Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny

26.04.2013 19:57:17 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na Sychrově začne Rok francouzské kultury a možná vzlétnou i balóny

Na Sychrově se v sobotu 27. a v neděli 28. dubna uskuteční první z akcí pořádaných v rámci Roku francouzské kultury - Čaj o páté věnovaný Rohanům a Roku francouzské kultury a také Francouzská neděle bratří Mongolfiérů.

Chcete se dozvědět, co mají společného objevitelé horkovzdušných balónů a zámek Sychrov? Tak přijďte o víkendu do zámecké oranžérie na Sychrově. Unikátně bude zpřístupněna i vodárenská věž v zámeckém parku.

Kromě přednášek o historii balónového létání se dozvíte mnoho zajímavostí, které jste ještě asi neslyšeli. Vynálezce balonu Joseph Michel Montgolfiér byl například i vynálezce vodního trkače. A jeho vynález byl realizován i na zámku Sychrov na přečerpávání vody z Mohelky do parku. Bude k vidění i unikátní výstava Okem ptáka -  fotografie Českého ráje a Liberecka, pořízené právě z letů horkovzdušnými balóny. Pro děti bude připravena ruční dílna, výstava TECHNOPOLIS a Pohádkový svět.

„V případě příznivého počasí se uskuteční start horkovzdušných balónů ze zámeckého parku a okolí zámku. Příprava proběhne od 17 hodin, předpokládaný start po 18 hodině," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Spálenská.

Výstavy na Sychrově

Pro dětské návštěvníky je zpřístupněna pohádková výstava Pohádkové srdce Evropy od známé spisovatelky, ilustrátorky a grafičky paní Vítězslavy Klimtové - výstava pohádkových bytostí je umístěna v zámeckém sklepení a její otevírací doba koresponduje s otevírací dobou zámku.

Nejen pro děti, ale i pro zvídavé dospělé je v prostoru bývalé zámecké konírny výstava TECHNOPOLIS -  interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna, těšit se můžete i na Patentovou kancelář.

„Všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově již jsou otevřeny a přístupny návštěvníkům. Jako poslední svoji bránu otevřel hrad Bezděz, a to z důvodu sněhu a ledu až o víkendu 20. - 21.4. Nyní již jsou přístupny všechny objekty ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově dle své otevírací doby. Těšíme se na vaši návštěvu," informovala Lucie Spálenská.

Víkendový program na Sychrově:

27. 4. Oživlé památky na téma: Jarní větrání - provětrání zazimovaných veteránů - Sraz 1st US Veteran club - zámecký park 10 až 16 hodin, tradiční setkání milovníků amerických vozidel spojené se Soutěží elegance.

27. 4. Čaj o páté -  Rohanové - historie rodu a Rok francouzské kultury, přednáška a povídání v zámecké oranžerii od 17 hodin. Přednáší: PhDr. Miloš Kadlec (akce v rámci Roku francouzské kultury)

28. 4. Balóny na Sychrově, aneb Francouzská neděle bratří Montgolfiérů - zámecký park, 14 až 18 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích lákají na Den památek a kostýmované prohlídky
Přes zimní počasí lidé měli zájem o návštěvy hradů a zámků

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TUL otevře s Fraunhofer institutem nové Centrum excelence

Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence. Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Ve výběrovém řízení určí novou ředitelku ZŠ Pasířská Jablonec

Rada města Jablonce nad Nisou vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Základní školy Jablonec nad Nisou, Pasířská 72, příspěvková organizace (ZŠ Pasířská). „Věřím, že se do konkurzního řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme správnou osobnost, která bude mít ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce ředitele - ředitelky ZŠ Pasířská. Termín pro podání přihlášek je 15. 3. 2019 do 12:00," uvedl náměstek jabloneckého primátora pro oblast humanitní David Mánek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič se zákazem řízení se v Desné lekl policejní hlídky a poté boural
Obrazem: Pašeráckej vejkend v Rokytnici 2019
Přístroje AED jsou nově na Knajpě a na Hřebínku
Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
Nadějný vstup házenkářů do jarní části

Nejčtenější články

20.02.: Policie pátrá po muži z Teplic, mohl by se zdržovat na Jablonecku
18.02.: Policie hledá muže, kterého zachytila kamera v Desné
18.02.: Na jablonecké křižovatce přehlédl, že ho předjíždí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT