezesporu stal Wenzel Franz Jäger. (jeho obrazy jsou nyní k vidění v galerii My v Jablonci - pozn. red.)

Narodil se 4. dubna 1861 ve Větrové u Frýdlantu a nic nenaznačovalo, že by se jeho životním posláním stalo malířství. Vystudoval na Učitelském ústavu v Trutnově a v roce 1881 nastoupil na místo učitele v Raspenavě. Asi zásadním obratem v jeho životě byl sňatek s Marií Richterovou, dcerou bohatého raspenavského továrníka v roce 1884.

Umělecké nadání i materiální zabezpečení mu v roce 1891 umožnilo zahájit studium na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole, odkud později přešel na vídeňskou Akademii, kde krajinářské školení ukončil v roce 1898. Je to doba, kdy ve Vídni působil Gustav Klimt a jím založený umělecký spolek Vídeňská secese, jehož členem se W. F. Jäger také stal. Gustav Klimt neměl vlastní žáky, ale silně ovlivňoval začínající umělce. Výrazný dekorativní detail nacházíme potom i na obrazech W. F. Jägera. Malířské vzdělání si ještě rozšířil v Německu, v mistrovském ateliéru Adolfa Hölzela v Dachau. Začal vystavovat, v roce 1901 v Mnichově, později v Drážďanech, a také v letech 1905 - 1906 v Praze.

V roce 1902 se vrátil trvale do Raspenavy. Ještě předtím, v roce 1899, nechal továrník Richter pro něho a jeho manželku postavit okázalou secesní vilu, kde si Jäger zřídil ateliér. Vilu, v zahradě mezi krásnými stromy, nalezneme nedaleko odbočky silnice z Raspenavy do Liberce.

V severočeském regionu vystavil větší soubor svých obrazů na památné českoněmecké výstavě v roce 1906. Stal se obdivovaným a vyhledávaným malířem a mnoho jeho obrazů ozdobilo interiéry soukromníků. Jeho díla měla ve svých sbírkách i Moderní galerie v Praze a zejména galerie, muzea a veřejné instituce na Jablonecku a Liberecku. Měl široké publikum, které oceňovalo důvěrné zobrazení jejich rodného kraje, které nepostrádalo místopisné a dokumentární hodnoty.

Zmínili jsme již, pro jeho tvorbu příznačný, výrazný dekorativní detail, umístěný v popředí obrazu; například kmen stromu, žulové skály, jeřabiny. Jägerovy obrazy se vyznačují jasnou barevností, pevnou formou a kompozicí. K osobitosti jeho stylu patří i malba v silných pastózních vrstvách, které prohlubují prostor obrazu.

Umělecká dráha nejlepšího krajináře Jizerských hor, osobnosti, která se zařadila i do kontextu středoevropské malby, se uzavřela v jeho raspenavském ateliéru 8. prosince 1928, kdy byl stižen srdeční mrtvicí.

V roce 1929 uspořádala umělecká skupina Metznerbund Jägerovu velkou posmrtnou soubornou výstavu. Město Raspenava nezapomnělo na svého velkého umělce. Na hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Raspenavě byl v roce 2002 obnoven a krásně upraven jeho hrob, kde spočinula i jeho manželka Marie. O rok později odhalili před místní základní školou jeho památník.

Krajinář Karl Decker

Za přímého pokračovatele W. F. Jägera je považován, i když o dvě generace mladší, malíř krajinář Karl Decker. Narodil se ve Frýdlantu 18. prosince 1906. Začátky jeho výtvarné dráhy jsou spojeny s Jabloncem nad Nisou a zdejší prestižní uměleckoprůmyslovou školou.

Výrazný malířský talent rozvíjel od roku 1929 na pražské Akademii, kterou absolvoval v roce 1934. Početný soubor kvalitních pláten s náměty Jizerských hor vytvořil již v první polovině 30. let. Od roku 1935 žil Decker jako svobodný umělec v Luhu, který je dnes částí města Raspenavy. Jen krátkou dobu tvůrčího působení v Jizerských horách mu však osud dopřál. Již v roce 1940 ho nacházíme na frontových bojištích a po válce si hledá nový domov na severu Německa.

Možná bychom mohli Deckera označit jako malíře prchavých nálad, bukových lesů, tajemných rašelinných jezírek a romantických lesních zátiší. V roce 2006 mu byl odhalen kamenný památníček na místě, které měl rád, s výhledem na jizerskohorské hřebeny.

Eduard Enzmann

Malířem, kterého rovněž silně ovlivnila tvorba W. F. Jägera, byl Eduard Enzmann (1882 - 1965). Po studiích v Praze (1910 - 1915) se vrací na Jablonecko a od poloviny 20. let minulého století až do konce války žije trvale v osadě Jizerka. Chalupa, kde měl ateliér, stojí dodnes. Mimo olejomaleb zde vytvořil i řadu kreseb a litografií.

Rudolf Prade a další

Mnoho příznivců si našel také malíř Rudolf Prade (1888 - 1944). Žil v Jablonci, věnoval se téměř výhradně krajinomalbě a náměty hledal především v Jizerských horách. Zaujal uvolněnou barevnou malbou a některé jeho obrazy mají dnes i dokumentární hodnotu.

Přehlédnout nelze ani osobité krajinářské dílo Rudolfa Karaska (1895 - 1986) z Jabloneckých Pasek.

Na Uměleckoprůmyslové škole v Jablonci působil malíř a výtečný grafik Richard Fleissner. V kombinaci akvatinty a suché jehly vytvářel grafické listy zvláštní nálady a zádumčivosti.

V daleko neúplném výčtu sudetoněmeckých malířů je třeba připomenout také české krajináře té doby. Josefa Nastoupila (1888 - 1959) a Jaro Berana (1892 - 1962). Zcela neprávem upadá v zapomnění i dílo kreslíře a grafika Viktora Vorlíčka (1909 - 1976). Jeho virtuozní realistické kresby a citlivé lepty jsou dnes často také svědectvím časů minulých.

Severočeské publikum mělo zatím největší možnost seznámit se s díly sudetoněmeckých malířů na menší výstavě Regionální krajinomalby v Městské galerii MY v Jablonci v roce 1997. V paměti návštěvníků jistě utkvěly olejomalby W. F. Jägera „Povoz jedoucí alejí” a „Kryštofovo Údolí”, „Podzimní krajina” Eduarda Enzmanna, „Pohled ze Smědavské hory na Smrk” od Karla Deckera, ale i „Horní Maxov” Rudolfa Prade.

Čtenář Petr Kumprecht, Jablonec nad Nisou

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 21. února do 6. března
Obrazem: Memoriál Karla Líbala 2019
Obrazem: Dětský karneval v Kokoníně
Mladší žactvo bojovalo o tituly přeborníků Liberecka
Senzační zlato štafety atletek LIAZU

Nejčtenější články

20.02.: Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Jitka Abrahamová - KOMUNIKACE na základě Emoční inteligence

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT