Na Tanvaldsku vzpomínali na Járu Cimrmana
11.06.2011 19:12:01 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Tanvald
Náročný den absolvovali v sobotu 11. června ctitelé českého všeuměla. Začal spanilou jízdou z Navarova do tanvaldského Šumburku. Tady zhlédli módní přehlídku, zahrála jim hudba, promluvil k nim Zdeněk Svěrák, hlavní hvězda Divadla Járy Cimrmana. Odpoledne zahráli divadelníci představení Afrika v kině Jas. Navečer se program přesunul do nedalekých Příchovic. Vypustili zde horkovzdušné balony a poklepali základní kámen k Cimrmanově muzeu a majáku.
Šestý ročník spanilé jízdy po cyklostezce Járy Cimrmana přilákal asi padesátku odvážlivců. Čekala je kopcovitá, asi dvanáct kilometrů dlouhá trasa z Navarova přes Zlatou Olešnici a Bohdalovice ke kostelu svatého Františka z Assisi v tanvaldském Šumburku. „Jedné cyklojízdy jsem se také zúčastnil. Měl jsem co dělat. Museli na mě i čekat, abych nedorazil až po slavnosti," uvedl Svěrák.
Ten byl hlavním středem pozornosti. „Nechala jsem se s ním vyfotit. Podepsal mi i svoji knížku povídek a pohádek," řekla Monika z Jablonce, která do Tanvaldu přijela i se svým pětiletým synem. „Byli jsme tu už loni, líbilo se nám tu. Divadlo i Zdeňka Svěráka obdivuji, zhlédla jsem několik jejich představení v Jablonci i Liberci," zmínila. U šumburského kostela hrála od 11 hodin swingová kapela O. V. J. Dixie, proběhla přehlídka dobových módních výstřelků.
V 15 hodin se zájemci přesunuli do tanvaldského kina Jas, které nese od loňska géniovo jméno. „Byl to přímo nápad Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Viděli v Liberci na studentské výstavě malý návrh sochy Járy Cimrmana v mlze," vysvětlila Veronika Hošková z tanvaldského Městského informačního centra. Sochu nakonec nainstalovali přímo na budovu kina. „Jde o večerní sochu, kdy je podsvícená. Přes den je Cimrman tajemně ukryt v mlze, takže zase není přesně vidět, jak vypadá," popsala.
Divadelníci zahráli hru Afrika. Pozapomenutou Cimrmanovu hru údajně náhodou objevili v roce 1997 při povodních v Železném Brodě. „Návštěvníci si v kině prohlédli výstavu fotografií z předcházejících ročníků spanilých jízd i model majáku a muzea Járy Cimrmana," upozornila Kateřina Preusslerová, organizátorka akce z Mikroregionu Tanvaldsko.
Právě poklepání základního kamene připravované stavby bylo dalším vrcholem dne. Uskutečnilo se okolo osmnácté hodiny v Příchovicích v blízkosti areálu U Čápa. „Zároveň jsme zde vypustili sedm horkovzdušných balonů nesoucích základní kameny a Járovo poselství do všech známých i neznámých světových stran," upřesnila organizátorka. Muzeum s majákem mají postavit do příštího června. O dobrou zábavu se postarala i Hudba u města Vídně.
Cyklostezka Járy Cimrmana vznikla v roce 2006, každý rok pořádají spanilé jízdy za účasti herců Divadla Járy Cimrmana a jezdců na historických i moderních strojích. „Každoročně přibývá i počet kostýmovaných účastníků a program tohoto slavnostního dne se každým rokem mění. Měli jsme třeba výstup na rozhlednu Štěpánka nebo se návštěvníci seznámili s unikátní zubačkou jízdou do Kořenova a zpátky," objasnila Preusslerová.
Zda se těchto akcí inkognito zúčastňuje i sám Cimrman, se organizátorům nepodařilo zjistit.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 67 fotek)
Firmy v regionu Tanvald
SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Nejnovější články
Únava za volantem, nejistý řidič i dopravní komplikace
Nejrychlejší dorostenecká stovka v historii ČR: příběh Kláry Kaděrové
Město Harrachov vystupuje z Národního sportovního centra
Semafory s hlasem: pomoc pro nevidomé v Turnovské ulici v Jablonci
Poslední uzavírka Libereckého tunelu: proběhnou závěrečné zkoušky
Nejčtenější články
07.12.: Město Jablonec připravuje záměr parkovacího a bytových domů
08.12.: Město Harrachov vystupuje z Národního sportovního centra
07.12.: Kraj reaguje na posun modernizace KNL úpravou smlouvy
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.