Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny

26.04.2013 19:57:17 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny

Na Sychrově se v sobotu 27. a v neděli 28. dubna uskuteční první z akcí pořádaných v rámci Roku francouzské kultury - Čaj o páté věnovaný Rohanům a Roku francouzské kultury a také Francouzská neděle bratří Mongolfiérů.

Chcete se dozvědět, co mají společného objevitelé horkovzdušných balónů a zámek Sychrov? Tak přijďte o víkendu do zámecké oranžérie na Sychrově. Unikátně bude zpřístupněna i vodárenská věž v zámeckém parku.

Kromě přednášek o historii balónového létání se dozvíte mnoho zajímavostí, které jste ještě asi neslyšeli. Vynálezce balonu Joseph Michel Montgolfiér byl například i vynálezce vodního trkače. A jeho vynález byl realizován i na zámku Sychrov na přečerpávání vody z Mohelky do parku. Bude k vidění i unikátní výstava Okem ptáka -  fotografie Českého ráje a Liberecka, pořízené právě z letů horkovzdušnými balóny. Pro děti bude připravena ruční dílna, výstava TECHNOPOLIS a Pohádkový svět.

„V případě příznivého počasí se uskuteční start horkovzdušných balónů ze zámeckého parku a okolí zámku. Příprava proběhne od 17 hodin, předpokládaný start po 18 hodině," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Spálenská.

Výstavy na Sychrově

Pro dětské návštěvníky je zpřístupněna pohádková výstava Pohádkové srdce Evropy od známé spisovatelky, ilustrátorky a grafičky paní Vítězslavy Klimtové - výstava pohádkových bytostí je umístěna v zámeckém sklepení a její otevírací doba koresponduje s otevírací dobou zámku.

Nejen pro děti, ale i pro zvídavé dospělé je v prostoru bývalé zámecké konírny výstava TECHNOPOLIS -  interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna, těšit se můžete i na Patentovou kancelář.

„Všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově již jsou otevřeny a přístupny návštěvníkům. Jako poslední svoji bránu otevřel hrad Bezděz, a to z důvodu sněhu a ledu až o víkendu 20. - 21.4. Nyní již jsou přístupny všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově dle své otevírací doby. Těšíme se na vaši návštěvu," informovala Lucie Spálenská.

Víkendový program na Sychrově:

27. 4. Oživlé památky na téma: Jarní větrání - provětrání zazimovaných veteránů - Sraz 1st US Veteran club - zámecký park 10 až 16 hodin, tradiční setkání milovníků amerických vozidel spojené se Soutěží elegance.

27. 4. Čaj o páté -  Rohanové - historie rodu a Rok francouzské kultury, přednáška a povídání v zámecké oranžerii od 17 hodin. Přednáší: PhDr. Miloš Kadlec (akce v rámci Roku francouzské kultury)

28. 4. Balóny na Sychrově, aneb Francouzská neděle bratří Montgolfiérů - zámecký park, 14 až 18 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích lákají na Den památek a kostýmované prohlídky
Přes zimní počasí lidé měli zájem o návštěvy hradů a zámků

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Evropští odborníci na ochranu alejí se sjedou do Liberce

Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju. Cyklus přednášek odstartuje 25. dubna na Krajském úřadu Libereckého kraje. Přednášet budou zástupci ministerstva životního prostředí, krajského úřadu, správy a údržby silnic a odborníci na ochranu stromů. O své zkušenosti s obnovou, ochranou a údržbou alejí se podělí i zahraniční hosté z Francie, Německa, Polska, Ruska a Švédska.

Nominovat nejlepší Památku kraje můžete do konce dubna

Už jen do 30. dubna mohou lidé nominovat stavby do soutěže Památka roku 2018 Libereckého kraje. Cílem klání, které Liberecký kraj pořádá poprvé, je ocenit nejlepší obnovu nemovité kulturní památky. Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce nebo etapě obnovy a zároveň musí být dodržen minimální vlastní podíl vlastníka na obnově ve výši 50 000 korun. Podrobnosti v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče
Policie hledá svědky nehody v Nové Vsi, při níž srazili kočárek s dítětem
Liberec uvítá volejbalové superveterány na Svijany cupu 2019
Pod Ještědem hořelo kvůli nedopalku cigarety, hasiči zasahují i jinde
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2018 získalo devět osobností

Nejčtenější články

21.04.: Místo odpalu ohňostroje na jablonecké přehradě se mění
22.04.: Vlak narazil před Železným Brodem do stromu
21.04.: V anketě Dřevěná stavba 2019 uspěla hřiště z Libereckého kraje

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT