Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

11.06.2019 11:12:12 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání.

„Pevně věřím, že se vláda České republiky postaví k financování sociálních služeb odpovědně a nenechá ty nejslabší ze společnosti bez pomoci, kterou ke svému důstojnému životu potřebují," uvedl hejtman Martin Půta.

„Situace v oblasti financování sociálních služeb v našem kraji není dobrá. Před třemi lety byl požadavek kraje uspokojen ze státního rozpočtu z 99 %, vloni to bylo jen 92 % a letos to je pouze 87 procent našeho požadavku. K tomu se přidalo rozhodnutí vlády, která těsně před vánoci roku 2018 zvýšila příspěvky zdravotním sestřičkám a lidem v přímé péči. Všechny rozpočty už ale byly naplánované a pro nás to znamenalo výpadek ve výši 55 milionů korun," vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Požadavek kraje na finanční zajištění sociálních služeb pro příští rok je 997.286.217 korun. Navýšení požadavku na téměř jednu miliardu korun vychází z několika hledisek. Kraj v loňském roce žádal o částku 712 189 900 korun, ale neočekával legislativní změnu o navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách, kterou schválila vláda na konci loňského roku. Kraj proto sice vychází z požadavku loňského roku, který ale musí navýšit o zhruba 7 % na pokrytí platových poměrů zaměstnanců v sociálních službách, což činí zhruba 50 milionů.

Další peníze požaduje kraj proto, že chce předejít možnému výpadku finančních zdrojů z individuálních projektů, který činí až 60 milionů korun, a musí také zohlednit rozvojové záměry za zhruba 110 milionů korun na rok 2020, které kraj obdržel od všech deseti obcí s rozšířenou působností na jaře tohoto roku.

„Musíme být také opatrní a počítat i s tím, že se v příštím roce mohou platy zaměstnanců v sociálních službách opět zvýšit, proto jsme průběžný výpočet našeho požadavku navýšili ještě o dalších 7 % na konečných 997 286 217 korun," uzavřel Pavel Svoboda.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Kraj rozdělí 235,5 milionu na sociální služby, dopravu, kulturu či sport
Možností pro nový domov důchodců je i bývalý zámecký hotel Sychrov
Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října
Modernizaci skokanských můstků pod Ještědem chce podpořit i kraj
KAM ZA SPORTEM: ve dnech 18. až 20. října 2019
V Plavech chystají setkání se známou spisovatelkou

Nejčtenější články

16.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
14.10.: Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
14.10.: Gottův dvorní fotograf bude vystavovat v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn