Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět

14.03.2018 15:36:07 | Autor: Milena Bauerová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news". Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky - rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proto vybízí k aktualizaci systému.

Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. „Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný," řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

„Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu," dodal Kamenický.

Festival zavítá kromě Prahy a dalších 35 českých měst i do Jablonce nad Nisou, již pojedenácté ho tu organizuje Klub Na Rampě. V pondělí 19. března tu festival odstartuje v podvečer dokumentem Hranice práce, v němž Apolena Rychlíková zmapovala skrytou kamerou bídné poměry na vybraných pracovištích v naší zemi. V 19.30 hodin festival slavnostně zahájí film Zeptejte se sexperta o tom, že v zemi, která dala světu Kámasútru, je dnes sex stále tabu.

Syrový obraz zvěrstev páchaných v Sýrii pohledem dvou občanských novinářů, kteří navzdory brutálním represím informují okolní svět o situaci v těžce zkoušené Rakce, přináší v úterním  podvečeru snímek Město duchů, večer pak Švéd v žigulíku zachycuje osud ruské automobilky AvtoVAZ, snahu švédského manažera navrátit někdejší slávu ruským vozům Lada.

Ve středu nejdříve obrazově působivý dokument Azurová ukáže nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Jak vyhledávat a mazat závadný obsah sociálních sítí, co je úlohou a problémem „čističů", kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru, odkrývá večerní dokument Čističi.

Ve čtvrtek v podvečer Nerodič režisérky Jany Počtové výmluvně předkládá divákovi modely nynějších různě poskládaných českých rodin - nerodin. Večer posledním promítaným letošním dokumentem je časosběrný Stát se tím, kým jsem byl, o vztahu malého chlapce a starého tibetského mnicha zasazený do panoramat indického Himálaje.

Filmové projekce v Klubu Na Rampě probíhají v 17.30 a 19.30 od pondělí 19. do čtvrtka 22. března, o den déle se promítá dopoledne a odpoledne pro školy. Po vybraných projekcích je zajištěna beseda, po školních projekcích následuje debata na dané téma vždy. Na školní projekce je přihlášeno již bezmála jeden tisíc žáků a studentů.

Podrobný program festivalu jden svět v Jablonci:

Pondělí  19. 3.

17.30 Hranice práce (Apolena Rychlíková / Česko /2017 / 71 min.)             AD a OC
Motolská prádelna, vodňanská drůbežárna, pokladna v supermarketu, žiletkárna a třídírna odpadu. Lidé s minimální mzdou v práci tráví téměř veškerý svůj čas, chodí na přesčasy, víkendové i noční směny, neznají pauzy, pracují i nemocní. Chudoba je přitom jen zlomkem jejich trápení. MFDF Jihlava 2017 - nejlepší český dokumentární film roku a Cena diváků.
19.30 Zahájení festivalu a projekce Zeptejte se sexperta (Vaishali Sinha/ USA, Indie / 2017 / 80 min.)
V zemi, která dala světu Kámasútru, je dnes sex stále tabu. Vrátit Indům zdravý vztah k sexu se už od roku 1976 snaží pionýr sexuální osvěty, milovaný i proklínaný 93letý „sexpert“ doktor Watsa. Dokument decentně poodhaluje pokusy o sexuální sebeuvědomění v současné Indii. Host pro debatu: Kateřina Kilianová, Konsent, z.s.

Úterý 20. 3.

17.30 Město duchů (Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min.)     OC
Teroristická organizace, tzv. Islámský stát, obsadila Rakku v roce 2014 a učinila z ní své hlavní sídlo v Sýrii. Hamúd, jeho bratr Hasan a další žurnalisté nasazují životy, aby odkrývali zločiny teroristů. Když je však rozkryta jejich síť, musí město opustit. Zůstávají ale ve spojení se svými zdroji v Rakce a dále informují svět o životě ve městě. Ani v exilu nejsou v bezpečí.
19.30 Švéd v žigulíku (Petr Horký / Česko / 2017 / 64 min.)
Ruské vozy Lada bývaly kdysi pojmem v celém bývalém východním bloku. Navrátit jim někdejší slávu se pokouší švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy vedl ruský kolos AvtoVAZ. Střet západního manažera s ruskou mentalitou a nostalgií po socialistických poměrech však vede k čím dál hlubšímu oboustrannému rozčarování. Host pro debatu: Petr Horký, režisér

Středa 21. 3.

17.30 Azurová (Karina Holden / Austrálie / 2017 / 76 min.)         OC
Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Během posledních čtyřiceti let vymizela z oceánu přibližně polovina živočichů. Film ukazuje, jak narušení jednoho článku této otevřené struktury řetězově ovlivňuje další.
19.30 Čističi (Hans Block, Moritz Riesewieck / Německo, Brazílie, Nizozemí / 2018 / 88 min.) OC
Úlohou čističů, najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, je vyhledávat a mazat závadný obsah. Jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění. Jako závadný je ale často vyhodnocen i obsah, který nevyhovuje vládám jednotlivých zemí. Kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru? Host pro debatu: Michal Zlatkovský, editor, Respekt.

Čtvrtek 22. 3.

17.30 Nerodič (Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.)    AD
Česká dokumentaristka na sebe upozornila již dokumentem Generace Singles. V novém snímku se pomocí příběhů snaží nalézt odpověď na otázku: mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést? Mozaika netradičních forem (ne)rodičovství naznačuje, že výchova dětí už dnes není nezbytně záležitostí biologických rodičů a nevyžaduje ani tradiční rozdělení rolí na matku a otce.
19.30 Stát se tím, kým jsem byl (Chang-yong Moon, Jin Jeon / Jižní Korea / 2016 / 95 min.) OC
Pětiletý Padma Angdu byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel, společně putují až do Tibetu všem těžkostem navzdory. Časosběrný dokument o vztahu malého chlapce a starého mnicha zasazený do panoramat indického Himálaje ukazuje i na silné pouto Tibeťanů v indickém exilu k dávno ztracenému domovu. Host pro debatu: Radka Tkáčilová, cestovatelka

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březnový program akcí v Klubu Na Rampě

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na zasněžených silnicích v kraji havaroval autobus a vzňal se sypač

Havárie autobusu u Lomnice nad Popelkou si vyžádala pouze hmotné škody. Řidiči ani přepravovaným osobám se naštěstí nic nestalo. Pravděpodobně technická závada na části pohonné jednotky způsobila zahoření nákladního automobilu u obce Smrčí nedaleko Mírové pod Kozákovem. Další informace

Český ráj je oficiální certifikovanou turistickou destinací

Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism spustily v letošním roce nový systém podpory a řízení cestovního ruchu. Sdružení Český ráj, z. s., se jako oblastní organizace destinačního managementu přihlásilo k certifikaci a splnilo podmínky tohoto systému. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté
Skiareál Ještěd startuje sezonu večerním lyžováním
V Rádle přivítali advent a rozsvítili vánoční strom i s velbloudem
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili

Nejčtenější články

12.12.: Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici
14.12.: Vyčarujte si krásné Vánoce s Bytovým textilem Matouš
13.12.: Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT