Nezdravé stromy budou v Jablonci kvůli bezpečnosti pokáceny

06.11.2020 07:55:39 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Nezdravé stromy budou v Jablonci kvůli bezpečnosti pokáceny

Jablonec nad Nisou začne kácet vzrostlé stromy na svém území. Důvodem je jejich velmi špatný zdravotní stav. Stromy jsou v hustě obydlených či frekventovaných místech, některé i na školních zahradách. Kácet se bude průběžně do konce března a většinu stromů nahradí v dalších letech nové výsadby.

Oddělení správy veřejné zeleně zahájilo v loňském roce reinventarizaci části městských dřevin, protože nejstarší inventarizace vznikly před deseti lety. V rámci vyhodnocování zdravotního stavu stromů doporučili odborníci mimo jiné v některých případech použití tomografu či tahových zkoušek. Měření proběhla letos.

„Výsledek ukázal, že je nezbytné některé stromy skácet, protože jejich zdravotní stav je špatný. Velmi snížená je často stabilita stromu, který se tak stává nebezpečným pro své okolí," řekla vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová s tím, že drtivou většinu pokácených stromů nahradí nově vysazené.

Jedlovec ve Střelecké

Krásný na pohled, ale nebezpečný pro děti ze školky je jedlovec v zahradě MŠ Střelecká. „Měření ukázala, že ve kmeni jsou rozsáhlé části dřeva stižené hnilobou a stejně tak i kotevní kořeny. Strom sice vypadá napohled krásně, protože je vyživený sítí postranních kořenů, ale jeho stabilita je kvůli napadeným hlavním kořenům velmi malá, a tak za nepříznivých klimatických podmínek hrozí pád stromu. A protože je v centrální části zahrady, kde se kolem každý den pohybují děti ze školky, není možné jiné rozhodnutí, než jej pokácet. V tomto případě se rozhodně vzhled a další funkce, které strom přirozeně plní, nedá nadřazovat nad bezpečnost a zdraví dětí," konstatovala Gaislerová.

Místo pokáceného jedlovce navrhuje vedoucí oddělení výsadbu dvou vhodných nových stromů. Větších, než se obvykle sází. „Připravuje se také obnova školní zahrady, bylo by proto vhodné výsadbu a výběr nových dřevin spojit s projektem," dodala.

Lípa v Jugoslávské ulici v Jablonci<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Lípa na chodníku

Podobný osud má také mohutná lípa na rohu ulic Jugoslávská a Korejská. „Ta roste mimo areál mateřské školy v chodníku, nicméně se školní zahradou velmi těsně sousedí. Na kmeni stromu jsou dřevokazné houby a je evidentní, že lípa usychá. Prosychání se objevuje řadu let, ale suché větve se v minulosti opakovaně odstraňovaly. Přítomnost hub však signalizuje další problémy a nevratné změny. Strom má také velmi poškozené kořenové náběhy, které jsou v chodníku," popsala Štěpánka Gaislerová. Místo lípy nový strom město na stejné místo nezasadí, náhradní zeleň však doplní o kousek níže, a to do parku v ulici Generála Mrázka.

Další jedlovec společně s javorem se bude kácet také v Tyršových sadech. I tady měření ukázala jejich problémy způsobené hnilobou a narušenou stabilitu. Oba stromy nahradí nová výsadba.

Stromy ničí chalara i kůrovec

Kácet se bude také v lesoparku na Žižkově vrchu, a to uschlý jasan a několik smrků zničených lýkožroutem. Je možné, že jej napadla chalara, která v poslední době často způsobuje uschnutí jasanů. Kácet se bude i mohutný jasan v ulici Budovatelů, který je mezi tramvajovou tratí a věžákem. „Roste v husté zástavbě a má polovinu koruny suchou. Hrozí, že může ohrozit provoz na tramvajové trati či komunikaci, nebo obyvatele žijící v tomto místě," informovala vedoucí oddělení správy zeleně.

Sedm smrků v parku Nerudova napadl kůrovec. Podle slov Gaislerové neplatí, že kůrovec napadá jen lesní porosty, vrhá se rád i na městskou zeleň. Jeho šíření napomáhá například sucho. Na Jablonecku však není naštěstí ještě natolik rozšířený jako třeba v jižních Čechách nebo na Vysočině.

Zelené město

Jablonec patří k poměrně hodně zeleným městům. Městskou zeleň v centru hojně doplňují stromy v soukromých zahradách starých vil. Přibližně deset let již město postupně zadává inventarizaci dřevin rostoucích na frekventovaných místech, jako jsou zahrady škol a školek, parky, aleje, hřbitovy apod. „Stromy jsou živé organizmy a během deseti let projdou řadou změn, které mnohdy neprospívají jejich kondici. Proto jsme přistoupili k aktualizaci tohoto materiálu," uvedla Gaislerová a dodala, že také do inventarizace zeleně zasáhla pandemie koronaviru a vše zpomalila. Přesto doufá, že příští rok aktualizaci dat dokončí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pět lékáren v našem kraji bude mít opět otevřeno i v neděli

Vláda České republiky zakázala nedělní prodej v maloobchodech. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno 5 lékařských pohotovostí. Jedna provozovna v Liberci, dvě v České Lípě a po jedné v Turnově i Jablonci nad Nisou. V sousedních krajích budou otevřeny lékárny ve městech Mladá Boleslav, Jičín a Vrchlabí. Tento přehled platí pro neděli 29. listopadu 2020.

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ Téměř 12 milionů návštěvníků se ročně vystřídá v Krkonošském národním parku, a letos to bude ještě více. Na strážce přírody jsou tak kladeny stále vyšší nároky, protože ne všichni návštěvníci se chovají tak, jak by měli. Nadace ČEZ Správě KRNAP přispěla částkou 455 500 korun na zajištění mobility strážní služby a částkou 302 500 korun na vybavení informační a strážní služby. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Advent, Vánoce a Silvestr, jak předejdeme nebezpečí
Krkonošský výlet nabídne výhledy, lezení ve stromech i závody motokár
Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení
V Jablonci se komunitně plánuje jedenáct let
Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka

Nejčtenější články

27.11.: Provoz v dolním centru Jablonce je už obnovený
25.11.: Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
26.11.: Řidička nedala v Jablonci U Přehrady přednost v jízdě a došlo ke střetu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn