Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

11.06.2019 11:12:12 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání.

„Pevně věřím, že se vláda České republiky postaví k financování sociálních služeb odpovědně a nenechá ty nejslabší ze společnosti bez pomoci, kterou ke svému důstojnému životu potřebují," uvedl hejtman Martin Půta.

„Situace v oblasti financování sociálních služeb v našem kraji není dobrá. Před třemi lety byl požadavek kraje uspokojen ze státního rozpočtu z 99 %, vloni to bylo jen 92 % a letos to je pouze 87 procent našeho požadavku. K tomu se přidalo rozhodnutí vlády, která těsně před vánoci roku 2018 zvýšila příspěvky zdravotním sestřičkám a lidem v přímé péči. Všechny rozpočty už ale byly naplánované a pro nás to znamenalo výpadek ve výši 55 milionů korun," vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Požadavek kraje na finanční zajištění sociálních služeb pro příští rok je 997.286.217 korun. Navýšení požadavku na téměř jednu miliardu korun vychází z několika hledisek. Kraj v loňském roce žádal o částku 712 189 900 korun, ale neočekával legislativní změnu o navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách, kterou schválila vláda na konci loňského roku. Kraj proto sice vychází z požadavku loňského roku, který ale musí navýšit o zhruba 7 % na pokrytí platových poměrů zaměstnanců v sociálních službách, což činí zhruba 50 milionů.

Další peníze požaduje kraj proto, že chce předejít možnému výpadku finančních zdrojů z individuálních projektů, který činí až 60 milionů korun, a musí také zohlednit rozvojové záměry za zhruba 110 milionů korun na rok 2020, které kraj obdržel od všech deseti obcí s rozšířenou působností na jaře tohoto roku.

„Musíme být také opatrní a počítat i s tím, že se v příštím roce mohou platy zaměstnanců v sociálních službách opět zvýšit, proto jsme průběžný výpočet našeho požadavku navýšili ještě o dalších 7 % na konečných 997 286 217 korun," uzavřel Pavel Svoboda.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Kraj rozdělí 235,5 milionu na sociální služby, dopravu, kulturu či sport
Možností pro nový domov důchodců je i bývalý zámecký hotel Sychrov
Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FK Jablonec pojede do Arménie či Severní Makedonie
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
Kraj chce vybudovat na libereckém letišti nový heliport pro záchranáře
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
V Loužnici budou putovat za pohádkou

Nejčtenější články

18.06.: Tituly Pečovatelka roku 2019 opět předali v městském divadle
19.06.: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
18.06.: Primátor Jablonce předal ocenění dárcům krve

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn