Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

07.01.2021 17:20:11 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory

Nadace Ivana Dejmala pomohla přírodě více než dvěma miliony korun

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody v roce 2020 pomohla přírodě a krajině ve svém okolí částkou více než 2 miliónu korun, tedy o 500 tisíc více než předloni. Nic z toho by však nebylo možné bez štědré podpory dárců, kteří nadaci podporují.

Intenzivně se nadace věnovala projektům na zadržování vody v krajině i výsadbě druhově a věkově rozmanitých lesů. Za neméně důležité považuje i zvyšování biodiverzity v krajině, ekologickou výchovu dětí nebo výzkumné, vzdělávací a osvětové aktivity. „Jsem přesvědčen, že projekty, na které se zaměřujeme, jsou v současné době více než aktuální. Vážím si všech našich dárců, ale i samotných realizátorů daných opatření, kteří to vidí podobně," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský.

Obnovu rašelinišť podporuje nadace dlouhodobě a tentokrát míří její pomoc do samého srdce Jizerských hor, kde Jizersko-ještědský horský spolek buduje na 60 přehrážek, které zadržují vodu v místech, kam přirozeně patří a zároveň se zde vysazuje na 14 tisíc geneticky původních sazenic stromků. „Pomáháme tak Jizerským smrčinám vrátit jejich původní podobu, na což jsme věnovali více než půl milionu korun," vysvětlil Petrovský.

Obnova rašelinišť v Jizerských horách<br />Autor: Archiv Nadace Ivana Dejmala Dalším projektem, který nadace vnímá jako prioritní a podporuje ho, je výsadba druhově i věkově rozmanitějších lesů neb pouze takovýto les je dlouhodobě stabilnější a lépe odolává nečekaným výzvám, jako je například kůrovec. K desítkám tisícům sazenic přibylo i díky příspěvku nadace v loňském roce 3 150 jedlí, 15 800 buků, 300 modřínů a 2 100 dubů. Zajištěna byla též nezbytná ochrana před zvěří a obce na Liberecku, na jejichž pozemcích se projekt realizuje, se postarají o následnou péči o tyto perspektivní porosty. Díky nadačnímu příspěvku téměř 500 tisíc korun se významně zvýšila druhová rozmanitost místních lesů.

Nadace se též podílí na záchraně Sedmihorského mokřadu, který byl v minulosti velmi necitlivě odvodňován. Přispěla Společnosti pro Jizerské hory na projektovou přípravu a dokumentaci a dnes je hotov celkový plán na obnovu území, které poskytuje domov desítkám vzácných živočichů i rostlin. V letošním roce by se měly práce na 14 tůních a přerušení melioračních trubek a příkopů rozběhnout naplno.

„Jsem rád, že můžeme být u toho. Loni jsme věnovali přes 200 tisíc korun, abychom pomohli mokřadu navrátit jeho přirozenou funkci," doplnil Petrovský. V nadaci nezapoměli ani na nezbytnou ekologickou výchovu těch nejmladších, kde již osmnáct let připívá na budování kladného vztahu k životnímu prostředí. Projekty zavedly děti do přírody a v praxi jim ukázaly, proč je důležité ji chránit. Kladen je důraz na práci v terénu a na samostatnou aktivitu dětí. Na tyto aktivity vydala nadace jen loni přes 150 tisíc korun.

Nadace také již podesáté vyhlásila populární fotografickou soutěž. Z došlých snímků vybrala odborná porota ty nejzdařilejší a vznikl z nich benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021. Rekordní náklad 1 800 kusů se podařilo již téměř rozprodat a objednávat je možné již jen poslední kusy. „Jeho prodejem získáváme další prostředky na pomoc Jizerským horám a těší mě stále stoupající zájem široké veřejnosti. Kalendář má tak nejen potěšit, ale zároveň pomáhá," uzavřel Petrovský.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky pomáhá již podesáté
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala
Nadace vyhlásila grantový program ekologické výchovy pro rok 2020
Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Členové horské služby uctí památku Spusty a Messnera

Jako každý rok i v sobotu 16. ledna si členové české a polské horské služby a její příznivci připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři na úbočí položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná. Pro Horskou službu je to akce, kdy si členové připomenou, že zachraňují lidské životy, ale zároveň při této práci mohu ztratit kolegy a kamarády. Více informací

Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc

Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přijímací zkoušky na střední školy čekají změny kvůli koronaviru
Youth Cup v Harrachově přinesl vítězství i mladým českým sdruženářům
Meteorologové varují v noci z neděle na pondělí před větším mrazem
Řopíky v lesích pod Štěpánkou připomínají pohnuté září roku 1938
Liberecký kraj vypisuje soutěž o památku roku 2020

Nejčtenější články

16.01.: Jablonecká Podhorská ulice bude od neděle 17. ledna průjezdná
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
15.01.: Růst aktuálně nakažených pomalejší, očkovacích vakcín stále málo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn