Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule

05.06.2020 07:09:57 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule

Sucho je neradostným fenoménem dnešní doby. Klesají hladiny podzemních vod, potoků i řek. A právě nedostatek vody v říčních tocích ve spojitosti se stále rostoucí oblibou vodáctví představuje velký problém pro živočichy, kteří v řekách a na jejich březích žijí.

Vodní turisté mají výrazný zájem především o splouvání Ploučnice či Jizery. „Když je však nízký stav vody, dřou na některých místech lodě o dno, případně je přes mělčiny vodáci přetahují. Tím ale nevědomky ubližují rybám, jejich plůdku, mihulím, vodnímu hmyzu i rostlinám," uvedla Irena Waldhauserová, odborná pracovnice ochrany přírody z oddělení ochrany přírody odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.

Často dochází k poškození stanoviště vzácných a ze zákona chráněných druhů, jakými jsou vranka obecná, střevle potoční, lipan podhorní či mihule potoční, která je dokonce kriticky ohrožená. „Ploučnice je navíc v celém splouvaném úseku chráněná jako evropsky významná lokalita, Jizera jen v některých částech, ale to ji na přírodní zajímavosti rozhodně neubírá," doplnila Waldhauserová.

Jediným řešením je jezdit na vodu, když je jí dost, a považovat dno a břehy řeky až na nutné případy za tabu - nezastavovat u břehů každou chvíli, nenarážet do nich, nehrabat pádlem do dna, nedrhnout na mělčinách a podobně.

„Nechceme vodáky omezovat. Byli bychom však rádi, kdyby vyráželi na řeky, jen když je vody dostatek. Jednak budou mít z plavby lepší zážitek a také tím neohrozí vodní živočichy," řekl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Aktuální údaje o stavu se lze dozvědět například na webu raft.cz, který přebírá informace od Českého hydrometeorologického ústavu a správců vodních toků. K nim připojuje ikonu semaforu, jehož barva informuje o tom, jak jsou dané úseky sjízdné. „Jezdit na zelenou by mělo být jedním z hlavních pravidel nejen letošního léta," uzavřel radní Löffelmann.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Na led vyjedou jablonečtí hokejisté až v polovině srpna

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
10.07.: Do Jablonce míří Pilař a Hrubý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn