Náměstíčko v Železném Brodu dostane nový kabát

29.11.2011 15:55:10 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Železný Brod

Náměstíčko v Železném Brodu dostane nový kabát

Železnobrodská radnice vypsala architektonicko-urbanistickou soutěž. Architekti mají za úkol změnit Malé náměstí tak, aby se z něj stalo centrum společenského dění. Pro město je přeměna takzvaného Malého rynku jednou z dlouhodobých priorit.

„Náměstí je momentálně spíše parkovištěm a rozhodně nesplňuje ten setkávací a společenský účel, jaký by mělo mít," vysvětlil starosta Železného Brodu André Jakubička. V prvním kole veřejné soutěže vybere speciálně sestavená komise tři až pět návrhů, které jejich autoři dále rozpracují. Tři nejlepší projekty pak budou odměněny částkami 50, 70 a 110 tisíc korun. Absolutní vítěz by měl být znám v druhé polovině února. Ještě předtím proběhne výstava všech zúčastněných návrhů.

Náměstí je spíše křižovatkou

Městu vadí, že je v současné době Malý rynk v podstatě křižovatkou, silniční provoz tam ovšem hodlá zachovat. „Úplně bez aut by se z náměstí stala mrtvola. Auto tam musí přijet a zastavit," podotkl městský architekt Zdeněk Jiran.

„Doprava tam musí zůstat, ale chtěli bychom jí zklidnit. V úvahu přichází buď obytná zóna, nebo snížení rychlosti," doplnil starosta. Silnice, která vede náměstím, je nyní krajskou silnicí druhé třídy. Železný Brod bude usilovat o zařazení do nižší kategorie. Dnes rynkem projede zhruba 450 vozidel za den.

Zatímco velké železnobrodské náměstí je spíše tranzitní tepnou, Malý rynk se nachází ve velmi zajímavém prostředí na okraji památkové rezervace.

„Je to poměrně komplikovaný prostor v historickém jádru města. Je tam kostel, opevněná tvrz, kašna. Odjakživa to bylo místo setkávání," dodal architekt.

Veřejná soutěž přinese kvalitní řešení

Železný Brod se po odchodu dvou velkých firem stal spíše rezidenčním městem, tedy městem zaměřeným na bydlení. Proto jsou kvalitní veřejné prostory a péče o ně velmi důležité. Na Malý rynk by radnice ráda přivedla i cyklisty. Uvažuje proto o postavení lávky přes Jizeru, jež by na náměstí přímo navazovala a stala by se součástí připravované cyklostezky.

Veřejnou architektonickou soutěž, která je v dnešní době spíše výjimkou, vyhlásilo město proto, aby mělo větší šanci získat kvalitní řešení obnovy rynku. „Veřejné soutěže se vytrácejí, přitom je to jeden z nejlepších způsobů, jak se dostat k nejlepším architektonickým návrhům. Architekti do toho dávají mnohem víc, než když je zakázka hned jejich," konstatoval Zdeněk Jiran. Návrhy pro první kolo mohou zájemci posílat do 3. ledna.

Přestavba začne za dva roky

Je možné, že město zapojí do výběru nejvhodnějšího návrhu také obyvatele. Konečné slovo ovšem bude mít odborná komise, protože veřejná soutěž podléhá řádu České komory architektů. V létě proběhla ve městě anketa o budoucí podobě rynku, vypovídající hodnota ovšem nebyla valná.

Samotná přestavba by mohla začít za dva roky, v roce 2013. „Budeme usilovat o dotace. Není ale jisté, zda bude nějaký vhodný dotační titul vypsán," uvedl Jakubička. Město by potom uvažovalo o vlastním financování po etapách.

Peníze nazbyt ovšem ve stopadesátimilionovém rozpočtu nemá. „Těch priorit je více, například autobusový terminál, objekt sokolovny, regenerace sídlišť, cyklostezka, či veřejné osvětlení," vyjmenoval starosta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Smržovský kostel rozezní vážná a filmová hudba
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

24.04.: Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
24.04.: Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace