Největší zlatou minci představila Česká mincovna na veletrhu v Berlíně

04.02.2019 19:56:17 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Největší zlatou minci představila Česká mincovna na veletrhu v Berlíně

U příležitosti stoletého výročí vzniku československé koruny vytvořila Česká mincovna z Jablonce nad Nisou pro Českou národní banku unikátní zlatou minci v nominální hodnotě sto milionů korun. Její model vyrobený z pryskyřice představila na mezinárodním veletrhu World Money Fair v Berlíně.

Mince je největší zlatou mincí vyrobenou v Evropě a způsobem výroby je na světě zcela unikátní. Byla vyrobena frézováním/gravírováním a následně dokončena precizním ručním rytím a leštěním. Váží 130 kilogramů a v průměru měří 53,5 centimetru. Její originál z ryzího zlata byl 31. ledna 2019 slavnostně představen na Pražském hradě u příležitosti oslav stoletého výročí československé koruny. Zájemci si zde mohou minci prohlédnout až do 28. dubna.

„Ve spolupráci se zástupcem ČNB Jaroslavem Moravcem a zástupci subdodavatelů jsme návštěvníkům poskytli všechny důležité informace týkající se výroby mince. Součástí naší prezentace bylo taktéž promítání filmu z průběhu jejího vzniku," uvedl Michal Drtina z České mincovny.

Lícní strana mince obsahuje kromě názvu státu Česká republika a nominální hodnoty 100 milionů korun také logo ČNB, korunový bankovní kolek, státní symboliku v podobě českého lva a moravské i slezské orlice a také značky výrobce mince (Česká mincovna v Jablonci nad Nisou) a jeho subdodavatelů.
Na rubové straně je vyobrazen český lev se srdečním štítem se znakem Slovenska, což je ve volnější úpravě malý státní znak Československé republiky, který platil s protektorátní přestávkou od roku 1920 do roku 1960. Dále je tu rubová strana první československé korunové mince, jež vyšla v roce 1922 a navrhl ji přední český sochař a autor prvních československých mincí Otakar Španěl.

Základní údaje o minci
Materiál: zlato
Ryzost: 999,9
Průměr: 535 mm
Síla: 48 mm
Hmotnost: 130,24003 kg
Nominální hodnota: 100 000 000 Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mincovna předala pamětní medaile rodinám Jana Palacha a Jana Zajíce
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili
Tenistka Petra Kvitová si vyrazila vlastní minci v jablonecké mincovně
Slavnostně pokřtili knihu Jak se dělá mincovna
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
Minci wimbledonské vítězky Jany Novotné pokřtil Cyril Suk
Novým ředitelem České mincovny je Michal Drtina
Sada zlatých a stříbrných mincí oslaví stoleté výročí vzniku RAF

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v červnu
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v červnu

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
27.05.: VIDEO: Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn